вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
29.03.2019р. Справа № 904/5924/18
За позовом: Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м. Дніпро
До: Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
Про: стягнення 9 789, 52 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ : не викликалися
АТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» (позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради (відповідач) про стягнення 9 789, 52 грн. заборгованості за надані послуги зв'язку пільговій категорії населення. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивача ( як оператор телекомунікацій згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» та п. 63 «Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг» ) надав телекомунікаційні послуги з урахуванням пільг відповідно до законодавства України, проте надані ним в період з 01.09.17р. по 01.11.18р. послуги відповідачем оплачені не були.
Ухвалою суду від 28.01.19р. було відкрите провадження у справі №904/5924/18 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України, без призначення судового засідання та виклику сторін - за наявними у ній матеріалами.
Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради ( відповідач) проти задоволення позовних вимог заперечував , зазначаючи (поміж-іншим) , що він є органом виконавчої влади, а не фінансовою установою та всі фінансові розрахунки проводяться за рахунок коштів з державного, районного та місцевих бюджетів, виділених на ці цілі відповідними органами; рішенням про бюджет міста на 2017 - 2018р.р. кошти на погашення пільг за надання телекомунікаційних послуг взагалі не виділялись ; тощо .
АТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» (позивач) у відповіді на відзив заперечував проти обставин , викладених відповідачем у відзиві на позов, та вказував , що згідно судової практики ( як Верховного суду та Європейського суду з прав людини ) відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язань. Окрім того - заперечував проти твердження відповідача, що він є неналежним відповідачем у цій справі, оскільки він є головним розпорядником бюджетних коштів у м. Кривому Розі; що також підтверджується судовим рішенням, яке набрало чинності по справі №904/9123/17.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
Структурний підрозділ «Криворізька дистанція сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» є оператором телекомунікацій на підставі ліцензії № 000872 від 04.10.17р. та надає загальнодоступні телекомунікаційні послуги фіксованого місцевого телефонного зв'язку. З 27.11.18 р. розпочало свою фінансово-господарську діяльність АТ «Українська залізниця», яка є правонаступником оператора телекомунікації РФ «Придніпровська залізниця» (витяг з протоколу № Ц-64/91 Ком.т. засідання правління АТ «Укрзалізниця» від 04.12.18 р). АТ «Укрзалізниця» визначено правонаступником усіх прав та обов'язків РФ «Придніпровська залізниця», а також наявності у ЄДРПОУ відомостей про те, що регіональна філія «Придніпровська залізниця» є відокремленим підрозділом юридичної особи АТ «Укрзалізниця», останнє є належною стороною при розгляді спорів у судах та має право виступати як правонаступник у правовідносинах.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку) споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікація відповідно до законодавства України, а саме відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295 визначено, що встановлені законами пільги з оплати послуг зв'язку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Згідно ч. 1. ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», яка визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги; позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
За приписами ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги; позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв'язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10) надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Позивач зазначає, що його структурний підрозділ «Криворізька дистанція сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» свої зобов'язання виконав в повному обсязі та надав послуги зв'язку пільговій категорії населення у період з 01.09.17р. по 01.11.18р.
В той же час, з матеріалів справи вбачаться, що відповідач не виконав зобов'язання, які виникли безпосередньо із законів України за період: з першого вересня 2017 року по перше листопада 2018 року та не сплатив позивачу грошові кошти за надані послуги зв'язку пільговій категорії населення.
Так , згідно з п.п. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, надання пільг ґрунтується на принципі відшкодування витрат підприємствам, які надають послуги пільговим категоріям громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 № 256 затверджено «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету. Зокрема, п. 2 Постанови № 256 визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Відповідно до п. 3 Постанови № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення - є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад. об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином, головним розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг є Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради. Отже, саме на відповідача згідно положень законодавства покладено обов'язок щодо здійснення розрахунків з постачальниками послуг, в тому числі і операторами телекомунікацій, за послуги, надані особам, які мають право на відповідні пільги. Такої правової позиції дотримується господарський суд Дніпропетровської області у рішенні від 16.01.18 р. по справі № 904/9123/17, Харківський апеляційний господарський суд у постанові від 30.05.17 р. по справі № 920/137/17, Дніпропетровський апеляційний господарський суд у постанові від 07.05.18р. по справі №904/9474/17 ,та у постанові від 21.06.18р. по справі № 904/9123/17.
