Рішення від 28.03.2019 по справі 812/1763/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

28 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1763/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

21 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії на користь ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, премії та одноразової премії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, премії та одноразової премії (з моменту її призначення).

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Луганській області та з 28.12.2017 отримує пенсію за вислугу років. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх видів доходу, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок, в тому числі винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, призначеної на підставі Постанови КМУ від 04.06.2014 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» та Постанови КМУ № 24 від 31.01.2015 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій». Відповідачем у перерахунку пенсії було відмовлено, мотивуючи тим, що подання заяви про перерахунок пенсії особисто не передбачено. Позивач не погодився з цим рішенням, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 25.06.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 1-2).

Ухвалою суду від 17.07.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням касаційної інстанції у справі № 522/2738/17 (арк. спр. 61).

Ухвалою суду від 07.03.2019 провадження у справі поновлено (арк. спр. 75).

12.07.2018 за вх. № 16680/2018 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк. спр. 53-54), у якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям силових відомств, не входить до компетенції ГУ ПФУ в Луганській області. Так, позивачем на підставі наданих уповноваженим органом документів призначено пенсію за вислугу років з 31.05.2016 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262 - XII (зі змінами). Окрім того, пенсії військовослужбовцям не перераховуються індивідуально кожній особі окремо за їх заявами, а тільки у разі прийняття постанов Кабінету Міністрів України чи законів України про зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Щодо відсутності правових підстав для включення в розрахунок пенсії винагороди за участь в антитерористичній операції відповідач зазначає, що ці виплати було регламентовано Постановами Кабінету Міністрів України №158 від 04.06.2014 та №2 4 від 31.01.2015. Вказана виплата нараховувалась на підставі окремих умов таких як - особливий період або під час проведення антитерористичної операції. За таких обставин винагорода за участь в антитерористичній операції - це тимчасові виплати, які не мають постійного характеру.

Окрім цього, 13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій, так і при перерахунку раніше призначених пенсій.

Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право па пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб па пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Чинним законодавством, а саме статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 28.12.2017 та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області (арк. спр. 9,13).

Відповідно до довідки від 18.01.2018 № А-11401, виданої Головним управлінням національної поліції в Луганській області, позивач у період з 24.07.2014 по 07.11.215, з 07.11.2015 по 27.12.2017 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області (арк. спр. 10).

02.03.2018 позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до наданої довідки від 02.03.2018 № 295/111/22-2018 ГУНП в Луганській області з урахуванням всіх видів доходу, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок (арк. спр. 8,11).

Листом від 16.04.2018 № 4925/03-03 відповідач повідомив позивача, що йому відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки Порядком не передбачено подання заяви особисто на проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами грошового забезпечення згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та роз'яснив, що надана до заяви довідка про доходи не може слугувати документом для проведення перерахунку пенсії, тому що не відповідає додатку 1 Порядку, затвердженого Міністерством юстиції України від 15 лютого 2007 р. № 135/13402, як довідка про грошове забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям (арк. спр. 6).

Вирішуючи справу у межах заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу була призначена пенсія за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Пунктом 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

В даному випадку позивач звернувся до відповідача з заявою від 02.03.2018, в якій просив провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до наданої довідки від 02.03.2018 № 295/111/22-2018 (арк.спр. 8, 11).

За результатом розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення про відмову з зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.

У межах спірних правовідносин відповідач на підставі поданої позивачем заяви рішення щодо перерахунку пенсії не приймав, а у листі від 16.04.2018 № 4925/03-03 зазначив про відмову в перерахунку з посиланням на відсутність права в позивача на подання заяви особисто, з зазначенням, що довідка про доходи не може слугувати документом для проведення перерахунку пенсії, тому що не відповідає додатку 1 Порядку, затвердженого Міністерством юстиції України від 15.02.2007 № 135/13402 як довідка про грошове забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям (арк.спр. 6).

При цьому суд зауважує, що, не зважаючи на довільну форму заяви позивача від 02.03.2018, остання фактично розцінена відповідачем як заява про перерахунок призначеної пенсії, оскільки у листі від 16.04.2018 № 4925/03-03 не зазначено такої підстави для перерахунку пенсії, як звернення з заявою невстановленого зразка.

Разом з тим, відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13.

З огляду на наведене, відповідачем при наданні відповіді за наслідками розгляду заяви позивача від 02.03.2018 взагалі не досліджувалося питання щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО, премії та одноразової премії, зазначених у довідці від 02.03.2018 № 295/111/22-2018.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправних дії відповідача щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, , тому правильним та ефективним способом захисту порушеного права буде визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.03.2018, та зобов'язання відповідача прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.03.2018.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО, премії та одноразової премії (з моменту призначення) слід відмовити, оскільки такі вимоги є передчасними, і можливості такого перерахунку не надавалася оцінка відповідачем.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно із пунктом 13 статті 5 Закону України “Про судовий збір”, розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 139 КАС України не проводиться.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 93300, Луганська обл., м. Попасна, вул. Первомайська, б. 58, кв. 16) до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 березня 2018 року про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 березня 2018 року про перерахунок пенсії.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_2