Справа № 758/4250/19 Суддя (судді) першої інстанції:Павленко О.О.
30 березня 2019 року 12:55 м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого Бєлової Л.В.
Суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 березня 2019 року (повний текст рішення складено 28 березня 2019 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії Виборчої дільниці №800635, Відділу ведення Державного реєстру виборців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації про тимчасову зміну місця голосування,
28 березня 2019 року позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Дільничної виборчої комісії Виборчої дільниці №800635, Відділу ведення Державного реєстру виборців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації у якому просив тимчасово змінити місце голосування на виборах Президента України, що відбудуться 31.03.2019 з виборчої дільниці, що розташована в ЗОШ І-ІІІ ступеня № 53 Дніпровського району по вулиці Шовкуненка 86А, м.Херсон, Херсонської області територіального виборчого округу № 650647 на виборчу дільницю № 800635 по вул. Межигірська, 16, м.Київ, 04071 (гімназія № 19).
Рішенням Подільського районного суду міста Києва від 28 березня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивачем, ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу у якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що суд першої інстанції невірно дав оцінку дійсним обставинам справи, неоднаково застосував норми матеріального та процесуального. Зокрема, апелянт вказує на те, що намагався скористатися правом виборця тимчасово змінити місце голосування без зміни виборчої адреси, однак надмірний формалізм суду першої інстанції під час вирішення справи суперечить принципу верховенства права. Крім того, апелянт вказував, що суд першої інстанції помилково розглянув дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися про дату, час та місце розгляду справи повідомленні належним чинном, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи відповідно до відмітки у паспорті громадянина України позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до відомостей Державного реєстру виборців позивач включений до списку виборців для проведення виборів Президента України на виборчій дільниці, що розташована в ЗОШ І-ІІІ ступеня № 53 Дніпровського району по вулиці Шовкуненка 86А, м.Херсон, Херсонської області територіального виборчого округу № 650647.
Позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що він тимчасово мешкає у м. Київі, оскільки працює на посаді Заступника Міністра в Міністерстві фінансів України, що територіально знаходиться в м.Києві по вулиці Межигірська, 11 та є громадянином України, якому на день голосування на чергових виборах Президента України виповнилося вісімнадцять років, та виявив бажання прийняти участь у виборах Президента України, однак офіційно працює в м.Києві та відсутня можливість приїхати до м.Херсон.
Суд першої інстанції у задоволенні позовних вимог відмовив та зазначив, що позивач має іншу виборчу адресу, за якою включений до списку виборців та не звертався до відповідача щодо зміни своєї виборчої адреси.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно з ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
У відповідності з ч. 7 ст. 2 Закону України "Про вибори Президента України" громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Згідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про вибори Президента України" документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Статтею 32 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці наступного дня після отримання попереднього списку виборців надає його для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці не пізніш як за п'ять днів до дня виборів надсилає або доставляє в інший спосіб кожному виборцю іменне запрошення, отримане від органу ведення Державного реєстру виборців, яким повідомляє про включення його до попереднього списку виборців відповідної виборчої дільниці, адресу дільничної виборчої комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування. Виборцям, стосовно яких у списку виборців є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, одночасно повідомляється, що їм буде надана можливість проголосувати за місцем перебування.
Кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Частиною 7 вказаної статті Закону визначено, що орган ведення Державного реєстру виборців забезпечує розгляд заяв виборців у порядку, встановленому Законом України "Про Державний реєстр виборців".
Орган ведення Державного реєстру виборців вносить відповідні зміни до персональних даних у Державному реєстрі виборців у порядку, визначеному Законом України "Про Державний реєстр виборців".
Також, частиною 9 вказаної статті Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.
Відповідно до ч. 1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
У свою чергу, згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
З матеріалів справи вбачається, а саме з копії паспорта позивача, що він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, однак, позивач, у зв'язку з тим, що працює в Києві, виявив бажання прийняти участь у виборах Президента України на виборчій дільниці № 800635 по вул. Межигірська, 16, м.Київ, 04071 (гімназія № 19).
Так, відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про вибори Президента України» кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Згідно з п. 2.5 Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси" у заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред'явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України), його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності). До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
Пунктом 4.10 зазначеного Порядку встановлено підстави відмови у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування, а саме: якщо заяву подано раніше утворення виборчих дільниць (дільниць для голосування) або пізніш як за п'ять днів до дня голосування; якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не має права голосу на відповідних виборах чи референдумі; якщо заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця визнано необґрунтованою; якщо до заяви виборцем не додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси, крім випадку, передбаченого пунктом 2.5 цього Порядку; якщо звичайна виборча дільниця, яку виборець просить визначити місцем його голосування на період проведення повторного голосування по кандидатах у народні депутати України чи повторних або проміжних виборів народного депутата України, не входить до складу одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.
Особі, якій відмовлено в задоволенні заяви, повідомляється про це у письмовій формі із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови (п. 4.11 Порядку).
У свою чергу, у відповідності до положень частиною 1 сттатею 32 Закону України "Про Державний реєстр виборців" передбачено, що особа, яка зверталася до органу ведення Реєстру або регіонального органу адміністрування Реєстру щодо включення себе або інших осіб до Реєстру, внесення змін до персональних даних Реєстру або отримання відповіді на свій запит, може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу Реєстру в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення позивача до органу ведення Реєстру щодо тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (заяви, встановленого чинним законодавством зразка, про тимчасову зміну місця голосування виборця або письмової відмови органу ведення Реєстру щодо тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови).
Наразі, ні позовна заява ні апеляційна скарга не містить жодних доводів щодо вчинення позивачем дій щодо звернення до органу ведення Реєстру з метою тимчасової зміни місця голосування без зміни його виборчої адреси.
Отже, позивач не надав жодного доказу, який би свідчив, що в даному випадку порушуються його права, зокрема, гарантоване Конституцією України право на вибори, так як, позивач не використав жодного можливого заходу, передбаченого законодавством України, для можливості погодження своєї виборчої адреси, при цьому будь-яка відмова компетентних органів щодо не визначення такої адреси, також відсутня у матеріалах справи.
Оскільки позивач не скористався своїм правом на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси та не звернувся у визначеному законом порядку до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування, суд першої інстанції правильно вважав відсутніми підстави для задоволення позовних вимог.
Аналогічна правова позиція щодо тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 9 від 19.09.2014 року "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів про зміну виборчої адреси та місця голосування, уточнення списків виборців, які виникли під час позачергових виборів Президента України та виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних і міських голів".
Щодо доводів апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції помилково розглянув дану справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції вважає такі безпідставними, оскільки судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті, а відповідно до вимог ч. 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування рішення, лише якщо це призвело до неправильного вирішення справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а відтак не є підставою для скасування рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 березня 2019 року.
Щодо інших доводів апелянта, колегія суддів зауважує, що пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії Виборчої дільниці №800635, Відділу ведення Державного реєстру виборців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації про тимчасову зміну місця голосування.
Згідно з положеннями ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до вимог ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального і процесуального права, обставини справи встановлено повно та досліджено всебічно.
Заслухавши доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 272, 274, 278, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 березня 2019 року - залишити без задоволення.
Рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 березня 2019 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді Н.В. Безименна,
А.Ю.Кучма