Рішення від 28.03.2019 по справі 420/5730/18

Справа № 420/5730/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області від 10.09.2018 року за вих. № 14/М-861 у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ОСОБА_1 поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є третя група інвалідності;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з визначенням поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, в сумі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

- стягнути з відповідача - Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 моральну (немайнову) шкоду, що була вчинена протиправними рішеннями (діями чи бездіяльністю) під час розгляду заяв щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого часткова втрата працездатності без визначення інвалідності або визначення інвалідності, в розмірі 30000,00 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з серпня 1995 року він проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 07.11.2015 року позивач проходив службу в Національній поліції України, а саме в слідчому управлінні Головного управління Національної поліції в Одеській області. Позивач вказав, що 29 вересня 2016 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області №952 о/с від 28.09.2016 року, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» його звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням), вислуга років на день звільнення складає у календарному обчисленні 22 роки 07 місяців 03 дні.

Позивач зазначив, що 26.01.2007 року при виконанні службових обов'язків ним отримана травма, а саме: консолідований компресійний перелом тіла Тh6 IV ступеня компресії, Тh7 І ступеня компресії з трапецієвидною деформацією тіла Тh6, больовим синдромом та незначним порушенням функції. 31.08.2016 року військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» встановлено діагноз і постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми): «консолідований компресійний перелом тіла Тh6 IV ступеня компресії, Тh7 І ступеня компресії з трапецієвидною деформацією тіла Тh6, больовим синдромом та незначним порушенням функції - травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків» (свідоцтво про хворобу №347/2). 28.11.2016 КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» надано довідку № 127359, про те, що ОСОБА_1 втратив 30% професійної працездатності, травма пов'язана з виконанням службових обов'язків.

Позивач вказав, що 29.12.2016 року ним до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги на підставі п.5 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України №4 від 11.01.2016 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського». 30.01.2016 року позивачем отримано відповідь з Головного управління Національної поліції в Одеській області за вих. № 9/М-2585 від 25.01.2017 року, згідно якої йому відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги на підставі того, що Законом України «Про Національну поліцію» не передбачено підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які втратили працездатність, пов'язану з проходженням служби в органах внутрішніх прав.

Позивач зазначив, що 27.02.2017 року ним до Одеського окружного адміністративного суду подано адміністративний позов про визнання протиправною відмови Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.01.2017 року за вих. №9/М-2585 та зобов'язання ГУНП в Одеській області розглянути питання щодо призначення, нарахування і виплати одноразової грошової допомоги. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.04.2017 року адміністративний позов задоволено частково. Постановою від 21.09.2017 року Одеським апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу МВС України задоволено частково, а саме: визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області у розгляді питання про призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ОСОБА_1 поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення інвалідності; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення виплати одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення за його заявою.

Позивач вказав, що станом на 05.11.2018 року рішення суду не виконано та жодної відповіді від Головного управління Національної поліції в Одеській області він не отримував.

Позивач зазначив, що 03.07.2018 КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» надано довідку №898670, про те, що ОСОБА_1 призначено третю групу інвалідності: «Третя, травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків». Крім цього, 03.07.2018 року КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» надано довідку №127863, про те, що ОСОБА_1 втратив 60% професійної працездатності.

Позивач вказав, що 13.07.2018 року ним до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги на підставі п.3 ч.1 ст.97 закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України № 4 від 11.01.2016 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського». 28.08.2018 року позивачем до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано заяву про надання інформації про результати розгляду заяви від 13.07.2018 року. 25.10.2018 року позивачем до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано заяву (повторно) про надання інформації про результати розгляду заяви від 13.07.2018 року.

Позивач зазначив, що 02.11.2018 року поштою він отримав оригінал відповіді з Головного управління Національної поліції в Одеській області за вих. №14/М-638 від 28.09.2018 року та копію відповіді Головного управління Національної поліції в Одеській області за вих. №14/М-638 від 10.09.2018 року, про те, що йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у зв'язку з тим, що причина звільнення з поліції (29.09.2016 року) та дата встановлення групи інвалідності (03.07.2018 року) не відповідають вимогам п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», що допомога призначається і виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Позивач вважав, що всі терміни, зазначені в ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказі МВС України від 11.01.2016 року №4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», ним дотримані.

Ухвалою від 21.11.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 10 грудня 2018 року о 15:30 год.

У підготовчому засіданні 10.12.2018 року оголошено перерву до 15.01.2019 року до 11:30 год. та встановлено учасникам справи строки на подання заяв по суті справи.

Протокольною ухвалою від 15.01.2019 року відмовлено у задоволенні заяви позивача від 10.12.2018 року про долучення до матеріалів справи додаткових доказів у зв'язку з відсутністю доказів надіслання вказаної заяви відповідачу.

Протокольною ухвалою від 15.01.2019 року суд за клопотанням відповідача залучив до участі у справі як другого відповідача - ГУДКСУ в Одеській області, розгляд справи розпочато спочатку зі стадії відкриття провадження у справі, учасникам справи встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті справи. Підготовче засідання відкладено на 12.02.2019 року на 10:00 год.

У підготовчому засіданні 12.02.2019 року оголошено перерву до 25.02.2019 року до 11:00 год. у зв'язку з необхідністю подання позивачем додаткових доказів, які були в нього відсутні на момент подання позову.

Ухвалою від 25.02.2019 року судом закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 13 березня 2019 року о 15 год. 30 хв.

Судове засідання, призначене на 13 березня 2019 року на 15 год. 30 хв., відкладено на 18.03.2019 року на 15:30 год. у зв'язку з зайнятістю головуючого судді по справі у колегіальному розгляді виборчої справи.

У судове засідання, призначене на 18.03.2019 року на 15:30 год., з'явилися позивач та представник відповідача - ГУ Національної поліції в Одеській області.

Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив. Відзив на позов відповідач не надав.

Під час судового розгляду справи позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача - ГУ Національної поліції в Одеській області проти задоволення позову заперечував. 13.12.2018 року представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що 03.07.2018 року КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» видано довідку №898670 про те, що ОСОБА_1 призначено третю групу інвалідності. 03.07.2018 КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» надано довідку №127863, про те, що ОСОБА_1 втратив 60% професійної працездатності.

Представник відповідача зазначив, що 13.07.2018 року ОСОБА_1 було подано заяву до Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо виплати йому одноразової грошової допомоги на підставі п.3 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України №4 від 11.01.2016 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського». 10.09.2018 року Головне управління Національної поліції в Одеській області направило на адресу позивача відповідь № 14/861 від 10.09.2018 року на заяву ОСОБА_1 від 13.07.2018 року щодо виплати одноразової грошової допомоги, із зазначенням, що йому відмовлено у виплаті ОГД через те, що допомога призначається і виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми) отриманого під час виконання ним службових обов'язків пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, протягом шести місяців після звільнення із поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті. 28.09.2018 року Головне управління Національної поліції в Одеській області направило на адресу позивача відповідь №14/М-638 від 28.09.2018 року, на заяву ОСОБА_1 від 28.08.2018 року, із зазначенням, що йому відмовлено у виплаті ОГД через те, що 29.09.2016 року його було звільнено з поліції за п.п. 7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням, а група інвалідності встановлена 03.07.2018 року, тобто причина звільнення та дата встановлення групи інвалідності не відповідають вимогам п.п. 3 п.1 ст.97 закону України «Про Національну поліцію», якою визначено, що допомога призначається і виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми) отриманого під час виконання ним службових обов'язків пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, протягом шести місяців після звільнення із поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Представник відповідача вказав, що з моменту звільнення позивача з Національної поліції до моменту встановлення йому інвалідності пройшов 1 рік 9 місяців та 4 дні, що в свою чергу порушує норми ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", та не дає право позивачу на отримання ОГД.

