27 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/529/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, третя особа: головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови,
11 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, третя особа: головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови від 04.02.2019 ВП №57706264 про закінчення виконавчого провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що державним виконавцем не вжито всіх заходів спрямованих на виконання рішення суду по справі №816/2020/18, а боржником відповідачу не надано доказів виконання рішення суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження.
14.03.2019 до суду надійшли пояснення третьої особи згідно яких остання просила відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 28.11.2018 вих. №16041/07-25 повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про ведення виконання рішення суду по справі №816/2020/18 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
14.03.2019 до суду надійшов відзив управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області згідно якого останні просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про виконавче провадження" вжито усіх заходів примусового для виконання рішення суду, а саме: винесено дві постанови про накладення штрафів та направлено до головного управління Національної поліції в Полтавській області подання про притягнення посадових осіб боржника до кримінальної відповідальності. У зв'язку з неможливістю виконати рішення суду без участі боржника державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, поданий до суду відзив містить клопотання про розгляд справи без його участі.
Третя особа явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила хоча про дату час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що в судове засідання належним чином повідомлені учасники справи не з'явилися та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області перебував виконавчий лист №816/2020/18 виданий 12.11.2018 Полтавським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
04.02.2019 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Не погоджуючись з вказаною постановою позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку позовним вимогам суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом частин п'ятої, шостої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до частин першої та другої статті 63 вказаного Закону встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно із частиною першою статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Частиною другою вказаної статті встановлено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 від 21.11.2018 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №816/2020/18 виданого 12.1.2018 Полтавським окружним адміністративним судом про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83% грошового зобов'язання та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановами державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 від 03.12.2018 та 23.01.2019 на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області накладено штраф в сумі 5100,00 грн та 10200,00 грн відповідно.
Крім того, 01.02.2019 відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області до Головного управління Національної поліції в Полтавській області направлено повідомлення ВП №57706264 про вчинення кримінального правопорушення.
Частинами першою та другою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
04.02.2019 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення відсоткового розміру обчислення пенсії до 70 % від грошового забезпечення ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83 % грошового забезпечення та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
З матеріалів справи судом встановлено, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено перерахунок пенсії позивача за період з січня по жовтень 2018 року, та виплачено кошти в сумі 538,39 грн, сума заборгованості становить 5643,11 грн.
Щодо виплати позивачу заборгованості у розмірі 5643,11 грн, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що ефективний доступ до суду включає право на виконання рішення суду без невиправданих затримок. Проте, зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі №816/2020/18 не вирішувалось питання про його негайне виконання, як і не вирішувалось питання про стягнення коштів. Вказане рішення суду має зобов'язальний характер у зв'язку з чим рішення суду має бути виконане у розумний строк.
З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області виплата заборгованості за період з 01.01.2018 по вересень 2018 року та за 5 днів жовтня 2018 року буде проведена ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Вказана постанова набула чинності 28.08.2018, тоді як рішення у цій справі набрало законної сили 05.10.2018. Отже, положення постанови застосовуються до спірних правовідносин.
Підстави для невиконання приписів постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 у відповідача відсутні, оскільки така постанова є чинною, не змінена та не скасована.
Суд враховує, що на виконання приписів зазначеного Порядку третьою особою включено до реєстру інформацію про необхідність проведення виплати позивачу заборгованості у розмірі 5643,11 грн на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №816/2020/18.
Отже, головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області фактично виконано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 по справі №816/2020/18 в частині зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 83 % грошового забезпечення та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, оскільки перерахунок проведено, а виплата заборгованості буде проведена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Доводи позивача щодо не вжиття відповідачем усіх заходів спрямованих на виконання рішення суду є безпідставними оскільки останнім вчинено усі залежні від нього дії.
Крім того безпідставними є доводи відповідача щодо не можливості виконання рішення суду без особистої участі боржника, у зв'язку з чим на підставі п. 11 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено спірну постанову, оскільки судове рішення на цей час є виконаним.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, третя особа: головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко