28 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/122/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного Товариства "Брокбізнесбанк" до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Акціонерне Товариство "Брокбізнесбанк" (далі - позивач), звернувся в Чернівецький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області щодо підготовки та подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток протиправною;
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області подати до Державної казначейської служби висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1750,00 грн., що сплачені в якості авансового платежу на прибуток.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.01.2019 року звернувся із заявою до відповідача, в якій просив підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток та подати його до Державної казначейської служби. Загальна заборгованість, що обліковується на рахунку «Дебіторська заборгованість за податком на прибуток Чернівці РВ” станом на 01.11.2018 становить 1750,00 грн.
На думку позивача, бездіяльність відповідача є протиправною та полягає у не підготовці, та не поданні висновку про повернення надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток в сумі 1750,00 грн., що сплачені в якості авансового платежу на прибуток.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що заперечує проти наведених позивачем обставин та правових підстав щодо визнання протиправною бездіяльності податкового органу та зобов'язання вчинити певні дії, з огляду на наступне.
Звертав увагу суду на те, що помилково та/або надміру сплачені суми у позивача виникли 17.01.2013 року та 15.02.2013 року, а заяву про повернення суми грошового зобов'язання подано до відповідача - 21.01.2019 року.
Посилаючись на норми податкового законодавства зазначив, що оскільки позивачем не дотримано обов'язкової умови для повернення сум грошового зобов'язання, а саме: минуло більше ніж 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплачених сум - права на повернення сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1750,00 грн. на підставі платіжних доручень № 101 від 17.01.2013 року та № 113 від 15.02.2013 року у позивача немає. Отже, обґрунтування позивача, наведені у позові не спростовують правомірність дій фіскального органу щодо відмови у поверненні помилково та/або надміру сплачених сум з податку на прибуток.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що ним правомірно надано відповідь щодо неможливості повернення помилково та/або надміру сплачених сум з податку на прибуток, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Ухвалою суду Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливе та доцільне розглянути справу на підставі наявних матеріалів та доказів у порядку спрощеного - письмового провадження.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
16.01.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ДФС у Чернівецькій області (яка прийнята до розгляду 21.01.2019 року) із проханням підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток та подати його до Державної казначейської служби. В обґрунтування заяви зазначено, що на підставі Постанови Правління АТ “Брокбізнесбанк” №07-19/4 від 19.07.2012 Чернівецька філія АТ “Брокбізнесбанк” та її відділення пройшла реорганізацію та переведена на єдиний баланс 12.10.2012.
ОСОБА_1 звірки розрахунків платника податків з бюджетом за період з 01.01.2014 по 01.10.2014 позитивне сальдо на початок періоду становило 10,00 грн.
Загальна сума заборгованості, що обліковується на рахунку 35208290100001 “Дебіторська заборгованість за податком на прибуток Чернівці РВ” станом на 01.11.2018 року становить 1750,00 грн. Перераховані авансові внески за період з січня 2013 року по лютий 2013 становлять 1760,00 грн. в т.ч.: платіжним дорученням №101 від 17.01.2013 в сумі 880,00 грн.; платіжним дорученням №113 від 15.02.2013 в сумі 880,00 грн. (а.с.9)
25.01.2019 року листом № 454/10/24-13/56/05 відповідача надано відповідь на лист позивача від 16.01.2019 року № 109, яким повідомлено наступне (мовою оригіналу): ОСОБА_1 з листом Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області №13053/10/24-12-20-02-13 від 06.10.2014р., картки особових рахунків Чернівецької філії Акціонерного банку "Брокбізнесбанк" (код ЄДРПОУ 35892325) 06.10.2014р. передані за місцем реєстрації головного підприємства, а саме до Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, у зв'язку з реорганізацією для подальшого їх приєднання до карток особових рахунків ПАТ "Брокбізнесбанк" (код ЄДРПОУ 19357489).
Враховуючи вищевикладене, щодо помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, які підлягають поверненню платнику, просимо звертатись по місцю обліку ПАТ "Брокбізнесбанк" (код ЄДРПОУ 19357489) Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби м.Київ, вул. Дегтярівська, 11Г.(а.с.20)
ОСОБА_1 листа Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області №13053/10/24-12-20-02-13 від 06.10.2014, картки особових рахунків 02.10.2014 передані за місцем реєстрації Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, в зв'язку з реорганізацією для приєднання їх до карток особових рахунків АТ “Брокбізнесбанк”.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Податковий кодекс України є спеціальним з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до пункту 9.1.1 статті 9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємства є загальнодержавним податком та збором.