Відносно посилання позивача на завдання йому моральної шкоди, представник відповідача зазначив, що позивач не надав достатніх та допустимих доказів на підтвердження доводів про заподіяння йому ГУНП в Одеській області моральної шкоди, яка згідно з частиною другою статті 23 ЦК України полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Заслухавши вступне слово позивача та представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Одеській області, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 28.09.2016 року №952 о/с, відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) підполковника поліції ОСОБА_1, слідчого-криміналіста слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області, з 29.09.2016 року (а.с. 11).

Згідно Свідоцтва про хворобу №347/2 від 31.08.2016 року, виданого Військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Одеській області», захворювання ОСОБА_1 пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 12-13).

Відповідно до довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 серії 10 ААА №127359 від 28.11.2016 року, ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 складає 30% (а.с. 15).

Листом від 25.01.2017 року № 9/М-2585 ГУНП в Одеській області позивачу відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, на підставі того, що Законом України “Про Національну поліцію” призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ - не передбачена (а.с. 16).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.04.2017 року по справі №815/1168/17, задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.01.2017 року за вих. №9/М-2585 у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поранення (контузії, травм або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є часткова втрата працездатності. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області подати до Міністерства внутрішніх справ України документи, подані ОСОБА_1 разом з заявою (рапортом) щодо виплати йому одноразової грошової допомоги від 29.12.2016 року та висновок щодо виплати грошової допомоги. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України розглянути питання щодо призначення, нарахування і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та Умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 17-21).

Постановою Медичної військово-лікарської комісії ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» №514 від 29.08.2017 року відмінено постанову по причинному зв'язку у свідоцтві про хворобу №347/2 від 31.08.2016 року, зазначено, що травма, отримана ОСОБА_1, пов'язана з виконанням службових обов'язків та пов'язана з проходженням служби в поліції (а.с. 14).

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 року задоволено частково апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позовних вимог. Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області у розгляді питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ОСОБА_1 поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення інвалідності. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення виплати одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення за його заявою. В решті позову відмовлено (а.с. 22-24).

Відповідно до довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії №2 серії 12 ААА №898670 від 03.07.2018 року, зазначено, що позивачу встановлено третю групу інвалідності, та вказано, що травма пов'язана з виконанням службових обов'язків (а.с. 25).

Згідно довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії №2 серії 10 ААА №127863 від 03.07.2018 року, ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 складає 60% (а.с. 26).

Судом встановлено, що 13.07.2018 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності на підставі п.3 ч.1 ст.97 закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України №4 від 11.01.2016 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського». До заяви позивачем було додано: копію довідки ОМСЕК №127863 від 03.07.2018 року; копію довідки до акту МСЕК від 03.07.2018 року про встановлення третьої групи інвалідності; копію постанови ВЛК №514 від 29.08.2017 року; копію акту розслідування нещасного випадку (Форми Н-5) від 27.02.2009 року; копію акту про нещасний випадок (Форми Н-1); копію паспорту та ідентифікаційного номеру; копію посвідчення інваліда війни третьої групи; копію картки реквізитів з «Ощадбанку» (а.с. 27).

28.08.2018 року позивачем до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано заяву про надання інформації про результати розгляду заяви від 13.07.2018 року (а.с. 28).

31.08.2018 року начальником ГУ Національної поліції в Одеській області затверджено висновок про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності у сумі 440500 грн. (а.с. 71).

Листом від 10.09.2018 року за №14/861 ГУ Національної поліції в Одеській області повернуто позивачу надані ним документи для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського. В листі вказано, що згідно наданих позивачем документів, його звільнено з поліції 29.09.2016 року за п.п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням), а група інвалідності встановлена 03.07.2018 року. Зазначено, що підстави для нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відсутні (а.с. 30).

