Постанова від 31.01.2019 по справі 403/480/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року м. Дніпросправа № 403/480/18

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження

апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 року

у справі №403/480/18

за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

до Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області

про зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

"09" серпня 2018 р. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з адміністративним позовом до Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської област в якому просили

- визнати протиправними дії Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області щодо не вирішення і не прийняття рішення у відповідності до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України за заявами від 18.01.2017 р. та від 17.07.2018 р.;

- зобов'язати Седнівську сільську раду Устинівського району Кіровоградської області відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України прийняти рішення за заявами від 18.01.2017 р. та від 17.07.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що у власності на правах оренди ОСОБА_3 перебуває земельна ділянка площею 30,00 га, за договором укладеним між останнім та Седнівською сільською радою, вказують, що ними утворено фермерське господарство, маючи намір одержати вказану земельну ділянку у власність, звернулись із відповідними заявами до відповідача, додавши до них пакет відповідних документів. Вказане питання відповідачем розглядалось двічі на пленарних засіданнях сесій сільської ради проте вирішено не було, що відображено у відповідних рішеннях сільської ради.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 р. у справі № 403/480/18 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської областы про зобов'язати вчинити певні дії - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 подано апеляційну скаргу, згідно якої просять скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 р. у справі № 403/480/18, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що відповідачем в супереч вимогам ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України не прийнято жодного з встановлених законом рішень за результатами розгляду заяв від 18.01.2017 р. та від 17.07.2018 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а саме про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, або вмотивованої відмови у наданні даного дозволу.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 16.05.2015 року між ОСОБА_3 (орендар) та Седнівською сільською радою, в особі її голови (орендодавець) укладено договір оренди землі, за змістом якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Седнівської сільської ради, Устинівського району, Кіровоградської області за кадастровим номером 3525887800:02:000:9054, площею 30,00 га (у тому числі ріллі); строк дії даного договору 7 років.

Право оренди за ОСОБА_3 зареєстроване у відповідному реєстрі, що посвідчується відповідним витягом із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

З метою здійснення діяльності з виробництва товарної сільськогосподарської продукції позивачами створено Фермерське господарство «Інгул-А».

10.11.2017 року позивачі звернулись до Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області із заявами про надання як засновниками та членам фермерського господарства «Інгул-А» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо розпаювання (відведення) у власність земельної ділянки за кадастровим номером 3525887800:02:000:9054 загальною площею 30 га, орієнтовною площею по 10 га кожному із членів фермерського господарства. До вказаних заяв долучено копію договору оренди землі, копії Статуту, копія витягу ЄДРЮОФОПГФ, копія довідки про середній розмір земельної частки (паю), графічні матеріали (кадастровий план земельної ділянки) із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

22.12.2017 року за результатами розгляду вказаних заяв, на чотирнадцятій сесії сьомого скликання Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області прийнято наступні рішення:

- №271, яким в зв'язку із тим, що за результатами голосування рішення про надання дозволу ОСОБА_3 на виготовлення документації із землеустрою щодо розпаювання (відведення) земельної ділянки у власність площею 10,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства «Інгул-А» не набрало потрібної кількості голосів ні «за», ні «проти», вважати рішення по даній заяві не прийнятим;

- №272, яким в зв'язку із тим, що за результатами голосування рішення про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення документації із землеустрою щодо розпаювання (відведення) земельної ділянки у власність площею 10,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства «Інгул-А» не набрало потрібної кількості голосів ні «за», ні «проти», вважати рішення по даній заяві не прийнятим;

- №273, яким в зв'язку із тим, що за результатами голосування рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення документації із землеустрою щодо розпаювання (відведення) земельної ділянки у власність площею 10,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства «Інгул-А» не набрало потрібної кількості голосів ні «за», ні «проти», вважати рішення по даній заяві не прийнятим.

17.11.2018 року позивачі повторно звернулись до Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області із заявами про повторний розгляд питання про надання як засновникам та членам фермерського господарства «Інгул-А» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо розпаювання (відведення) у власність земельної ділянки за кадастровим номером 3525887800:02:000:9054 загальною площею 30 га, орієнтовною площею по 10 га кожному із членів фермерського господарства. До вказаних заяв долучено копію договору оренди землі, копії Статуту, копія витягу ЄДРЮОФОПГФ, копія довідки про середній розмір земельної частки (паю), графічні матеріали (кадастровий план земельної ділянки) із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

20.07.2018 року за результатами розгляду вказаних заяв, на двадцятій сесії сьомого скликання Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області прийнято наступні рішення:

- №347, яким в зв'язку із тим, що за результатами голосування рішення про надання дозволу ОСОБА_3 на виготовлення документації із землеустрою щодо розпаювання (відведення) земельної ділянки у власність площею 10,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства «Інгул-А» не набрало потрібної кількості голосів ні «за», ні «проти», вважати рішення по даній заяві не прийнятим;

- №346, яким в зв'язку із тим, що за результатами голосування рішення про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення документації із землеустрою щодо розпаювання (відведення) земельної ділянки у власність площею 10,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства «Інгул-А» не набрало потрібної кількості голосів ні «за», ні «проти», вважати рішення по даній заяві не прийнятим;

- №345, яким в зв'язку із тим, що за результатами голосування рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення документації із землеустрою щодо розпаювання (відведення) земельної ділянки у власність площею 10,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель фермерського господарства «Інгул-А» не набрало потрібної кількості голосів ні «за», ні «проти», вважати рішення по даній заяві не прийнятим.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Дослідивши встановлені по справі обставини, колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення вимог адміністративного позову з огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом "в" ч. 3 ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Згідно із ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2.0 гектара.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать, в т.ч. делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою (п.9).

За приписами ст. 12, 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста; забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (ч.7 ст.118 цього Кодексу).

Згідно із ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

При цьому, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України).

Згідно із ч.10 цієї статті Кодексу, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Отже, з огляду на вказані норми права, колегія суддів зазначає, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

При цьому з вищенаведених норм Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Таким чином, враховуючи те, що у спірному випадку відповідачем розглядалася заява позивачів про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то відповідач міг відмовити у наданні дозволу на розроблення такого проекту виключно із зазначених вище підстав.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що підставою для не затвердження дозволу на розроблення проекту землеустрою стало те, що рішення не набрало потрібної кількості голосів на сесії міської ради.

Отже, колегія суддів доходить висновку про те, що відповідачем з непередбачених чинним законодавством підстав не прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Щодо позовних вимог позивачів про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, колегія суддів зазначає, що суб'єктом владних повноважень, що здійснює повноваження стосовно розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є саме відповідач, проте відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем повторно не прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав, які судом апеляційної інстанції визнані необґрунтованими, з метою поновлення та захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача, колегія суддів вважає доцільним зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність оскаржуваної бездіяльності, а тому колегія суддів доходить висновку щодо обґрунтованості позову та необхідності його задоволення в повному обсязі.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не в повному обсягу встановлено та досліджено обставини по справі та надано невірну оцінку встановленим по справі обставинам, що призвело до невірного вирішення справи по суті заявлених вимог та наявності підстав для задоволення вимог апеляційної скарги та скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 р. у справі № 403/480/18 - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 р. у справі № 403/480/18 - скасувати та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову.

Визнати протиправними дії Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області щодо не вирішення і не прийняття рішення у відповідності до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України за заявами від 18.01.2017 р. та від 17.07.2018 р.

Зобов'язати Седнівську сільську раду Устинівського району Кіровоградської області надати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок відповідно до заяв від 18.01.2017 р. та від 17.07.2018 р.

Стягнути з бюджетних асигнувань Седнівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко