№ 243/2417/19
Провадження № 3/243/838/2019
28 березня 2019 року Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Пронін С.Г., розглянув матеріал, який надійшов від Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області Державної фіскальної служби України у відношенні:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, паспорт серії ВВ № 236946, виданий Куйбишевським РВ ДМУ України в Донецькій області 21 січня 1998 року, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
У Слов'янський міськрайонний суд надійшла адміністративна справа від Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області Державної фіскальної служби України про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
В той же час, загальні вимоги щодо оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, який входить до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, закріплені статтею 256 КУпАП.
Так, з приписів ч. 1 ст. 256 КУпАП слідує, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Крім того, частиною третьою статті 256 КУпАП передбачено, що у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення № 180 від 12 березня 2019 року, долученому до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, не викладено суть адміністративних правопорушень, а зазначено лише порушені ОСОБА_1 норми Податкового кодексу України. Крім того, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення відсутні пояснення особи, стосовно якої він складений, та не зазначено про її відмову від їх надання. У зазначеному протоколі, до того ж, відсутній підпис ОСОБА_1 та не зроблено запис про його відмову від підписання цього протоколу. До того ж, у протоколі відсутнє підтвердження того, що на виконання вимог ч. 4 ст. 256 КУпАП ОСОБА_1 було роз'яснено його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП.
З приписів ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП слідує, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Доказами в справі про адміністративне правопорушення,
є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання щодо того, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За таких обставин суд вважає необхідним повернути адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області Державної фіскальної служби України для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 278, 283-284 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал по справі № 243/2417/19, провадження № 3/243/838/2019 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП - повернути Головному управлінню Державної фіскальної служби України у Донецькій області Державної фіскальної служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду ОСОБА_2