Рішення від 28.03.2019 по справі 752/5972/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 березня 2019 року 17:57 № 752/5972/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

при секретарі судових засідань Гарбуз К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_2

доВідділу ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації

провизнання протиправною відмови щодо внесення даних до Державного реєстру виборців та зобов'язання вчинити дії

за участі:

позивача - ОСОБА_2;

представника від відповідача - не прибув;

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Голосіївського районного суду міста Києва з позовом до Відділу ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Відділу ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо внесення даних до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси ОСОБА_2 у Державному реєстрі виборців;

- зобов'язати Відділ ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси ОСОБА_2 згідно з відомостями про її місце знаходження (місце постійного проживання), що вказано в довідці про реєстрацію ОСОБА_2, як внутрішньо переміщеної особи.

Дослідивши матеріали заяви, суддя Голосіївського районного суду міста Києва Колдіна О.О. дійшла висновку, що Відділ ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації є органом державної виконавчої влади, тому, відповідно до статті 275 Кодексу адміністративного судочинства України, даний спір повинен розглядатись окружним адміністративним судом за місцем знаходження позивача.

Керуючись частиною першою статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Колдіна О.О. передала справу №752/5972/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Матеріали справи отриманні Окружним адміністративним судом міста Києва 27 березня 2019 року о 12 годині 00 хвилин, що підтверджується відміткою відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернення громадян (канцелярія).

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що позбавлена можливості проголосувати на чергових виборах Президента України, оскільки її прізвище відсутнє в списках виборців через вибуття із зареєстрованого місця проживання. Наведене свідчить про порушення її конституційних прав виборця. ОСОБА_2 вважає, що є всі підстави для внесення її прізвища у списки виборців, так як вона є громадянкою України, за віком має право голосу та є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 21 вересня 2017 року, а тому просить суд зобов'язати Відділ ведення ДРВ Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації внести її до списку виборців та визначити місце її голосування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2018 року прийнято справу до свого провадження, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених статтею 275 Кодексу адміністративного судочинства України та призначено до розгляду у судовому засіданні на 28 березня 2019 року о 17.00 год.

В судове засідання 28 березня 2019 року прибула позивачка та підтримала позовні вимоги.

Розглянувши подані матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 народилась 30 червня 1999 року в селищі Комсомольський, місто Свердловськ, Луганської області, є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, що виданий 28 липня 2015 року Шосткинським МВ УДМС України в Сумській області.

ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки від 21 вересня 2017 року №0000339992, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення України Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації.

Позивачка звернулась до відповідача 23 січня 2019 року із заявою про включення її до списку виборців на виборах Президента України.

Відповідач листом від 04 лютого 2019 року №100-100/3-129310 надав відповідь, в якому позивачці відмовив у зміні виборчої адреси, обґрунтовуючи власну відмову тим, що у паспорті громадянина України ОСОБА_2 є відмітка про зняття з реєстрації та відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання, у зв'язку з чим відповідач не має можливості визначити виборчу адресу позивача та змінити ОСОБА_2 місце голосування.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом не дієздатними.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про вибори Президента України» вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.

Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про вибори Президента України» документом, який підтверджує громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України.

Частиною четвертою статті 2 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Згідно до частиною третьою статті 32 Закону «Про вибори Президента України» громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Положеннями частин першої, другої статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлено, що виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Таким чином, відповідно до частини третьої статті. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» саме Відділ ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації повинен був погодити виборчу адресу позивачці, оскільки остання має засвідчене місце проживання та не є бездомною особою.

Внутрішньо переміщені особи наділені усіма виборчими правами, крім права обирати на місцевих виборах, якщо їх місце реєстрації не збігається з фактичним місцем проживання. Вказані права позивач може реалізувати на виборах Президента України, народних депутатів України, референдумах відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до пункту 4.1. Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси, якщо за результатами розгляду заяви встановлено її обґрунтованість керівник органу ведення Реєстру видає з дотриманням вимог цього Порядку наказ про тимчасову зміну місця голосування виборця.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що прийнята відповідачем відмова не відповідає чинному законодавству оскільки порушує виборчі права та інтереси позивача, тому дії Відділу ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в міста Києві Державної адміністрації, які полягають у відмові від визначення виборчої адреси виборця ОСОБА_2 та тимчасовій зміні її місця голосування (виборчої дільниці), з урахуванням наведених висновків, є протиправними.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У той же час, відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази, а також враховуючи те, що відповідачем не надано будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог, суд дійшов такого висновку.

Таким чином, на думку суду, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, відповідно суд вважає за доцільне зобов'язати Відділ ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в міста Києві державної адміністрації визначити позивачу тимчасову виборчу адресу: АДРЕСА_1 зазначену в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Враховуючи, що часткове задоволення даного позову, спричинить зміни даних до списку виборців, суд вважає за необхідне звернути дане рішення до негайного виконання.

Судові витрати відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 248, 273 - 275, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Відділу ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в міста Києві державної адміністрації щодо внесення даних до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси ОСОБА_2 у Державному реєстрі виборців.

3. Зобов'язати Відділ ведення державного реєстру виборців Голосіївської районної в міста Києві державної адміністрації визначити позивачу тимчасову виборчу адресу: АДРЕСА_1 зазначену в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

4. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку передбаченому частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко