01 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/459/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Центуріон-Дістрібюшин” до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю “Центуріон-Дістрібюшин” звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 13 листопада 2018 року № 000205 про застосування фінансових санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДФС у Чернівецькій області проведено фактичну перевірку АЗК з магазином, за адресом: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 184А за результатами якої складено Акт фактичної перевірки від 31.10.2018р. №0183/24/13/РРО/4Ю48714 (далі - Акт перевірки).
У висновку Акту перевірки зазначено, що виявлено порушення вимог ст.11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (закон №481/95-ВР), а саме реалізація тютюнових виробів вище рівня максимальної роздрібної ціни.
На підставі даного Акту перевірки Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області 13.11.2018 винесено рішення про застосування фінансових санкцій №000205, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 146 422,85 грн.
Вказане рішення оскаржувалося в адміністративному порядку, однак рішенням ДФС України від 25.01.2019р. №3785/6/99-99-11-06-01-25 скаргу залишено без задоволення.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням Головного управління ДФС у Чернівецькій області, вважає його незаконним та необґрунтованим, оскільки , на момент перевірки АЗС з магазином, в реалізації знаходились цигарки “Прилуки” Класичні 12 ХL, ціна нанесена на пачку становила 30,00 грн., які реалізовувались за ціною 31,50 грн. (30:100x105=31,50), цигарок такої ж марки, за ціною на пачці 27,50 грн. в реалізації не було. Позивач вказує на те, що в Акті перевірки відсутні будь які докази наявності та реалізації на АЗС з магазином цигарок «Прилуки» Класичні 12 XL, на пачці яких нанесена ціна 27,50 грн.
Позивач заявляє, що розрахунок штрафних санкцій має здійснюватися, виходячи з вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, щодо яких допущено порушення.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 13.11.2018 №000205.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а.с. 1).
В поданому до суду відзиві від 13.03.2019 року (а.с.22-24) представник відповідача позов не визнала та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що факт реалізації цигарок підтверджується фіскальним чеком РРО від 22.10.2018 року №38519, в якому вказано код товару 39141 та фотокопією пачки цигарок із зазначенням ціни 27,50 грн. та зазначено точну адресу, де були куплені сигарети. Чек долучено до матеріалів перевірки. Представник відповідача вважає, що розмір штрафу обрахований вірно у розмірі 100% вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази та пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області проведено фактичну перевірку АЗК з магазином, за адресом: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 184А, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю “Центуріон-Дістрібюшин” за результатами якої складено Акт фактичної перевірки від 31.10.2018р №0183/24/13/РРО/4Ю48714 (а. с. 10-13).
У висновку Акту перевірки зазначено, що виявлено порушення вимог ст.11-1 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а саме реалізація тютюнових виробів вище рівня максимальної роздрібної ціни, 22.10.2018 в 15:21 з магазину на АЗС, який знаходиться у м. Чернівці по вул. Героїв Майдану, 184-а, через реєстратор розрахункових операцій (далі РРО) було реалізовано 1 пачку цигарок “Прилуки” Класичні 12 ХL” за ціною 31,50 грн. Нанесена на пачці ціна виробника - 27,50 грн. Ціна реалізації зазначених цигарок (з врахуванням 5 відсотків акцизного податку) повинна складати не більше ніж 28,87грн.
На підставі даного Акту перевірки Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області 13.11.2018 винесено рішення про застосування фінансових санкцій №000205, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 146 422,85 грн. (а. с. 7-9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 р. №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни. Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Аналогічні положення передбачені в Законі № 481/95-ВР, у відповідності до приписів статті 11-1, якого передбачено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Згідно з підпунктом 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 ПК України тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України тютюнові вироби відносяться до підакцизних товарів. Перелік підакцизних товарів, які описано та класифіковано згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД), та ставки акцизного податку, за якими обчислюється акцизний податок з таких товарів, встановлено пунктом 215.3.2 статті 215 ПК України.
Згідно з пунктом 221.1 статті 221 ПК України обчислення сум акцизного податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками.
