Номер провадження 2-а/754/208/19
Справа №754/4643/19
Іменем України
28 березня 2019 року м.Київ
Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Скрипки О.І.
при секретарі Моторенко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800314 територіального виборчого округу № 213, третя особа: Відділ ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації про уточнення списку виборців, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців до Дільничної виборчої комісії № 800314 територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, посилаючись на те, що він звернувся до Відділу ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації щодо перевірки себе у списках виборців для голосування на виборах Президента України 2019 року та дізнався, що з 2014 року його виключено зі списку виборців.
Позивач зазначає, що він є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає в АДРЕСА_1, що підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
На підставі викладеного, позивач просить суд зобов'язати дільничну виборчу комісію № 800314 територіального виборчого округу № 215 уточнити списки виборців та внести його - ОСОБА_1, до списку виборців на виборчій дільниці № 800314 територіального виборчого округу з виборів Президента України.
В судове засідання позивач не з'явився, надавши суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу в його відсутність.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень статті 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України.
Як вбачається з довідки № 12028 від 14.09.2017 року, позивач ОСОБА_1 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає за адресою - АДРЕСА_1.
Відповідно до копії паспорту ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2
Згідно наданої відповіді Відділу ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації №21/3-30 від 28.03.2019 року, на запит суду від 27.03.2019 року, визначено, що виборча адреса ОСОБА_1 згідно даних Реєстру виборців визнана: АДРЕСА_2.
Згідно зі ст.70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Згідно вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про вибори Президента України» вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби); тимчасове посвідчення громадянина України; картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора.
Відповідно до ч.3 ст.32 Закону України «Про вибори Президента України» кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Частини 9-10 вказаної статті Закону України «Про вибори Президента України» передбачають, що адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Рішення суду про внесення змін до списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
Відповідно до ч. 3 ст. ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
В свою чергу, відповідно до ст. 35-1 Закону України "Про вибори Президента України" кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців". Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.
Відповідно до ст.274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Враховуючи викладені обставини, захищаючи права та інтереси позивача, як суб'єкта виборчого процесу в період виборів, суд вважає, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, оскільки він є громадянином України, взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що унеможливлює реалізацію ним своїх виборчих прав, а тому суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ч.5 ст.274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.
На підставі ст.ст.2, 32 Закону України «Про вибори Президента України», керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 250, 255, 274, 278 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800314 територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення державного реєстру виборців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації про уточнення списку виборців - задовольнити.
Зобов'язати дільничну виборчу комісію № 800314 територіального виборчого округу № 215 включити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_1, виданий Київським РВ Сімферопольського МУГУ МВС в Криму 09 лютого 1996 року, до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці № 800314 з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215, без зміни виборчої адреси.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами які не були присутні при проголошенні рішення в той же строк з дня отримання копії рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Текст рішення складено та підписано 28 березня 2019 року.
Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Суддя: