Справа № 1940/1578/18
27 березня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" про зобов'язання вчинити дії,-
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" (далі - ТОВ «Р.Е.Й.В.-сервіс», в якій просить стягнути з ТОВ "Р.Е.Й.В.-сервіс" (46010, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 40, код ЄДРПОУ - 33357798) до Державного бюджету України, (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету, код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 17000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ "Р.Е.Й.В.-сервіс" не надано звітні дані за І квартал 2018 року, чим порушено положення Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017року №3840 (далі - Порядок №3840), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017р. за №1294/31162. За порушення, вчинені на ринку фінансових послуг, комісією прийнято постанову від 13.06.2018 року №292/438/16-3/13-П, якою на відповідача накладено штраф у сумі 17000 грн. Оскільки зазначені санкції відповідачем добровільно не сплачені, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, вимушена звернутися за стягненням у судовому порядку.
Ухвалою суду від 15.08.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове зсідання на 13.09.2018 року.
На виконання вимог вказаної ухвали, 07.09.2018 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.27-30). Заперечуючи проти позову, представник відповідача послався на те, що звітні за І квартал 2018 року було подано відповідачем в межах строків, визначених Порядком № 3840, однак у зв'язку з допущеною помилкою відповідальних осіб звітні дані було подано в паперовій формі шляхом надіслання на адресу Нацкомфінпослуг. У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказує на те, що жодних негативних наслідків для інших учасників ринку фінансових послуг ТОВ "Р.Е.Й.В.-сервіс" не спричинило, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 13.09.2019 року розгляд справи було відкладено на 02.10.2018 року.
Представником відповідача 02.10.2018 року було подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у адміністративній справі №1940/1779/18 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про визнання протиправною та скасування постанови від 13.06.2018 року №292/438/16-3/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, прийняту Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Ухвалою суду від 02.10.2018 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №1940/1779/18 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвалою суду від 05.02.2019 року поновлено провадження у адміністративній справі за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 05.03.2019 року розгляд справи було відкладено на 27.03.2019 року.
В судове засідання призначене на 27.03.2019 року сторони не зявились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Представником позивача у позовній заяві подано клопотання про розгляд заяви без його участі.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що ТОВ "Р.Е.Й.В.-сервіс" зареєстроване в якості юридичної особи та включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.14-20), а також внесене до Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги.
Уповноваженими особами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 25.05.2018 року складено Акт про правопорушення, вчинені ТОВ «Р.Е.Й.В.-сервіс» на ринку фінансових послуг, яким зафіксовано що Товариством не надано звітні дані за 1 квартал 2018 року, що свідчить про порушення ним вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме: пунктів 3,5 розділу 2, пункту 1 розділу 4 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкофінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу , затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 26.09.2017 року №3840, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2017 року за №1294/31162, в частині неподання звітних даних до Нацкомфінпослуг (а.с.8).
Листом від 29.05.2018 року Акт направлено на адресу відповідача, та повідомлено про місце і час розгляду справи про правопорушення, вчинені ТОВ "Р.Е.Й.В.-сервіс" (а. с. 9).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №292/438/16-3/13-П від 13.06.2018 року застосовано до ТОВ «Р.Е.Й.В. -сервіс» штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн. Також відповідача зобов'язано повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови письмово у термін до 13.07.2018 року з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату (а. с. 10). Зазначена постанова була надіслана на адресу позивача листом від 14.06.2018 року (а. с. 11).
Важливим є той факт, що рішенням у адміністративній справі №1940/17791779/18 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про визнання протиправною та скасування постанови відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача. Також постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі від 19 березня 2019 року, апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Р.Е.Й.В.-СЕРВІС» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.11.2018р. в адміністративній справі № 1940/1779/18 залишено без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.
З огляду на те, що відповідачем станом на день подання позову сума штрафу в добровільному порядку не сплачена, позивач звернувся до суду для стягнення її в судовому порядку.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлені Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001р. №2664-III (далі - Закон №2664).
Згідно з ч.1 ст.5 Закону №2664 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Указом Президента України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" від 23.11.2011р. №1070/2011 на виконання Закону №2664 утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг".
Згідно пунктів 1, 2 Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Таким чином, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції у сфері державного регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
У відповідності до п.п.3 та 5 розділу 2, п.1 розділу 4 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 26.09.2017 року № 3840, лізингодавці подають до Нацкомфінпослуг квартальну звітність до 20 числа включно місяця, наступного за звітним кварталом; Звітність лізингодавця складається на останній день звітного кварталу та містить:1) титульний аркуш; 2) довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг; 3) довідку про обсяги та кількість наданих фінансових послуг за договорами фінансового лізингу.
У відповідності до п.1 розділу 5 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 26.09.2017 року № 3840, фінансові компанії (у тому числі фінансові компанії - управителі, фінансові компанії - адміністратори, фінансові компанії групи А і групи Б), фінансові установи - юридичні особи публічного права, довірчі товариства та лізингодавці подають звітність, передбачену цим Порядком, в електронній формі з дотриманням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг». Обов'язковим реквізитом такої звітності є електронний цифровий підпис відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
Відповідно до складеного посадовими особами позивача акту №438/16-3/13 відповідачем порушено наведені вище вимоги Порядку №3840 в частині не подання звітних даних за І квартал 2018 року до Нацкомфінпослуг.
Згідно з п.10 ч.1 ст.28 Закону №2664 національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно частин 1, 2 статті 39 Закону №2664 у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
За правилами пункту 3 частини 1 статті 40 Закону №2664 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.41 Закону №2664 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.1 ст.42 Закону №2664 штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
З матеріалів справи видно, що на підставі вказаних вище положень Закону №2664, директором департаменту регулювання та нагляду за фінансовими компаніями Нацкомфінпослуг ОСОБА_1 після розгляду справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, прийнято постанову про накладення на відповідача штрафу в розмірі 17000 грн. Вказана сума штрафу у відповідності до вказаної постанови підлягала сплаті в термін до 13.07.2018 року (а. с. 10).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що зазначена сума штрафу у встановлений термін відповідачем добровільно не сплачена, а постанова Нацкомфінпослуг від 13.06.2018 року не скасована у судовому порядку.
У відповідності до ч.2 ст.41 Закону №2664 рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Відповідно до ч.3 ст.41 Закону №2664 штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
За таких обставин, враховуючи наведені вище положення чинного законодавства, а також те, що сума штрафу добровільно не сплачена відповідачем, суд вважає, що вона підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач не надав належні, допустимі та достовірні докази відсутності або сплати ним штрафу.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз. Оскільки матеріали справи не містять доказів витрат позивача на залучення свідків та проведення експертиз, повернення судових витрат позивачу відповідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" про зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.Е.Й.В.-сервіс" (46010, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 40, код ЄДРПОУ - 33357798) до Державного бюджету України, (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету, код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 березня 2019 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.