ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
29 березня 2019 року Справа № 913/153/19
Провадження №9/913/153/19
Господарський суд Луганської області у складі судді Ворожцова А.Г., розглянувши матеріали позовної заяви
В.о. керівника Лисичанської місцевої прокурори Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах
Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
до 1-го відповідача - Комунальної установи «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ», м. Лисичанськ Луганської області
2-го відповідача - Фізичної особи - підприємця Кєсарєва Андрія Володимировича, м. Лисичанськ Луганської області
про визнання недійсними договорів на закупівлю товару за державні кошти
В.о. керівника Лисичанської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області до Комунальної установи «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ» та ФОП Кєсарєва Андрія Володимировича з наступними вимогами:
-визнати недійсним договір № 641 від 22.10.2018 на закупівлю товару за державні кошти на загальну суму 78767 грн 00 коп., укладений між Комунальною установою «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ» та ФОП Кєсарєвим А.В.;
-визнати недійсним договір № 643 від 22.10.2018 на закупівлю товару за державні кошти на загальну суму 59527 грн 00 коп., укладений між Комунальною установою «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ» та ФОП Кєсарєвим А.В.;
-визнати недійсним договір № 649 від 22.10.2018 на закупівлю товару за державні кошти на загальну суму 121180 грн 00 коп., укладений між Комунальною установою «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ» та ФОП Кєсарєвим А.В.;
-визнати недійсним договір № 646 від 22.10.2018 на закупівлю товару за державні кошти на загальну суму 91580 грн 00 коп., укладений між Комунальною установою «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ» та ФОП Кєсарєвим А.В.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між КУ «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ» та ФОП Кєсарєвим А.В. укладено чотири договору купівлі-продажу, а саме: договір № 641 від 22.10.2018, договір № 643 від 22.10.2018, договір № 649 від 22.10.2018, договір № 646 від 22.10.2018 на закупівлю групи товарів однієї категорії за державні кошти на загальну суму 351054 грн 00 коп. Зазначені договори були укладені з порушенням принципів ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення добросовісної конкуренції у сфері закупівлі, а саме порушена процедура закупівлі, передбачена Законом України «Про публічні закупівлі».
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва В.о. керівника Лисичанської місцевої прокурори Луганської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах: Лисичанської міської ради Луганської області, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.1311 Конституції України, на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно з ч.4 ст.53 ГПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Частиною 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження судом підстав представництва інтересів держави в суді.
В.о. керівника Лисичанської місцевої прокурори Луганської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах: Лисичанської міської ради Луганської області обґрунтував наявність підстав для звернення до суду з даним позовом з огляду на те, що укладені сторонами спірні договори про закупівлю товарів за державні кошти без проведення визначеної законом процедури закупівлі грубо порушує інтереси держави, а їх виконання може призвести до неналежного та неефективного використання бюджетних коштів.
Позивачем у справі визначено Лисичанську міську раду Луганської області з огляду на те, що Лисичанська міська рада Луганської області є головним розпорядником бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності - Комунальної установи «Територіальне медичне об'єднання м. Лисичанськ».
Водночас, Лисичанською міською радою Луганської області не вжито належних заходів для усунення зазначених порушень в межах своїх повноважень.
Лисичанська місцева прокуратура Луганської області листом від 20.03.2019 повідомила позивача про намір звернутися до господарського суду Луганської області з зазначеною позовною заявою.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про відповідність її вимогам, встановленим ст.ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, що встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.
Відповідно до приписів ст. 12 ГПК України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з ч. 3 ст. 12 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Дослідивши матеріали позовної заяви, господарський суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи за правилами загального позовного провадження, враховуючи категорію та складність справи, обсяг та характер доказів, які необхідно дослідити під час розгляду спору та обставини, які необхідно встановити.
Відповідно до приписів ст. 177 ГПК України, підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до статті 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи зазначене, розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Згідно з ч.2 п.5 ст.53 ГПК України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Отже, Лисичанська міська рада Луганської області набуває статусу позивача у цій справі.
Керуючись ст.12, 53, 120, 165, 166, 167, 176, 181, 234 Господарського процесуального кодексу України, ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», суд
1. Підтвердити підстави представництва В.о. керівника Лисичанської місцевої прокурори Луганської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах: Лисичанської міської ради Луганської області за позовною заявою від 22.03.2019 № 1821вих. 19.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 17.04.2019 о 10 год. 15 хв.
5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, 2-й поверх, зал судових засідань №205.
6. Відповідачам встановити строк для подачі відзиву на позов із урахуванням вимог ст.ст.165, 251 ГПК України до 15.04.2019; запропонувати надати суду докази надсилання відзивів прокурору та позивачу, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів.
7. Явка прокурора та представників сторін в судове засідання обов'язкова.
Звертаємо увагу учасників судового процесу, що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи та довіреності представників сторін повинні бути належним чином засвідчені. Крім того, п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Інформація про час і місце судового засідання буде додатково розміщена на сторінці суду (у розділі «Повідомлення для сторін, які знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет (https://court.gov.ua/sud5014).
Крім того, інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/FAIR).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 29.03.2019 та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г.Ворожцов