Справа № 761/9280/19
Провадження № 1-кс/761/6658/2019
12 березня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
Слідчого судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2
розглянувши клопотання старшого слідчого Слідчого управління ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, -
Старший слідчий Слідчого управління ГУНП в Київській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням погоджене прокурором відділу прокуратури Київської області ОСОБА_4 , згідно якого просить надати тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю вилучення оригіналів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що необхідно для проведення досудового слідства в рамках кримінального провадження № 42018110000000305 від 11.09.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 382 КК України.
Клопотання мотивовано наступним. Досудовим слідством встановлено, що постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.10.2015 № 19 «Про визнання Крюківщинського сільського голови обраним в єдиному одномандатному окрузі» ОСОБА_5 обрано головою ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином встановлено, що голова ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 є службовою особою, яка займає відповідальне становище. Відповідно до ст. 19 Конституції України ОСОБА_5 , як сільський голова ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. В ході досудового розслідування встановлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 810/1044/18 зупинено дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07.09.2017 № 9 «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території» до вирішення справи по суті. Також, вказаним рішенням суду заборонено ІНФОРМАЦІЯ_3 вчиняти певні дії, а саме - здійснювати розробку та затвердження детальних планів села Крюківщина, проектування каналізації та кладовища в с. Крюківщина на час розгляду адміністративної справи, та до винесення рішення у ній. Згідно ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Відповідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. 10.08.2018 постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 810/1044/18 за вхідним № 674 надійшла для виконання до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, 17.08.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла заява ОСОБА_6 про забезпечення виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 810/1044/18. Голова ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , достовірно знаючи про встановлену судом заборону, маючи прямий умисел на невиконання постанови суду, що набрала законної сили, 17.08.2018 виніс та підписав розпорядження № 126 «Про скликання чергової тридцять шостої сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким на розгляд сесії, окрім іншого, винесені питання про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території» та про затвердження детальних планів територій в межах села Крюківщина Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, що прямо заборонено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 810/1044/18. Продовжуючи злочинний умисел на невиконання постанови суду, що набрала законної сили, голова ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , незважаючи на заперечення присутніх на сесії мешканців села Крюківщина, 30.08.2018 виніс на розгляд сесії питання про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території» та про затвердження детальних планів територій в межах села Крюківщина Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. За результатами відкритого голосування, всупереч встановленої судом заборони, ІНФОРМАЦІЯ_4 під головуванням голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 згідно встановленого порядку денного 30.08.2018 прийнято ряд рішень про затвердження детальних планів території під багатоповерхову забудову в с. Крюківщина, що прямо заборонено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 810/1044/18. Зокрема, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 1 «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території» затверджено містобудівну документацію «Внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території». Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 2 «Про затвердження детального плану території кварталу багатоквартирної житлової забудови на земельних ділянках загальною площею 5,0 га по вул. Одеська в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області» затверджено детальний план території кварталу багатоквартирної житлової забудови на земельних ділянках загальною площею 5,0 га по вул. Одеська в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області. Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 2/1 «Про затвердження детального плану території житлової та громадської забудови на земельних ділянках загальною площею 2 га в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області» затверджено Детальний план території житлової та громадської забудови на земельних ділянках загальною площею 2 га в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області. Також, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 2/2 «Про затвердження детального плану території багатоквартирної житлової забудови з об'єктами громадського обслуговування на земельних ділянках з кадастровими номерами 3222484000:02:001:5005, 3222484000:02:001:5006 в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області» затверджено детальний план території багатоквартирної житлової забудови з об'єктами громадського обслуговування на земельних ділянках з кадастровими номерами 3222484000:02:001:5005, 3222484000:02:001:5006 в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області. Згідно п. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Відповідно ст. 33 Регламенту ІНФОРМАЦІЯ_2 7-го скликання, затвердженого рішенням № 7 1-ї сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 7-го скликання від 24.11.2015, рішення ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським головою і внесено на повторний розгляд ради із обґрунтуванням зауважень. В порушення п. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 33 Регламенту ІНФОРМАЦІЯ_2 7-го скликання, голова ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 умисно, протиправно, всупереч встановленої постановою суду заборони, 30.08.2018 підписав та скріпив гербовою печаткою сільської ради рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 1 «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території», рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 2 «Про затвердження детального плану території кварталу багатоквартирної житлової забудови на земельних ділянках загальною площею 5,0 га по вул. Одеська в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області», рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 2/1 «Про затвердження детального плану території житлової та громадської забудови на земельних ділянках загальною площею 2 га в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області» та рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2018 № 2/2 «Про затвердження детального плану території багатоквартирної житлової забудови з об'єктами громадського обслуговування на земельних ділянках з кадастровими номерами 3222484000:02:001:5005, 3222484000:02:001:5006 в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області». Враховуючи викладене, встановлено, що голова ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, достовірно знаючи, що 01.08.2018 постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі № 810/1044/18 набрала законної сили, будучи зобов'язаним виконати вказане рішення суду та маючи реальну можливість його виконати, шляхом утримання від розробки та затвердження детальних планів території села Крюківщина, в порушення ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України, умисно не виконав постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018. 31.01.2019 за вказаним фактом голові ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 382 КК України. Для повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні судово-почеркознавчої експертизи з метою встановлення та ідентифікації особи, яка підписала вищевказані рішення, а також інші офіційні документи, які підтверджують факт невиконання та ігнорування судового рішення.
В судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з'явився, разом з тим слідчий, що входить до групи слідчих надав заяву про розгляд клопотання без його участі.
Представник особи, у володінні якої знаходяться документи в судове засідання не викликався відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Вивчивши матеріали клопотання, вважаю, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
В свою чергу положеннями ч. 4 даної статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Кримінальне № 42018110000000305 від 11.09.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 382 КК України, у зв'язку із чим виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вбачається з матеріалів клопотання інформація, яка необхідна для проведення досудового розслідування може знаходитись у документах, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За положеннями ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, відповідно до положень ст. 132 КПК України, якщо слідчий, прокурор не доведе, зокрема,що потреби досудового розслідування виправдають такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Таким чином слідчий суддя зобов'язаний перевіряти наявність об'єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, врахувати докази на підтвердження обставин, викладених у клопотанні, які мають бути надані ініціатором клопотання.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Як свідчать матеріали клопотання, досудовим слідством використані всі надані чинним законодавством можливості щодо отримання необхідної для розкриття кримінального правопорушення інформації без застосування такого заходу його забезпечення, як розкриття інформації, яка охороняється законом.
Зважаючи на те, що в інший спосіб одержати відомості неможливо, беручи до уваги, що документи зазначені в клопотанні є важливими для встановлення обставин у кримінальному провадженні та використання їх в якості доказів, клопотання підлягає задоволенню, оскільки слідчим доведено наявність обставин, з якими законодавець передбачає можливість надання розпорядження на вилучення документів.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 110,163-165,309 та 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому Слідчого управління ГУНП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , а також слідчим із числа слідчої групи по розслідуванню кримінального провадження № 42018110000000305 від 11.09.2018 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення, а саме:
- розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 про скликання 36 сесії VII скликання;
- порядок денний 36 сесії VII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2018;
- протокол 36 сесії VII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2018;
- рішення 36 сесії VII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2018 № 1 «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області поєднаного з детальним планом території»;
- рішення 36 сесії VII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2018 № 2 «Про затвердження детального плану території кварталу багатоквартирної житлової забудови на земельних ділянках загальною площею 5,0 га по вул. Одеська в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області»;
- рішення 36 сесії VII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2018 № 2/1 «Про затвердження детального плану території житлової та громадської забудови на земельних ділянках загальною площею 2 га в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області»;
- рішення 36 сесії VII скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2018 № 2/2 «Про затвердження детального плану території багатоквартирної житлової забудови з об'єктами громадського обслуговування на земельних ділянках з кадастровими номерами 3222484000:02:001:5005, 3222484000:02:001:5006 в межах населеного пункту села Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області»;
- матеріали розгляду звернення адвоката ОСОБА_7 від 10.08.2018;
- матеріали розгляду звернення ОСОБА_6 від 17.08.2018;
- вільні зразки підпису голови ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 в кількості необхідній для проведення експертного дослідження;
- вільні та експериментальні зразки відтиску печатки ІНФОРМАЦІЯ_1 в кількості, необхідній для проведення експертного дослідження.
А також з можливістю зробити копії, а саме:
- сторінок книг обліку вхідної та вихідної кореспонденції, де містяться відмітки про отримання звернень адвоката ОСОБА_7 від 10.08.2018 та ОСОБА_6 від 17.08.2018, а також відмітки про результати їх розгляду;
- особової справи голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 ;
- присяги сільського голови ОСОБА_5 ;
- посадової інструкції голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- протоколу відповідної сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 7 скликання, на якій прийнято рішення про призначення на посаду сільського голови ОСОБА_5 ;
- протоколу ІНФОРМАЦІЯ_5 комісії за результатами виборів сільського голови ІНФОРМАЦІЯ_2 7 скликання.
Строк дії ухвали встановити в 1 (один) місяць з дня її проголошення.
Роз'яснити посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
При виконанні ухвали слідчий в порядку ч.ч. 2,3 ст. 165 КПК України зобов'язаний пред'явити службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , її оригінал і вручити копію.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: