Справа №362/1927/19
Провадження № 2-а/362/123/19
"28" березня 2019 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Кравченко Л.М.,
за участі секретаря судового засідання - Яренко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Василькові Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної комісії №321417 Територіального виборчого округу №94 міста Василькова про уточнення списку виборців для голосування на чергових виборах Президента України, -
Позивач звернулася до суду із позовом в якому просить включити її до списку виборців для голосування 31 березня 2019 року на чергових виборах Президента України на виборчій дільниці № 321417 Територіального виборчого округу № 94.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона є громадянином України, має вік понад 18 років і проживає за адресою: АДРЕСА_1, що входить до виборчої дільниці № 321417 територіального виборчого округу № 94, однак не має можливості реалізувати своє конституційне право на здійснення волевиявлення через вибори за своїм місцем реєстрації та проживання, оскільки при ознайомленні зі списком виборців вказаної виборчої дільниці виявилось, що вона не включена до цього списку.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву у якій підтримала свої вимоги, просив задовольнити позов із викладених у ньому підстав та розглянути справу у його відсутності.
Представники Дільничної виборчої комісії №321417 територіального виборчого округу № 94 м. Васильків, в судове засідання не з'явилися, що з урахуванням ч. 3 ст. 268 КАС України та швидкоплинності виборчого процесу не є перешкодою для розгляду справи, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи за їх відсутності.
Суд з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, дійшов до наступних висновків.
Згідно з ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Відповідно до ч. 1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
У відповідності з ч. 7 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України» громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, що передбачає п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України».
Крім того, згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
Судом встановлено, що згідно копії паспорта серії НОМЕР_1, виданого Мінським РУ ГУ МВС України в м.Києві, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 Відповідно до відмітки Відділу з питань реєстрації місця проживання виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області, ОСОБА_1 знята з вказаного зареєстрованого місця проживання 25.01.2019 р.
Суд здійснив запит до Державного реєстру виборців у зв'язку з розглядом даної справи та згідно із відповіддю від 28.03.2019 р. за №32/04-36 встановлено, що місце голосування ОСОБА_1 визначено за адресою: АДРЕСА_2 (виборча дільниця №321417), однак 25.01.2019 р. вибула із зареєстрованого місця проживання.
Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Згідно зі ст.10 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборець має право звертатися в порядку, встановленому цим Законом, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру себе чи інших осіб, запису про себе чи про інших осіб, виправлення недостовірних відомостей Реєстру щодо себе або інших осіб; оскаржувати в установленому законом порядку рішення, дії чи бездіяльність органів Реєстру.
Однак позивач не надала суду доказів, що вона зверталася до відповідача із заявою про зміну власної виборчої адреси та їй в цьому було відмовлено.
Аналізуючи положення Закону України «Про Державний реєстр виборців», виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого у встановленому законом порядку місця свого проживання, визначається за погодженням із відповідним центром обліку, який веде облік бездомних осіб або соціальною службою.
Так, в даному випадку, суду не надано належних та допустимих доказів того, що позивач, вживала всі можливі заходи для погодження з відповідними компетентними органами своєї виборчої адреси, не маючи, при цьому, свого зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання.
Також позивачем не надано жодного доказу на підтвердження свого фактичного місця проживання за адресою: АДРЕСА_3.
Таким чином, в даному випадку, позивач не надала в обґрунтування викладених обставин справи жодного доказу, який би свідчив, що в даному випадку порушуються її права, зокрема, гарантоване Конституцією України право на вибори, так як, позивач не використала жодного можливого заходу, передбаченого законодавством України, для можливості погодження своєї виборчої адреси, при цьому будь-яка відмова компетентних органів щодо не визначення такої адреси, також відсутня у матеріалах справи.
Із урахуванням вищезазначеного, суд не вбачає підстав для задоволення позову та включення позивача до списку виборців та приходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Враховуючи викладене та керуючись ст. 70 Конституції України, ст. 274 КАС України, положеннями Закону України «Про місцеві вибори», Законом України «Про Державний реєстр виборців», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дільничної комісії №321417 Територіального виборчого округу №94 міста Василькова про уточнення списку виборців для голосування на чергових виборах Президента України - відмовити.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня проголошення рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Кравченко Л.М.