Обов'язок надання послуг певним категоріям громадян на пільгових умовах, як і загальні засади фінансування витрат пов'язаних з наданням таких пільг-, встановлені безпосередньо законодавчими актами України, в тому числі Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення , в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 1 статті 509 Цивільною кодексу України обумовлено виникнення цивільних прав та обов'язків безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Таким чином, в даному випадку правовідносини між позивачем та відповідачем виникли безпосередньо із законів України.
Норми вказаних законів закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовний обов'язок оператора телекомунікації надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Станом на 01.11.18 р. структурний підрозділ « Криворізька дистанцій сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» продовжує надавати телекомунікаційні послуги пільговій категорії населення згідно чинного законодавства України.
До того ж, в даному випадку зобов'язання позивача по справі щодо надання послуг зв'язку пільговим категоріям громадян виникли безпосередньо із законів України.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодекс), інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового оборогу та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Позивач неодноразово звертався до відповідача у листах з проханням сплатити суму заборгованості та укласти договір на відшкодування наданих пільг населенню на 2018 рік (що підтверджується листами: від 15.12.2017р. за № АС-17/97. від 22.12.201 7р. за № АС-17//98. від 10.01.2018 за № АС-17/07, а.с.34, 37-38, 40-42). Проте, відповідач у своїх відповідях вказував, що відмовляється платити кошти, посилаючись на відсутність субвенції на відшкодування видатків. Також відповідач відмовлявся укладати договір на відшкодування наданих пільг населенню на 2018 рік ( що підтверджується листами: від 26.12.2017р. № 2900 відповідь на лист від 15.12.2017 р. № АС-17/97, від 19.01.2018 р. № 224 відповідь на листи від 22.12.2017 р. № АС-17/98, від 10.01.2018 р. № АС-17/07. від 07.11.2018 р. №6/03-3431 відповідь на лист від 14.09.2018 р.).
З метою звірки заборгованості позивач направляв на адресу відповідача Акт звіряння розрахунків для підписання станом на 01.11.18 р. (що підтверджується листом від 30.10.2018 р. №АС- 17/115).
Позивачем по справі, щомісячно на паперових носіях та в електронному вигляді направляються до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг по телекомунікаційним послугам за формою « 2-Пільга» та списки осіб, що користуються пільгами на телекомунікаційні послуги ( підтверджуються листами від 10.10.17р. № 12/5-174 відповідь на лист від 10.10.2017 р. № АС-29. від 09.11.201 7 р. №12о-194 відповідь на лист від 09.11.2017 р. № АС-29. від 11.12.2017р. № 12/5-226 відповідь на лист від 11.12.2017 р. № АС-29, від 11.01.2018 р. № 12/5-4 відповідь на лист від 10.01.2018 р. від р. № 12/5-75 відповідь на лист від 07.02.2018 р. № АС-29, від 06.04.2018 р.№12/5-74 відповідь на лист від 12.03.2018 р. № АС-29, від 06.04.2018 р. № 12/5-78 відповідь на лисі від12.04.2018 р. № АС-29, від 04.05.2018 р. № 12/5-99 відповідь на лист від 10.05.2018р.№АС- 29, від 04.06.2018 р. № 12/5-124 відповідь на лист від 01.06.2018 р., від 12.07.2018 р. № 12/15-145 відповідь на лист від 09.07.2018 р. № АС-29, від 15.08.2018 р. № 12/15-194 відповідь на лист від 15.08.2018 р. № АС-29, від 18.09.2018 р. № 12/15-227 відповідь на лист від 18.09.2018р. № АС-29, від 17.10.2018 р. №12/15-267 відповідь на лист від 17.10.2018р. № АС-29. від 09.11.2018 р. № 12/5-293 відповідь на лист від 09.11.2018 р. № АС-29).
Крім того, позивач звертався до Голови Довгинцівської районної у місті ради з проханням про відшкодування наданих пільг населенню по телекомунікаційним послугам та водночас укласти відповідний договір на 2018 рік та отримав відповідь про те, що Управління праці та соціального захисту населення виконком) Довгинцівської районної у місті ради відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня тому рекомендовано звернутися з проханням до головного розпорядника бюджетних коштів в місті Кривий Ріг - Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької ради, яким і здійснюються розрахунки з підприємствами - надавачами послуг (підтверджується листом від 12.02.2018р. № 13/26-18, відповідь на лист від 07.02.2018 р. № АС-17/24).
При цьому, для забезпечення гарантійної доставки документів за формою « 2-Пільга» доставка проводилася особисто інженером сектору з надання та продажу послуг зв'язку Криворізької дистанції сигналізації та зв'язку в УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, буд.111.
Документи доставлялися в паперовому (1 екземпляр, для УПСЗН з супровідним листом) та в електронному вигляді. В паперовому вигляді екземпляр з супровідним листом залишали представники УПСЗН у себе, а пізніше надсилали на адресу підприємства відповіді, (підтверджується вищезазначеними листами та відповідями відповідно. Електронний формат форми « 2-пільга» щомісячно надсилався на електронну адресу: varlamova@riad.com.ua УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради.
Відповідно до Листа Міністерства Фінансів України від 16.06.2017 р. N 09010-20-10/16034 - щодо реалізації деяких положень Бюджетного кодексу України з питань нарахування та виплати пільг вказано, що «Разом з тим такі програми відноситься до державних програм соціального захисту населення і є державною гарантією, отже, одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) у межах установлених норм (розмірів).
Виходячи з цього згідно з частиною шостою статті 48 Кодексу бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном). компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
У зв'язку з цим фінансування витрат на надання пільг окремим категоріям громадян здійснюється у межах встановлених соціальних норм (нормативів) незалежно від обсягів коштів, передбачених у державному або місцевих бюджетах на відповідний рік.
Згідно с Законом України «Про внесення змін до Бюджетного Кодексу України від 20.12.2016 р. за № 1789-VIII в Бюджетний кодекс України внесені зміни, а саме статтю 91 доповнено в частині здійснення видатків з усіх місцевих бюджетів видатками на пільги з послуг зв'язку та інші передбачені законодавством пільги ( в т.ч. на надання пільг з послуг зв'язку ) та виключено із статті 102 субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку та інші передбачені законодавством пільги. Місцеві органи виконавчої влади відповідно до ст. 91 Бюджетного кодексу України можуть самостійно передбачати видатки на компенсацію, забезпечувати при цьому контроль за ефективним і цільовим використанням коштів на зазначені цілі.
Таким чином видатки на пільги з послуг зв'язку включено до визначених статтею 91 видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватись з усіх місцевих бюджетів. Цей закон набрав чинності з 01 січня 2017 року.
Згідно наданого позивачем розрахунку, всього заборгованість відповідача за надані послуги зв'язку пільговій категорії населення за період з 01.09.2017 року по 01.11.2018 року складає 9 789, 52 грн. (а.с.13).
З урахуванням вищезазначеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Одночасно заперечення відповідача, суд оцінює критично, оскільки він є належним відповідачем у справі та відсутність бюджетних коштів передбачених у видатках Державного бюджету України не є підставою для звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання зі сплати компенсації пільг, а посилання відповідача на те, що він не має бюджетних призначень щодо розпорядження бюджетними коштами на компенсацію пільг не звільняють його від обов'язку сплатити цю компенсацію, з урахуванням наступного.
Частина 2 статті 218 ГК України та стаття 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, яка є підставою для звільнення від відповідальності.
Також, Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18.10.2005 та у справі «Бакалов проти України» від 30.11.2004 зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 15.05.2012 у справі № 11/446, від 15.05.2012 у справі № 3-28гс12 та постанові Вищого господарського суду України від 23.08.2012 у справі № 15/5027/715/2011.
За таких обставин Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із Закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 178, 233, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, господарський суд , -
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з відповідача - Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради ( 50101, м. Кривий Ріг , проспект Металургів, буд. 36-б; код ЄДРПОУ 26136777) на користь позивача - Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5; код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (49038, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 108; код ЄДРПОУ 40081237): 9 789, 52 грн. - заборгованості та 1 762 , 00 грн. - витрат на сплату судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 29.03.2019р.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення . Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення .
Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Суддя Васильєв О.Ю.