Відповідно до положень Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначає стаття 43 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 43.1 цієї статті передбачено, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2. статті 43 Податкового кодексу України).
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3. статті 43 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 43.5. статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З нормами статті 43 Податкового кодексу України узгоджуються положення Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15 грудня 2015 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146).
Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 6 Порядку № 1146 передбачено, що у заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям (и) перерахування коштів, що повертаються 1) на поточний рахунок платника податку в установі банку; 2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, незалежно від виду бюджету; 3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку: 5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку; 6) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на не бюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу Державної фіскальної служби у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).
Після реєстрації в органі Державної фіскальної служби заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку (пункт 7 Порядку № 1146).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган Державної фіскальної служби готує: висновок на повернення такої суми (її частими) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Повернення помилково та/або надмірно сплачених податків з Державного бюджету України є виключними повноваженнями відповідача та органів державного казначейства.
Судом встановлено, що листом від 25.01.2019 року № 454/10/24-13-56-05 ГУ ДФС у Чернівецькій області було надано відповідь позивачу. ОСОБА_1 вказаного листа, картки особових рахунків Чернівецької філії АТ “Брокбізнесбанк” (код ЄДРПОУ 35892325) 06.10.2014 року передані за місцем реєстрації головного підприємства, у зв'язку із реорганізацією для подальшого їх приєднання до карток особових рахунків ПАТ Брокбізнесбанк” (код ЄДРПОУ 19357489). Також, платнику запропоновано з питанням повернення помилково та/або надміру сплачених сум звернутись по місцю обліку ПАТ “Брокбізнесбанк” (код ЄДРПОУ 19357489), а саме до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Про те, що філія АТ “Брокбізнесбанк” передана за місцем реєстрації головного підприємства у зв'язку із реорганізацією, свідчить скріншот з аналітичної системи “Податковий блок” та ідентифікаційні дані.
Так, відповідно до пункту 1 частини II Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 № 765 (що діяв на час передавання карток), з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником. При взятті на облік платника протягом відповідного року територіальним органом Міндоходів відкриваються інтегровані картки платника з дати нарахування або сплати податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску (залежно від того, яка з цих подій настала раніше).
ОСОБА_1 пункту 5 частини II вказаного Порядку, у разі коли внаслідок припинення платника - юридичної особи шляхом реорганізації частина його зобов'язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковується надміру сплачена сума, засобами програмного забезпечення переносяться до інтегрованих карток юридичних осіб - правонаступників облікові дані щодо хронології виникнення зобов'язань чи боргу або надміру сплаченої суми.
Я зазначалось вище, умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені регулюються нормами статті 43 Податкового кодексу України.
Як встановлено в ході розгляду справи, помилково та/або надміру сплачені суми у позивача виникли 17.01.2013 року та 15.02.2013 року, заяву про повернення суми грошового зобов'язання подано до ГУ ДФС у Чернівецькій області 16.01.2019 року, яка прийнята до розгляду 21.01.2019 року, про що свідчить відмітка відповідача.
З врахуванням наведеного вище та встановлених обставин справи, суд вважає, що позивачем не дотримано обов'язкової умови для повернення сум грошового зобов'язання, зокрема: минуло більше ніж 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплачених сум, права на повернення сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1750,00 грн. на підставі платіжних доручень № 101 від 17.01.2013 року та № 113 від 15.02.2013 року .
Отже, доводи позивача, наведені у позові не спростовують правомірності фіскального органу щодо відмови у поверненні помилково та/або надміру сплачених сум з податку на прибуток, відтак суд дійшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи відповідачем доведено правомірність своєї позиції як такої, що передбачена чинним законодавством.
З урахуванням того, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову АТ "Брокбізнесбанк" до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
ОСОБА_1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" (Проспект Перемоги, 41, м.Київ , 03057, код ЄДРПОУ: 19357489)
Відповідач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200 - А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ: 39392513)
Суддя Боднарюк О.В.