Рішення від 21.03.2019 по справі 480/523/19

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2019 р. Справа № 480/523/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/523/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним проведенням перерахунку та несвоєчасною виплатою перерахованої раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 22.06.2017 № 11/169-133 (2415);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів (пенсії) у зв'язку з несвоєчасним проведенням перерахунку та несвоєчасною виплатою перерахованої раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 22.06.2017 № 11/169-133 (2415) та рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 по справі № 818/2216/17, яким позовні вимоги ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, та рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 № 1840/3425/18 про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 в розмірі 70 % грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум у порядку, визначеному статтею 55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Також у своєму позові просив суд зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області подати суду звіт про виконання рішення суду в місячний термін з дня набрання ним законної сили.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення суду від 02.04.2018 відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, але без нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати. На звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою провести обчислення суми компенсації втрати частини доходів відповідач відмовив у проведенні такого обчислення в зв'язку з виконанням рішення суду та відсутністю підстав для нарахування компенсації. Позивач, з посиланням на практику Верховного Суду, вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки компенсація за порушення строків виплати частини грошових доходів проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, а також не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений.

Ухвалою суду від 18.02.2019 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

12.03.2019 відповідач подав відзив на позов (а.с. 69), у якому зазначив, що вимога про виплату компенсації за несвоєчасну виплату пенсії необґрунтована. Однією з обов'язкових вимог виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата. Пенсія нарахована до виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".

У судове засіданні позивач не з'явився, надіслав до суду клопотання (а.с. 77), у якому просив розглянути справу без його участі та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, та зазначив, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/2216/17 у травні 2018 року ГУ ПФУ в Сумській області провело перерахунок пенсії позивача, розмір пенсії перерахунку став меншим, що виплачувався до перерахунку, а тому доплата пенсії за 2016-2017 роки відсутня. У листопаді 2018 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 у справі № 1840/3425/18 позивачу проведено перерахунок пенсії, перераховані кошти за період з 01.01.2016 по 12.11.2018 буде виплачено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач з 11.04.2007 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/2216/17 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.201 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268", довідки УМВС України в Сумській області від 22.06.2017 №11/169-133 (2415) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов'язано відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016. Рішення суду набрало законної сили 03.05.2018.

На виконання вказаного судового рішення 10.05.2018 ГУ ПФУ в Сумській області провело перерахунок пенсії позивача (а.с. 83), розмір якої після перерахунку склав 5148,93 грн та який є меншим на 131,33 грн від розміру пенсії, що виплачувався до перерахунку (5280,26 грн).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У зв'язку з викладеним, доплата до пенсії відсутня.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 у справі № 1840/3425/18 зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 70 % грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум. Рішення суду набрало законної сили 13.11.2018.

На виконання цього судового рішення 16.11.2018 ГУ ПФУ в Сумській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 (а.с. 85), розмір якої після перерахунку склав 5888,13 грн. Також 16.11.2018 відповідач здійснив розрахунок на доплату пенсії з січня 2016 року по листопад 2018 року (а.с. 87).

14.12.2018 ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків перерахунку та виплати пенсії згідно з рішеннями Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/2216/17, від 12.10.2018 у справі № 1840/3425/18 (а.с. 17-18).

Листом від 28.12.2018 № 2671/Л-11 відповідач повідомив позивача про те, що статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам. Оскільки питання проведення перерахунку пенсії було предметом розгляду в суді, а перерахунок проведений після надходження рішення суду до ГУ ПФУ в Сумській області та забезпечено виплату, і рішеннями судів не визначено зобов'язань щодо нарахування компенсації, то підстави для нарахування компенсації за втрату частини грошових доходів відсутні.

Позивач, не погодившись з відмовою в нарахуванні компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії згідно з судовими рішеннями, звернувся з цим позовом до суду.

Частиною 2 ст. 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі - Закон № 2050-III) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону № 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Аналогічні положення закріплені також і в пункта 2, 3 Порядку № 159.

Відповідно до ст. 3 Закону № 2050-III сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі ст. 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Із аналізу наведених норм слідує, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

При цьому, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).

Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, тобто, чи самим підприємством, установою чи організацією добровільно або на виконання судового рішення.

Основною умовою, передбаченою ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням їх виплати" для виплати громадянину компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії і компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, у даному випадку - органом пенсійного фонду, добровільно чи на виконання судового рішення.

З наведених норм вбачається, що компенсація втрати частини доходів нараховується лише на нараховані та фактично виплачені доходи, однак, станом на сьогодні докази виплати таких коштів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, до суду не надано.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі № 818/2216/17 відповідач здійснив перерахунок 10.05.2018, але в зв'язку з тим, що після перерахунку розмір пенсії позивача став менше, доплата до пенсії була відсутня.

Відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 у справі № 1840/3425/18 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача 16.11.2018 (а.с. 85). Доплату до пенсії за листопад 2018 року позивачу було виплачено в грудні 2018 року, тобто, через місяць після перерахунку.

Перерахована сума коштів за період з 01.01.2016 по 12.11.2018 в сумі 14467,95 грн буде виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цього Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", що є нормативно-правовим актом, який є обов'язковим у застосуванні органами Пенсійного фонду України при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.

Відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду". На момент виникнення спірних правовідносин постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" є діючою, та такою, що підлягає обов'язковому застосуванню в межах спірних правовідносин в силу положень ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Суд не погоджується із твердженням позивача про те, що право на компенсацію особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо виплачені.

Відповідно до п. 5 Порядку № 159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, тому компенсація втрати частини доходів може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка була фактично виплачена позивачу та в місяць виплати такої заборгованості.

Даний висновок суду відповідає правовій позиції Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду, викладеній в постанові від 10.07.2018 по справі № 404/6317/16-а (адміністративне провадження № К/9901/5696/17), згідно з якою виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при виплати пенсії порушено відповідачем, також немає жодних підстав вважати, що таке право буде порушено взагалі, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Враховуючи викладене, суд вважає вказані вимоги передчасними, оскільки спірні кошти на час розгляду справи ще не виплачені, а відтак, задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 25.03.2019.

Суддя М.М. Шаповал