Листом від 28.09.2018 року за №14/М-638 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Одеській області повідомило позивачу, що йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у зв'язку з тим, що 29.09.2016 року його звільнено з поліції за п.п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням), а група інвалідності встановлена 03.07.2018 року. Тобто, причина звільнення та дата встановлення групи інвалідності не відповідають вимогам п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», якою визначено, що допомога призначається і виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (а.с. 31).

25.10.2018 року позивачем до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано заяву (повторно) про надання інформації про результати розгляду заяви від 13.07.2018 року (а.с. 29).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 3 ч.1 ст.97 Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Статтею 99 Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності: ІII групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Статтею 101 Закону України “Про Національну поліцію” визначено вичерпний перелік підстав за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме, у разі: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій визначений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11 січня 2016 року №4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21 вересня 2017 року №788) (далі - Порядок №4).

Згідно з положеннями розділу ІІ Порядку №4, днем виникнення права на отримання ОГД є, у разі встановлення поліцейському інвалідності, - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії. ОГД у разі втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.

Згідно із п.1 Розділу ІІІ Порядку №4 формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК). СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України. ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України. Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України. Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України. Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.

Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Порядку №4, для виплати ОГД у випадку загибелі (смерті) поліцейського за останнім місцем проходження служби подаються такі документи:

1) особами, які мають право на цю виплату: заява кожного повнолітнього отримувача, а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників інших законних представників цих дітей про виплату грошової допомоги;

2) кадровим підрозділом: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) поліцейського із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) поліцейського;

3) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) поліцейського, зокрема про те, що вона не пов'язана з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, за формою, що затверджується МВС;

4) копію постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського;

5) копію свідоцтва про смерть поліцейського;

6) копію посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) ветерана війни (за наявності);

7) копію свідоцтва про народження поліцейського - для виплати грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

8) копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

9) копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

10) копії свідоцтва про народження дитини, паспорта дитини, у разі його наявності - для виплати грошової допомоги дитині;

11) копії документів членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), що підтверджують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті);

12) копію рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської, районної в місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування у разі здійснення опіки або піклування над дітьми поліцейського, влаштування у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу;

13) копію рішення суду, нотаріально посвідченого правочину або довідки органу місцевого самоврядування, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого) або перебували на його утриманні).

Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.

Згідно із п.5 Розділу ІІІ Порядку №4, для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Як встановлено судом та не оспорювалося сторонами, позивачем було подано до ГУ НП в Одеській області заяву про виплату ОГД з повним переліком документів, визначених Порядком №4.

Відповідно до п.6 Розділу ІІІ Порядку №4, графа «Відмітка кадрового підрозділу» на заяві (рапорті) заповнюється підрозділом кадрового забезпечення органу поліції, навчального закладу засвідчується підписом керівника цього підрозділу та скріплюється відповідною печаткою.

Згідно з п.1 розділу VI Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.

Відповідно до п.8 розділу VI Порядку №4, якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що позивачем порушено вимоги п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», що не дає йому права на отримання одноразової грошової допомоги.

Як встановлено судом, 29.12.2016 року позивачем подано заяву до ГУ НП в Одеській області щодо виплати ОГД на підставі п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», в якому зазначено що, одноразова грошова допомога призначається у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

У зазначеному пункті не вказано, по якій причині повинен бути звільнений поліцейський (за власним бажанням чи через хворобу (по інвалідності)) та протягом якого терміну отримана часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Як зазначено судом вище, згідно п.1 Розділу II Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

28.11.2016 КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» надано довідку №127359 (а.с. 15), про те, що ОСОБА_1 втратив 30% професійної працездатності, травма пов'язана з виконанням службових обов'язків, тому в нього виникли підстави для отримання ОГД за п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».

Таким чином, позивачем дотримані всі вимоги п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку №4.

03.07.2018 КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» надано довідку №898670 (а.с. 25), про те, що ОСОБА_1 призначено третю групу інвалідності, та зазначено, що травма пов'язана з виконанням службових обов'язків, та в цей же день надано довідку №127863 (а.с. 26), про те, що ОСОБА_1 втратив 60% професійної працездатності.

