28 березня 2019 р. Справа № 480/409/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК"
до Головного управління ДФС у Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Сумській області щодо підготовки та подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Сумській області подати до Державної казначейської служби висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 4384,00 грн., що сплачені в якості авансового платежу на прибуток.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16.01.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ДФС у Сумській області із проханням підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток та подати його до Державної казначейської служби, яка обґрунтована тим, що на підставі Постанови Правління АТ “БРОКБІЗНЕСБАНК” №б/н від 28.04.2012 Сумська філія АТ “БРОКБІЗНЕСБАНК” та її відділення пройшла реорганізацію та переведена на єдиний баланс 07.07.2012.
Загальна сума заборгованості, що обліковується на рахунку 35208290100001 “Дебіторська заборгованість за податком на прибуток Суми РВ” станом на 01.11.2018 становить 4384,00 грн. Перераховані авансові внески за період з січня 2013 по березень 2013 становить 4384,00 грн. в т.ч.: платіжним дорученням №108 від 17.01.2013 в сумі 1695,00 грн.; платіжним дорученням №109 від 15.02.2013 в сумі 1695,00 грн.; платіжним дорученням №375 від 28.03.2013 в сумі 994,00 грн.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не підготовки та неподання висновку про повернення позивачу надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток та зазначив наступне.
Відповідно до п.9.1.1 ст.9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємства є загальнодержавним податком та збором.
Відповідно до положень Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначає стаття 43 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 43.1 цієї статті передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у розі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2. статті 43 Податкового кодексу України).
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3. статті 43 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 43.5. статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З нормами статті 43 Податкового кодексу України узгоджуються положення Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15 грудня 2015 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за №1679/28124 (далі - Порядок № 1146).
Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 6 Порядку №1146 передбачено, що у заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштів, що повертаються 1) на поточний рахунок платника податку в установі банку; 2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, незалежно від виду бюджету; 3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку; 6) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на небюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу Державної фіскальної служби у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).
Після реєстрації в органі Державної фіскальної служби заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку (пункт 7 Порядку № 1146).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган Державної фіскальної служби готує; висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Повернення помилково та/або надмірно сплачених податків з Державного бюджету України є виключними повноваженнями відповідача та органів державного казначейства.
Таким чином, позивач вважає, що за відсутності висновку контролюючого органу з зазначенням суми надмірно сплачених платежів, що підлягає стягненню з бюджету, правильним способом захисту є зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення надмірно сплаченого податку.
З урахуванням викладеного, позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною щодо не підготовки та не подання висновку про повернення позивачу надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток та за необхідне зобов'язати відповідача вчинити дії щодо подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 4384,00 грн„ що сплачені в якості авансового платежу на прибуток.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що AT “Брокбізнесбанк” звернулось до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області із заявою про повернення надміру сплачених сум за платіжними дорученнями №108, 109, 375 від 17.01.2013, 15.02.2013, 28.03.2013 року на суми 1695,00 грн., 1695,00 грн. та 944,00 грн. відповідно, тільки 16.01.2019 року (вхідний номер заяви 108).
Таким чином, з урахуванням п.43.3 ст.43, п. 102.5 ст.102 ПК України, п.4 глави 2 розділу III Порядку №422, оскільки виникнення надміру сплаченої суми відбулось 28.03.2013 року (платіжні доручення №108, 109, 375 від 17.01.2013, 15.02.2013, 28.03.2013 року на суми 1695,00 грн., 1695,00 грн. та 944,00 грн. відповідно), то кінцевою календарною датою для повернення 4384,00 грн. була - 27.03.2016 року (1095 днів з дати виникнення), а отже кошти в сумі 4384,00 грн. були списані податковим органом до місцевого бюджету міста Суми.
Окрім, зазначеного вище, ГУ ДФС у Сумській області, звертає увагу суду на те, що в додатках до позовної заяви (04.02.2019 року) АТ “Брокбзнесбанк” відсутня відповідь на заяву №108 від 16.01.2019 року, тобто позивач звернувшись до Сумського окружного адміністративного суду, випередивши в часі настання або ненастанна неправомірних дій з боку податкового органу фактично оскаржив дії відповідача, які ще не відбулись, а отже в даному позові відсутній предмет спору.
Тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 05.02.2019 р. відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 16.01.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ДФС у Сумській області із заявою про надання висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток та подати його до Державної казначейської служби (а.с. 9).
25.01.2019 року ГУ ДФС у Сумській області надано відповідь заявнику, якою зазначено, що станом на 25.01.2019 року передплата по Сумській філії ПАТ «Брокбізнесбанк» відсутня.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.9.1.1 ст.9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємства є загальнодержавним податком та збором.
Згідно положень Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначено ст. 43 Податкового кодексу України .
Пунктом 43.1 цієї статті передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пункт 43.2. статті 43 Податкового кодексу України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у розі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3. статті 43 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 43.5. статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З нормами статті 43 Податкового кодексу України узгоджуються положення Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15 грудня 2015 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за №1679/28124 (далі - Порядок № 1146).
Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 6 Порядку №1146 передбачено, що у заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштів, що повертаються 1) на поточний рахунок платника податку в установі банку; 2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, незалежно від виду бюджету; 3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку; 6) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на небюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу Державної фіскальної служби у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).
Після реєстрації в органі Державної фіскальної служби заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку (пункт 7 Порядку № 1146).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган Державної фіскальної служби готує; висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Повернення помилково та/або надмірно сплачених податків з Державного бюджету України є виключними повноваженнями відповідача та органів державного казначейства.
Відповідно до п.4 глави 2 розділу III Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 року (зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України №751/28881 від 20.05.2016 року) (далі по тексту - Порядок №422), підрозділ, який здійснює облік платежів та інших надходжень, на підставі рішення керівника заступника керівника органу ДФС щоденно списує помилково та/або надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в ІКП більше 1095 днів без руху відсутні зменшення та нарахування зобов'язань або нарахування, які мають нульове значення, та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення таких сум.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що 16.01.2019 року АТ «Брокбізнесбанк» звернувся до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - ДПЗ у м. Сумах) із заявою про повернення надміру сплачених сум за платіжними дорученнями №108, 109, 375 від 17.01.2013, 15.02.2013, 28.03.2013 року на суми 1 695,00 грн., 1 695,00 грн. та 944,00 грн.
Виходячи з наведеного, суд приходить висновку, що оскільки виникнення надміру сплаченої суми відбулось 28.03.2013 року (платіжні доручення №108, 109, 375 від 17.01.2013, 15.02.2013, 28.03.2013 року на суми 1 695,00 грн., 1 695,00 грн. та 944,00 грн. відповідно) то кінцевою календарною датою для повернення 4 384,00 грн. була - 27.03.2016 року (1095 днів з дати виникнення), а тому у відповідача були відсутні підстави для складення висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд зазначає, що у процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що відповідачем доведено правомірність дій, а тому позовні вимоги АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук