31 березня 2019 року Справа № 160/2891/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.
при секретарі судового засідання - Музиці Я.І.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Клівцової В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро про визнання дій протиправними, -
31.03.2019 року о 17:00 год. ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро, у якому просить визнати неправомірними дії Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро про надання інформації про наявність ОСОБА_1 в державному реєстрі виборців станом на 27.03.2019 року, що викладена у відповіді №К4-48/30.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 31.03.2019 року звернулась до ДВК №121221 для участі у голосуванні, проте голова комісії повідомила позивачці про те, що вона відсутня в списках виборців по ДВК №121221. Вважаючи дії Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро, які виразились у наданні інформації про наявність позивачки в державному реєстрі виборців станом на 27.03.2019 року, що викладена у відповіді №К4-48/30 неправомірними, позивачка звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 31.03.2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи на 31.03.2019 року о 18:15 год.
Позивач у судове засідання з'явилась, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та зазначила, що усвідомлює той факт, що не буде включена до списків виборців, проте просить визнати неправомірними дії відповідача, які виразились у наданні інформації про наявність позивачки в державному реєстрі виборців станом на 27.03.2019 року, що викладена у відповіді №К4-48/30, у зв'язку з тим, що не змогла скористатись свої правом як виборець на чергових виборах Президента України.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 31.03.2019 року ОСОБА_1 звернулась до дільничної виборчої комісії №121221 для участі у голосуванні.
Головою комісії було повідомлено ОСОБА_1 про те, що вона відсутня у списках виборців по дільничній виборчій комісії №121221.
Правомірність надання інформації Відділом ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро стосовно наявності позивачки у державному реєстрі виборців є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Частиною 3 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Згідно з ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
З матеріалів справи видно, що відповідно до листа Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної у місті Дніпрі ради на запит судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Ткаченко Н.В. від 27.03.2019 року №201/3634/19 було повідомлено про те, що виборець ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за даними Реєстру виборців значиться за адресою: АДРЕСА_1. Будинок АДРЕСА_1 відноситься до звичайної виборчої дільниці 121221, вул. Космодромна, 7.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 27.03.2019 року було відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №121221 територіального виборчого округу №27 по проведенню виборів Президента України 31.03.2019 року про уточнення в списках виборців, оскільки наявні докази того, що позивачка включена до списку виборців.
Відповідно до довідки, виданої на запит судді Ткаченко Н.В., яка міститься в матеріалах справи, станом на 31.03.2019 року громадянка ОСОБА_1 не включена до уточненого списку виборців ВД №121221 ТВО №27.
Такі обставини перешкоджають реалізації позивачем свого виборчого права, гарантованого Конституцією та Законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці.
Позивач, як повнолітній громадянин України, має право голосу на виборах, що проводяться в Україні, це право гарантовано Конституцією України.
Право голосу на виборах в Україні може бути реалізоване за умови внесення відомостей про особу, яка набула право голосу, до Державного реєстру виборців України.
У разі встановлення особи, яка набула право голосу на виборах, відомості про яку не внесено до реєстру виборців, підлягають застосуванню положення частини 21 статті 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців», відповідно до яких: якщо у відомостях, передбачених частинами третьою - дванадцятою цієї статті, зазначено осіб, які набули права голосу або мають право голосу, однак не включені до Реєстру, керівник органу ведення Реєстру приймає рішення щодо внесення до Реєстру записів про цих виборців. Прийняття рішення та внесення записів здійснюються у порядку, встановленому частинами четвертою - шостою статті 19 цього Закону. Перед прийняттям рішення орган ведення Реєстру може звернутися до виборця стосовно перевірки чи уточнення відомостей про нього.
Таким чином, невнесення позивачки до Державного реєстру виборців України свідчить про порушення її прав на участь у формуванні органів державної влади в Україні у зв'язку з протиправною бездіяльністю органів ведення Державного реєстру виборців України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача по перевірці інформації про наявність або відсутність позивачки в реєстрі виборців станом на 27.03.2019 року були здійснені неналежним чином, що порушує гарантоване Конституцією України право голосу на чергових виборах Президента України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, оскільки позивачем документально доведений факт не включення до уточненого списку по ДВК №121221, суд вважає, що позивачка має право на реалізацію свого виборчого права, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 275 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро (49027, м. Дніпро, пл. Шевченка, 7) про визнання дій протиправними - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Відділу ведення державного реєстру виборців Виконавчого комітету Соборної районної ради в м. Дніпро про надання інформації про наявність ОСОБА_1 в державному реєстрі виборців станом на 27.03.2019 року, що викладена у відповіді №К4-48/30.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано у дводенний строк з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складений 31 березня 2019 року.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко