Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
28 березня 2019 р. № 520/1917/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:
- визнати дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не застосування при розрахунку пенсії відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, протиправними;
- зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області починаючи з 01 жовтня 2018 року (дати виникнення права на призначення пенсії) здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком № 2 із застосуванням норм чинного законодавства, які регламентують призначення пенсії, а не переведення з виду на вид, застосувавши при розрахунку пенсії та обчисленні заробітної плати відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Зс - середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначену із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не застосування при розрахунку пенсії відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, є протиправними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Зміївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
01.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Рішенням від 29.10.2018 року позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
У подальшому, 10.01.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної з 01 жовтня 2018 року (дати виникнення права на призначення пенсії) пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за Списком № 2 із застосуванням норм чинного законодавства, які регламентують призначення пенсії, а не переведення з виду на вид, в тому числі застосувати при розрахунку пенсії відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Зс - середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначену із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Листом № 438/02.1-01/50 від 28.01.2019 року відповідач повідомив, що після призначення пенсійна справа 06.11.2018 року була направлена на перевірку до Відділу контролю за призначенням пенсій управління з координації роботи за виплатою пенсій ГУ ПФУ в Харківській області. 07.12.2018 року після перевірки пенсійна справа надійшла до Балаклійського відділу з зауваженнями Відділу контролю щодо необхідності застосування середньої заробітної плати по народному господарству за матеріалами пенсійної справи (3764,40 грн.), оскільки після призначення пенсії по інвалідності не відпрацьовані 24 місяця страхового стажу та відсутня перерва між припиненням виплати пенсії по інвалідності та призначенням пенсії зі віком. Рішенням від 17.12.2018 року пенсія перерахована згідно зауважень Відділу контролю ГУПФУ з 01.10.2018 року. Після перерахунку загальний страховий стаж становить 29 років 06 місяців 09 днів, в тому числі робота за Списком № 2 - 15 років 10 місяців 19 днів. Коефіцієнт стажу - 0,29500. Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.09.1991 року по 30.06.1994 року, з 01.10.1994 року по 31.12.1994 року, з 01.02.1995 року по 31.12.1996 року та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 30.11.2009 року, з 01.04.2017 року по 31.08.2018 року і становить 5345,11 грн. (3764,40*1,41991). Коефіцієнт заробітної плати - 1,41991. Розмір пенсії з 01.10.2018 року складає: 1576.81 грн. - розмір пенсії за віком (5345,11*0,29500); 1576.81 грн. - загальний розмір пенсії до виплати. За матеріалами електронної пенсійної справи пенсія за січень 2019 року в місячному розмірі 1576,81 грн. нарахована та виплачена в січні 2019 року на відділення AT “Ощадбанк” (дата виплати 22 число). Невиплачена пенсія за період з 01.10.2018 року по 31.12.2018 року в сумі 4730,43 грн. та пенсія за лютий 2019 року в місячному розмірі 1576,81 грн. нарахована в лютому 2019 року на відділення AT “Ощадбанк” (дата виплати 22 число). Пенсія призначена та виплачується згідно чинного пенсійного законодавстві України.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 2 Закону за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до статті 7 Закону звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 27 Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Частиною 2 ст. 40 Закону визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Отже, дії відповідача в частині незастосування при призначенні пенсії позивачу середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки є протиправними.
Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не застосування при розрахунку пенсії відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, та зобов'язання Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області починаючи з 01 жовтня 2018 року (дати виникнення права на призначення пенсії) здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, застосувавши при розрахунку пенсії та обчисленні заробітної плати відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначену із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, за 2016 та 2017 роки.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не застосування при розрахунку пенсії відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області починаючи з 01 жовтня 2018 року (дати виникнення права на призначення пенсії) здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, застосувавши при розрахунку пенсії та обчисленні заробітної плати відповідно до положень ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначену із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, за 2016 та 2017 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, адреса: площа Ростовцева, буд. 15, кв. 1-А, м. Балаклія, Балаклійський район, Харківська область, 64200) сплачену суму судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 41248550, адреса: вул. Гагаріна, буд. 15, м. Зміїв, Харківська область, 63404).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.