Постанова від 18.03.2019 по справі 295/16231/18

Справа №295/16231/18

Категорія 251

3/295/55/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.03.2019 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого - судді Гулак Н.А.,

за участю секретаря судового засідання Савенко К.С.,

прокурора Дедяєвої О.І., Коки С.Л.,

розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працює головним спеціалістом Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу №289 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1, обіймаючи у період з 01.10.2016 року по теперішній час посаду головного спеціаліста сектору прийняття рішення щодо надання всіх видів соціальних допомог відділу соціальних допомог управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий (2017) рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Так, на підставі розпорядження голови Богунської районної ради м. Житомира від 30.09.2016 року №168 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста сектору прийняття рішення щодо надання всіх видів соціальних допомог відділу соціальних допомог управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира.

Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема, підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на державних службовців.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені пункті 1, підпункті "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1. перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

- щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

2. другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2017 рік тільки 03.04.2018 року, тобто несвоєчасно.

З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснила, що в її діях, які проявлялися безпосередньо під час подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відсутній умисел як обов'язкова ознака суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона не бажала та свідомо не припускала настання або виникнення суспільно шкідливих наслідків внаслідок несвоєчасного подання такої декларації.

Отже, ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік лише 03.04.2018 року, тобто несвоєчасно без поважних причин, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні прокурор просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, провадження по справі закрити за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення не визнала, просила закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Суду пояснила, що декларацію подавала шляхом заповнення на офіційному сайті НАЗК всередині березня 2018 року, однак 03.04.2018 року виявлено її відсутність, у зв'язку з чим повторно заповнила та подала декларацію.

Заслухавши прокурора, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол №289 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 28.11.2018 року; витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; щорічну декларацію ОСОБА_1 за 2017 рік; запит УЗЕ в Житомирській області на адресу Житомирської міської ради та відповідь на запит; копію розпорядження голови районної ради від 30.09.2016 року №168 «Про переведення ОСОБА_1В.»; копію попередження про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби; письмові пояснення ОСОБА_1; копії запитів та відповіді на них; рапорти старшого оперуповноваженого УЗЕ в Житомирській області ДЗЕ Національної поліції України ОСОБА_2 від 12.11.2018 року та від 28.11.2018 року; послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1, суд приходить до наступного висновку.

Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Як вбачається з послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1, декларацію подано 23.03.2018 року о 18 год. 09 хв., після її перегляду 03.04.2018 року ОСОБА_1 повторно подала декларацію.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність; корупція - використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Диспозиція частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При цьому діяння, передбачені ст. 172-6 КУпАП, із суб'єктивної сторони характеризуються умисною формою вини.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно Інформаційного листа ВССУ від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, оцінивши досліджені докази у їх сукупності, враховуючи, що ОСОБА_1 вживала заходи для своєчасного подання щорічної декларації, судом не отримано доказів наявності умислу у її діях на вчинення правопорушення, тому суд дійшов висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, зібраними по справі доказами не доведена вина ОСОБА_1, а тому суд приходить до переконання, що провадження по справі слід закрити за відсутності складу правопорушення.

Керуючись ст.ст.172-6 ч. 1, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя Н.А. Гулак

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.