Підпунктом 214.1.1 пункту 214.1 статті 214 ПК України визначено, що у разі обчислення акцизного податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість реалізованого товару, виробленого на митній території України /ввезеного на митну територію України товару, за встановленими виробником/імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку.
При цьому згідно з пунктом 221.3 статті 221 ПК України за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні МРЦ, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках, збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.
Підпунктом 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України встановлено, зокрема, що для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України, ставка податку становить 5 відсотків.
Згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України об'єктами оподаткування є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Отже, у роздрібній мережі продаж сигарет (з фільтром, без фільтру) здійснюється за цінами, не вищими за МРЦ, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто до вартості пачки сигарет (з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів)), не вищої за МРЦ (100 відсотків), додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами - 5 відсотків вказаної вартості. Вартість пачки сигарет, вище якої не дозволено її реалізацію, можна отримати помноживши МРЦ (вказану на пачці) на 1,05.
Продаж інших тютюнових виробів у роздрібній мережі здійснюється за цінами, рівень яких визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 5 відсотків вказаної вартості.
В свою чергу, у відповідності до приписів Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.
В судовому засіданні доведено факт реалізації 22.10.2018 в 15:21 з магазину на АЗС, який знаходиться у м. Чернівці по вул. Героїв Майдану, 184-а, через реєстратор розрахункових операцій (далі РРО) 1 пачки цигарок “Прилуки” Класичні 12 ХL” за ціною 31,50 грн. Нанесена на пачці ціна виробника - 27,50 грн. Ціна реалізації зазначених цигарок (з врахуванням 5 відсотків акцизного податку) повинна складати не більше ніж 28,87грн.
Факт реалізації підтверджений актом перевірки від 31.10.2018 №0183/24/131/РРО/41048714, поясненням ОСОБА_1, фіскальним чеком від 22.10.2018 №38519, фотокопією пачки сигарет.
Всього у магазині в реалізації, згідно з інвентаризаційною відомістю від 22.10.2018 №2108102461 знаходилося тютюнових виробів на загальну суму 146422,85 грн., що і стало підставою для прийняття відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій на суму 146422,85 грн.
Згідно з п. 221.3 ст. 221 Податкового кодексу України за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках, збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.
Відповідно до абз. 15 ч.2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” передбачено застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 грн.
Судом встановлено, що з порушенням проведено реалізацію однієї пачки цигарок.
Реалізація решти тютюнової продукції проводилася позивачем без порушень.
Суд зазначає, що "100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів" слід розуміти як 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, що реалізовувались з порушенням вимог закону, адже не може наступати відповідальність особи за її правомірні дії.
Однак, відповідач визначив суму фінансових санкцій у розмірі 146422,85 грн., яка дорівнює вартості усіх тютюнових виробів, що знаходились в реалізації у позивача і реалізовувались правомірно без жодних порушень.
Це означає, що розмір фінансових санкцій за дане правопорушення відповідачем визначено невірно.
Суд вважає, що розрахунок штрафних санкцій має здійснюватись, виходячи з вартості наявних у позивача тютюнових виробів, щодо яких допущено порушення.
Та обставина, що в інвентаризаційній відомості від 22.10.2018 №2108102461 відсутні цигарки “Прилуки” Класичні 12 ХL не може бути підставою для звільнення позивача від відповідальності за встановлене перевіркою порушення так як єдина їх пачка була реалізована в день початку перевірки перевіряючому і стала доказом факту порушення.
Так як норма закону встановлює мінімальну величину штрафу, то її і потрібно застосувати в даному разі. Тобто штрафна санкція має бути застосована податковим органом в розмірі 10000 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій від 13.11.2018 №000205 є протиправним та має бути частково скасоване у відповідності з вищезазначеним на 136422 грн. 85 коп.(146422,85-10000).
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно частково стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2046,44 грн., який сплачений платіжним дорученням від 20.02.2019 №4580 (а.с.2).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 13.11.2018 №000205 на суму 136422 грн. 85 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (58013, місто Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, ідентифікаційний код 39392513) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Центуріон-Дістрібюшин” (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, код ЄДРПОУ 41048714) судовий збір у розмірі 2046 (дві тисячі сорок шість) грн. 44 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя В.Д. Ковальчук