27.03.2019 Справа № 756/4196/19
Унікальний номер судової справи 756/4196/19
Номер провадження 2-о/756/243/19
27 березня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Тітова М.Ю.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Оболонський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,
Заявник ОСОБА_2 звернувся до суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України. А саме, просить встановити факт народження дитини ОСОБА_3, жіночої статі, дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4, місце народження: Автономна Республіка Крим, м. Феодосія. Свої вимоги обґрунтовує наступним. 18.11.2011 між заявником та ОСОБА_4 було зареєстровано шлюб, у яких ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Феодосії народилась донька ОСОБА_3, про що було видано свідоцтво про народження від 16.01.2019, серії НОМЕР_1 Враховуючи те, що їхня дитина народилася на території окупованої території України на даний час позбавлені можливості зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
27.03.2019 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду на 27.03.2019.
Заявник ОСОБА_2 подав до суду заяву з проханням проводити судове засідання без його участі, вимоги заяви підтримав, просив задовольнити.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явились.
Повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Із свідоцтва про шлюб, виданого 18.11.2011 Відділом реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис №1952, вбачається, що ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_5. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище - ОСОБА_2.
Відповідно до довідки про народження №Р-00123 Феодосійського міського відділу запису актів цивільного стану ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_3, місце народження: м. Феодосія, Республіка Крим; батько - ОСОБА_2, мати - ОСОБА_4.
Оболонський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві листом №291/16.7-54 від 26.03.2019 ОСОБА_2 відмовлено у державній реєстрації народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_4, оскільки аналіз документів, пред'явлених заявником, свідчить, що для проведення державної реєстрації народження пред'явлений документ, виданий територією, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до п. 1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
У відповідності до роз'яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Як убачається з матеріалів справи, реєстрація дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_4 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась. Встановлення вказаного факту заявнику необхідно для проведення державної реєстрації народження дитини в Оболонському районному у місті Києві відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві.
Заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів третіх осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.
Оцінюючи зібрані докази, суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтовані і підлягають задоволенню.
З викладеного, керуючись ст.ст. 2-13, 76-89, 259, 263-265, 315-317 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа: Оболонський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, Україна, стать жіноча; мати: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка Російської Федерації, уродженка м. Омськ, Російська Федерація, батько: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України, уродженець м. Києва.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ю. Тітов