Справа № 560/266/19
іменем України
28 березня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ НП у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ НП у Хмельницькій області щодо не розгляду по суті заяви (рапорту) ОСОБА_1 від 28 листопада 2018 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію";
- зобов'язати ГУ НП у Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28 листопада 2018 звернувся до відповідача з рапортом про здійснення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням інвалідності під час проходження служби в органах внутрішніх справ, на що 20 грудня 2018 листом №29/е-327 ГУ НП в Хмельницькій області надало відповідь, що по суті заяву не розглядало та рішення не прийняло, оскільки таку заяву необхідно подати до ГУ НП в Київській області, тобто за останнім місцем роботи.
Позивач не погоджується з такою відповіддю відповідача, вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду по суті заяви (рапорту) ОСОБА_1 від 28 листопада 2018, оскільки його останнім місцем роботи перед звільненням з поліції за станом здоров'я та визначення в подальшому позивачу інвалідності після цього звільнення, є Хмельницьке районне відділення поліції Хмельницького ВП ГУПН у Хмельницькій області.
Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою від 28 січня 2019 суд відкрив провадження у даній справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від представника відповідача 12 лютого 2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого ГУНП в Хмельницькій області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає, вважає їх безпідставними та необґрунтованими. Зазначає, що Порядком від 11 січня 2016 №4 чітко встановлено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги подається керівнику органу поліції за останнім місцем проходження служби поліцейським та не містить жодних винятків та застережень з цього правила, які дозволяли б позивачеві звернутися із такою заявою (рапортом) до іншого органу поліції (в якому попередньо проходив службу). Оскільки останнім місцем проходження позивачем служби було ГУНП в Київській області, куди і було направлено його особову справу за вих. №27дск/121/12/2017 від 21 лютого 2017, позивач подав заяву (рапорт) про призначення йому одноразової грошової допомоги не до відповідного органу поліції, уповноваженого здійснювати розгляд такої заяви (рапорту).
Враховуючи зазначене, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII.
Згідно з пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
Відповідно ж до абзацу третього пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
В силу частини другої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Так, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2016 року № 916, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1277/29409 від 22 вересня 2016 року, п. 5 розділу 1 Порядку № 4 доповнено п. 4, яким передбачено призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно із п. 1 Розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 4).
Відповідно до п. 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
За правилами п. 1 розділу IV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 2 розділу IV Порядку № 4).
Таким чином, Порядком № 4 регламентовано, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності подається за останнім місцем служби, виплата такої допомоги також проводиться за останнім місцем служби.
Матеріалами справи встановлено, що 07 листопада 2015 року позивача прийнято на службу до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, тобто, з цієї дати на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону № 580-VIII, а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4.
Як вбачається з матеріалів справи, позивача звільнено зі служби з Національної поліції згідно з наказом ГУНП в Хмельницькій області № 12 о/с від 11 лютого 2016 за пунктом другим частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".
Разом з тим, як встановив суд, згідно даних ГУНП у Хмельницькій області, особова справа ОСОБА_1 21 лютого 2017 за вих.№27 дск/121/12/2017, направлена до ГУНП у Київській області для поновлення на службі в поліції на посаді інспектора полку "Миротворець" ГУНП у Київській області.
Отже, органом, до якого позивач мав звернутися з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, є його останнє місце роботи - ГУНП у Київській області.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 (справа № №822/764/18).
Разом з тим, відповідно до розділу III Оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги Порядку №4 встановлено, що формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).
Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.
Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку одноразової грошової допомоги згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.
Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум одноразової грошової допомоги, згідно із законодавством України.
Для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності та інші документи згідно переліку, визначеного пунктом 5 розділу III Порядку № 4.
Графа "Відмітка кадрового підрозділу" на заяві (рапорті) заповнюється підрозділом кадрового забезпечення органу поліції, навчального закладу засвідчується підписом керівника цього підрозділу та скріплюється відповідною печаткою.
Однак, в супереч вищезазначеному, позивач з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням другої групи інвалідності 28 листопада 2018 подав відповідну заяву (рапорт) не керівнику органу поліції за останнім місцем проходження служби, а до начальника ГУНП в Хмельницькій області.
Перевіряючи подані ОСОБА_1 матеріали, кадровим підрозділом ГУНП у Хмельницькій області встановлено, що останнім місцем проходження позивачем служби було ГУНП в Київській області, куди і було направлено його особову справу за вих.№27дск/121/12/2017 від 21 лютого 2017.
У зв'язку з цим, до графи "Відмітка кадрового підрозділу" заяви (рапорту) позивача про виплату одноразової грошової допомоги внесено запис про її невідповідність вимогам законодавства.
Отже, Порядком №4 чітко встановлено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги подається керівнику органу поліції за останнім місцем проходження служби поліцейським та не містить жодних винятків та застережень з цього правила, які дозволяли б позивачеві звернутися із такою заявою (рапортом) до іншого органу поліції (в якому попередньо проходив службу).
Крім того, оскільки в ГУНП в Хмельницькій області відсутня особова справа ОСОБА_1, тому відповідач не уповноважений розглядати заяву (рапорт) ОСОБА_1 про виплату йому одноразової грошової допомоги, а й взагалі не має такої практичної можливості, оскільки підрозділ кадрового забезпечення не може перевірити достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи, як того вимагає абз. 4 п.1 розділу III Порядку №4.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що позивач подав заяву (рапорт) про призначення йому одноразової грошової допомоги не до належного органу поліції, уповноваженого здійснювати розгляд такої заяви (рапорту), про що позивачу було повідомлено листом від 16 грудня 2018 № 29/к- 327, суд вважає твердження позивача про протиправну бездіяльність ГУНП в Хмельницькій області щодо не розгляду по суті його заяви (рапорту) від 28 листопада 2018 безпідставним, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та законодавству.
Як наслідок, безпідставною та необґрунтованою є вимога позивача зобов'язати саме ГУНП в Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, оскільки як зазначено вище ГУНП в Хмельницькій області не є останнім місцем проходження позивачем служби та не уповноважене за умовами Порядку №4 призначати та виплачувати йому одноразової грошової допомоги, отже, правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.
Враховуючи, що рішення суду приймається на користь суб'єкта владних повноважень, підстави для розподілу судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 березня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (вул. Інститутська, 6, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя ОСОБА_2