Таким чином, з дня первинного встановлення позивачу ступеня втрати працездатності 30% без установлення інвалідності (28.11.2016 року) до дня повторного огляду МСЕК та встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності та більшого відсотка втрати працездатності - 60% (03.07.2018 року) минуло менше двох років.

Як встановлено судом, 13.07.2018 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги на підставі п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України №4, оскільки йому не була виплачена ОГД за п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с. 27).

Як зазначено судом вище, відповідно до п.8 розділу IV Порядку №4 вказано, якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД».

Отже, у зв'язку з тим, що позивачу не була призначена та виплачена ОГД за п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», ним на протязі двох років від 28.11.2016 року (через 1 рік 9 місяців та 4 дні), а саме 13.07.2018 року подано заяву до ГУ НП в Одеській області про виплату ОГД за п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».

Таким чином, суд дійшов висновку, що всі терміни, визначені в п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказі МВС України від 11.01.2016 №4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», позивачем дотримані.

Крім того, суд зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності на підставі п.3 ч.1 ст.97 Закону країни «Про Національну поліцію» 13 липня 2018 року, проте всупереч вимог п.1 розділу IV Порядку №4, висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 складено 23 серпня 2018 року, а затверджено відмову - 31.08.2018 року, тобто після спливу місячного строку з дня реєстрації документів. А повідомлення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги оформлене листом від 10.09.2018 року за вих. № 14/М-861.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Національної поліції в Одеській області, оформлене листом від 10.09.2018 року за вих. № 14/М-861, про відмову ОСОБА_1 у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є третя група інвалідності

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Головного управління Національної поліції в Одеській області, оформлене листом від 10.09.2018 року за вих. № 14/М-861, про відмову ОСОБА_1 у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є третя група інвалідності, оскільки саме в такий спосіб можливий ефективний захист прав позивача.

Визнаючи протиправним та скасовуючи рішення Головного управління Національної поліції в Одеській області, оформлене листом від 10.09.2018 року за вих. № 14/М-861, про відмову ОСОБА_1 у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є третя група інвалідності, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовну вимогу про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з визначенням поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, в сумі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення на його користь моральної (немайнової) шкоди в розмірі 30000 гривень, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.23 Цивільного кодексу України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Відповідно до ст.1167 Цивільного кодексу України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.

Згідно ст.1173 Цивільного кодексу України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

При цьому, сам факт заподіяння моральної шкоди має довести суду позивач.

Однак судом не встановлено факту заподіяння моральної шкоди позивачу рішенням, діями чи бездіяльністю відповідача, будь-яких доказів заподіяння позивачу моральних чи фізичних страждань останній суду не надав.

Надані позивачем виписки з історії хвороби та з медичної карти стаціонарного хворого (а.с. 90-94) суд до уваги не бере, оскільки цими документами не підтверджено причинно-наслідковий зв'язок між протиправним рішенням відповідача (ГУ НП в Одеській області) та захворюванням позивача. До того ж, дві з наданих виписок (за лютий та травень 2018 року) взагалі передували зверненню позивача у липні 2018 року з заявою про виплату ОГД та, відповідно, передували прийнятому за цією заявою оскаржуваному рішенню.

У зв'язку з вищевикладеним суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення на його користь моральної (немайнової) шкоди в розмірі 30000 гривень є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, 65039, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Академіка Філатова, 15А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740), Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (адреса: вул.Садова, 1а, м.Одеса, 65021) - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції в Одеській області, оформлене листом від 10.09.2018 року за вих. № 14/М-861, про відмову ОСОБА_1 у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання службових обов'язків, наслідком якого є третя група інвалідності.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з визначенням поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, в сумі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про стягнення на його користь моральної (немайнової) шкоди в розмірі 30000 гривень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 28 березня 2019 року.

Суддя В.В. Андрухів

.