Справа № 759/5908/19
29 березня 2019 року 22 год. 12 хв. м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Губської О.А.,
Беспалова О.О.,
за участю
секретаря судового засідання Коломійцевої А.О.,
позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 березня 2019 року (суддя Ул'яновська О.В.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виборчої дільниці №800768, округ №219 про уточнення списків виборців, -
ОСОБА_2 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з позовом до Виборчої дільниці №800768, округ №219, в якому просив зобов'язати дільничну виборчу комісію №800768 територіального виборчого округу №219 уточнити списки виборців та внести ОСОБА_2 до списку виборців для голосування на чергових виборах Президента України.
Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 28 березня 2019 року у позовних вимогах відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, та невідповідності висновків суду обставинам справи, в якій просить скасувати рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 березня 2019 року та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі позивач зазначає, що суд першої інстанції всупереч ст. 242 КАС України не врахував, що позивач усно звертався до Відділу ведення Державного реєстру виборців Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації після крайнього строку звернення із заявами про зміну власної виборчої адреси. Також, зазначено, що підставою залишення позовної заяви без задоволення була і відсутність документа, що підтверджує вік ОСОБА_2, однак, при цьому, суд не з'ясував, що вік позивача підтверджується документами наявними в системі «Електронний Суд», доданими до позовної заяви.
Від відповідача до суду відзив на апеляційну скаргу не надходив.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, думку позивача, який в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи підтримав, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Так, позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовував тим, що він постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 та є громадянином України, якому на день голосування на чергових зборах Президента України виповнилося вісімнадцять років, але у зв'язку із проживанням за іншою адресою він не може проголосувати на виборах за зареєстрованим місцем проживання, проте, при зверненні позивачем до виборчого округу з'ясувалося, що ним пропущені строки на звернення із заявою про тимчасову зміну місця голосування.
У зв'язку з вищевикладеним ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, однак вважає, що судом першої інстанції при цьому неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, виходячи з наступного.
Згідно з ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Відповідно до ч. 1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
У відповідності з ч. 7 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України» громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Згідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України» документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.
Крім того, згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про Державний реєстр виборців» кожен виборець має право звертатися в порядку, встановленому цим Законом, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру себе чи інших осіб, запису про себе чи про інших осіб, виправлення недостовірних відомостей Реєстру щодо себе або інших осіб; оскаржувати в установленому законом порядку рішення, дії чи бездіяльність органів Реєстру.
Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 17 Закону України «Про Державний реєстр виборців» підставою для видання наказу про внесення запису до бази даних Державного реєстру виборців (Реєстр) є подані в установленому порядку до відповідного органу ведення Реєстру документи, які підтверджують набуття особою права голосу.
Відповідно до п. 1,2 статті 19 цього Закону, особа, яка набула права голосу, або особа, яка має право голосу, однак виявила, що вона не включена до Реєстру, може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до Реєстру.
Особа, зазначена в частині першій цієї статті, подає органу ведення Реєстру письмову заяву за формою, встановленою розпорядником Реєстру, із зазначенням відомостей про себе, наведених у статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону, і пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство виборця, - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), копія якого додається до заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» у разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
Відтак, в разі відсутності особи, яка набула права голосу в Державному реєстрі виборців та зміни реєстрації адреси місця проживання, така особа має право звернутись до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання щодо свого включення до Реєстру, а в разі відсутності зареєстрованого місця проживання, визначає свою виборчу адресу за погодженням з відповідним органом ведення Реєстру та спеціалізованим закладом, який здійснює відповідно до закону облік бездомних громадян.
Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Згідно з п. 2.5 Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» у заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред'явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України), його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності). До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
Так, в апеляційній скарзі ОСОБА_2 зазначає, що він усно звертався до Відділу ведення Державного реєстру виборців Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації після крайнього строку звернення із відповідними заявами, 27.03.2019 в телефонному режимі звернувся до Відділу ведення ДРВ Святошинського р-ну в місті Києві Державної адміністрації про можливість подати заяву про тимчасову зміну місця голосування і представник Відділу ведення ДРВ в телефонному режимі повідомила, що заяви після 25.03.2019 не приймаються Відділом, а тому позивач такі і не подавав.
Колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення позивача до уповноваженого органу з відповідними заявами у передбачені законом строки, при цьому суд звертає увагу, що заява виборця щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе чи про інших осіб, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, зокрема, про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто та в письмовій формі, натомість усна форма такого звернення законодавством не передбачено, як і не передбачено надсилання такого звернення поштою або іншими засобами зв'язку.
Таким чином, в даному випадку, позивач не надав в обґрунтування викладених обставин справи жодного доказу, який би свідчив, що в даному випадку порушуються його права, зокрема, гарантоване Конституцією України право на вибори, так як, позивач не використав жодного можливого заходу, передбаченого законодавством України, для можливості погодження своєї виборчої адреси, при цьому будь-яка відмова компетентних органів щодо не визначення такої адреси, також відсутня у матеріалах справи.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що до апеляційної скарги додано належним чином засвідчену копію паспорту ОСОБА_2, з якого вбачається, що датою народження ОСОБА_2 є 23 жовтня 1986 року, а відтак, такий має право голосу на виборах, так як досяг вісімнадцяти років.
При цьому, колегія суддів бере до уваги доводи апелянта про те, що в його електронному кабінеті в системі «Електронний суд» розміщено його паспорт і документ щодо присвоєння ІПН.
Враховуючи вищевикладене, висновки суду першої інстанції про те, що позивачем не надано доказів, що йому на день голосування виповнилось вісімнадцять років є необґрунтованими і в цій частині рішення суду першої інстанції підлягає зміні шляхом виключення таких висновків з мотивувальної частини рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 березня 2019 року.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для зміни рішення є 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, призвели до помилкового вирішення справи в частині висновку суду про ненадання позивачем доказів, що йому на день голосування виповнилось вісімнадцять років, а тому в цій частині рішення суду першої інстанції підлягає зміні шляхом виключення таких висновків з мотивувальної частини рішення.
Разом з тим, інші доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи судом апеляційної інстанції та не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 272, 274, 278, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 березня 2019 року змінити, шляхом виключення з мотивувальної частини доводів, що позивачем не надано доказів того, що йому на день голосування на чергових виборах Президента України виповнилося вісімнадцять років.
В іншій частині рішення Святошинського районного суду м. Києва від 28 березня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Ю. Ключкович
Судді О.А. Губська
О.О. Беспалов