Рішення від 28.03.2019 по справі 754/4652/19

Номер провадження 2-а/754/210/19

Справа №754/4652/19

РІШЕННЯ

Іменем України

28 березня 2019 року м.Київ

Деснянський районний суд м.Києва в складі:

головуючого - судді Скрипки О.І.,

при секретарі Моторенко К.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800244 Територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації про включення до списку виборців, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дільничної виборчої комісії № 800244 Територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації про включення до списку виборців.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 15.03.2015 року він постійно проживає за адресою: АДРЕСА_2, є громадянином України та на день голосування на виборах Президента України йому виповнилось 18 років. Ознайомившись із списком виборців на ДВК № 800244 ТВО № 215, він з'ясував, що у списках виборців відомості про нього відсутні, що і стало причиною його звернення до суду.

Посилаючись на викладені обставини, позивач просить зобов'язати відповідача внести зміни до списку виборців і включити його до вказаного списку.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив про їх задоволення. При цьому зазначив, що не має в Україні зареєстрованого місця проживання.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, про поважні причини неявки в судове засідання суд не повідомили, пояснення чи заперечення до суду не надійшли, що з урахуванням швидкоплинності виборчого процесу не є перешкодою для розгляду справи, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог за наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є громадянином України та на день голосування на виборах Президента України досяг 18-річного віку, що підтверджується копією паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1

Згідно інформації Відділу ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації №21/3-31 від 28.03.2019 року, наданої на запит суду від 27.03.2019 року, визначено, що виборча адреса ОСОБА_1: АДРЕСА_1. Звернень від ОСОБА_1 щодо зміни його виборчої адреси до відділу ведення ДРВ не надходило.

Згідно з ст. 70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

Відповідно до ч. 1 ст. 274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

У відповідності з ч.7 ст.2 Закону України «Про вибори Президента України», громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.

Документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, що передбачає п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України».

Крім того, згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України», до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про Державний реєстр виборців», виборець має право звертатися в порядку, встановленому цим Законом, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру себе чи інших осіб, запису про себе чи про інших осіб, виправлення недостовірних відомостей Реєстру щодо себе або інших осіб; оскаржувати в установленому законом порядку рішення, дії чи бездіяльність органів Реєстру.

Позивач не надав суду доказів, що він звертався до відповідача із заявою про встановлення/зміну власної виборчої адреси та йому в цьому було відмовлено.

Аналізуючи положення Закону України «Про Державний реєстр виборців», виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого у встановленому законом порядку місця свого проживання, визначається за погодженням із відповідним центром обліку, який веде облік бездомних осіб або соціальною службою.

Так, в даному випадку, суду не надано належних та допустимих доказів того, що позивач, вживав всі можливі заходи для погодження з відповідними компетентними органами своєї виборчої адреси, не маючи, при цьому, свого зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання.

Крім того, з наданих матеріалів справи, суд не має можливості встановити, що особа дійсно не має зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання на території України взагалі. З пояснень же позивача в судовому засіданні випливає, що він має реєстрацію місця проживання у Білорусії.

Таким чином, в даному випадку, позивач не надав в обґрунтування викладених обставин справи жодного доказу, який би свідчив, що в даному випадку порушуються його права, зокрема, гарантоване Конституцією України право на вибори, так як, позивач не використав жодного можливого заходу, передбаченого законодавством України, для можливості погодження своєї виборчої адреси, при цьому будь-яка відмова компетентних органів щодо не визначення такої адреси, також відсутня у матеріалах справи.

Крім того, доказів, щоб підтверджували фактичне місце проживання на даний час за адресою: АДРЕСА_2, яка відноситься до ДВК № 800244 ТВО № 215, позивачем у позовній заяві не зазначено та в судовому засіданні не надано, матеріали позову містять лише копію паспорту позивача для виїзду за кордон. Інших доказів суду не надано.

Із урахуванням вищезазначеного, суд не вбачає підстав для задоволення позову та включення позивача до списку виборців та приходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Враховуючи викладене та керуючись ст. 70 Конституції України, ст. 274 КАС України, положеннями Закону України «Про місцеві вибори», Законом України «Про Державний реєстр виборців», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800244 Територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації про включення до списку виборців - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня його проголошення.

Суддя: