Ухвала від 29.03.2019 по справі 855/98/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/98/19

УХВАЛА

29 березня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Мельничука В.П., суддів Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 531 від 12 березня 2019 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31березня 2019 року»,-

ВСТАНОВИЛА:

28 березня 2019 року ОСОБА_2 в порядку, встановленому ст.ст. 273, 277 КАС України, звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 531 від 12 березня 2019 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12 березня 2019 року Центральна виборча комісія (ЦВК) прийняла постанову № 531 «Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року».

Відповідно до вказаної постанови ЦВК утворила дільничні виборчі комісії з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року. Вказану постанову ЦВК надіслано Міністерству закордонних справ України для оприлюднення відомостей про склад, місцезнаходження (адресу, приміщення) та режим роботи дільничних виборчих комісій, утворених при закордонних дипломатичних установах України, у військових частинах (формуваннях), дислокованих за межами України, відповідними закордонними дипломатичними установами України з урахуванням місцевих умов країни перебування, та Міністерству оборони України.

Однак, на думку Позивача ЦВК не дотрималась положень статті 19 Конституції України, в результаті чого вийшла за межі своїх повноважень, у зв'язку з тим, що постановою ЦВК від 12 березня 2019 року не передбачено утворення дільничних виборчих комісій на території Російської Федерації, що позбавляє Позивача громадянина України можливості реалізувати своє виборче право на виборах Президента України.

Дослідивши адміністративний позов та додані до нього матеріали, колегія суддів вважає за необхідне залишити його без розгляду з огляду на таке.

Особливості провадження у справах, пов'язаних із виборами Президента України, визначені у ст. 277 КАС України.

Згідно з ч. 6 ст. 277 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, у тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів, можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому статтею 273 цього Кодексу.

За приписами ч. 6 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Постанова Центральної виборчої комісії № 531 «Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року» була прийнята 12 березня 2019 року.

Адміністративний позов ОСОБА_2 надійшов до Шостого апеляційного адміністративного суду 28 березня 2019 року, тобто після закінчення строку, встановленого ч. 6 ст. 273 КАС України.

Особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ, до яких належать також справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії, прийнятих у межах виборчого процесу, визначені у ст. 270 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що, законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ч. 1 ст. 8 Конституції України).

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

У пункті 46 рішення Європейського суду з прав людини "Устименко проти України" зазначено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Враховуючи, що ОСОБА_2 пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 12 березня 2019 року № 531 «Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31березня 2019 року», встановлений ч. 6 ст. 273 КАС України, то колегія суддів дійшла висновку про залишення адміністративного позову без розгляду.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 248, 270, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 531 від 12 березня 2019 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України закордонних виборчих дільниць закордонного виборчого округу на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року» - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк, апеляційна скарга подається учасниками справи, через Шостий апеляційний адміністративний суд, відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України.

Суддя - доповідач: В.П. Мельничук

Судді: Ю.А. Ісаєнко

І.О. Лічевецький

Головуючий суддя Мельничук Володимир Петрович

Судді: Ісаєнко Юлія Анатоліївна

Лічевецький Ігор Олександрович