ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"28" березня 2019 р. Справа № 300/674/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо призначення пенсії із врахуванням пільгового обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі та зобов'язання відповідача зарахувати період роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з 01.01.1977 по 15.12.1991 на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 при нарахуванні пенсії за віком, а також здійснити перерахунок пенсії та виплатити заборгованість.
Пунктами 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує:
- чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення пенсії із врахуванням пільгового обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі;
- зобов'язати відповідача зарахувати період роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з 01.01.1977 по 15.12.1991 на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 при нарахуванні пенсії за віком, а також здійснити перерахунок пенсії та виплатити заборгованість.
Суд зазначає, що вимоги про визнання протиправною бездіяльності Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області та вимоги про зобов'язання Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області вчинити дії щодо зарахування періоду роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з 01.01.1977 по 15.12.1991 на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 при нарахуванні пенсії за віком та, відповідно, здійснення перерахунку пенсії та виплати заборгованості, є самостійними позовними вимогами, так як за своїм змістом є різними шляхами (способами) захисту порушено права, а також можуть бути заявлені окремо одна від одної.
Так, при визнанні судом протиправною бездіяльність відповідача, без заявлення позивачем вимоги до суду про зобов'язання вчинити дії щодо зарахування періоду роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з 01.01.1977 по 15.12.1991 на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 при нарахуванні пенсії за віком та, відповідно, здійснення перерахунку пенсії та виплати заборгованості, Косівське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області не позбавлене права прийняти рішення щодо такого перерахунку пенсії позивачу із зарахуванням вказаного періоду роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з 01.01.1977 по 15.12.1991 на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 при нарахуванні пенсії за віком.
Суд вважає, що якщо пенсіонер, не вступаючи у правовідносини щодо можливого добровільного проведення перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправною бездіяльності Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області в судовому порядку, а одночасно із вказаною позовною вимогою заявляє вимогу про зобов'язання відповідача зарахувати період роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з 01.01.1977 по 15.12.1991 на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 при нарахуванні пенсії за віком, а також здійснити перерахунок пенсії та виплатити заборгованість, то такі вимоги адміністративного позову мають різні предмети доказування, тобто є самостійними вимогами.
Позивач самостійно визначив такі вимоги у позовній заяві, відтак, виходячи із принципу диспозитивності адміністративного судочинства, суд вважає їх окремими позовними вимогами немайнового характеру.
Таким чином позивачем до суду заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», який вступив в дію з 01.01.2019, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2019 року складає 1 921,00 грн.
Суд звертає увагу на те, що абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами немайнового характеру складає 1 536,80 грн., проте, згідно квитанції №N02ZN35216 від 18.10.2018, яка долучена позивачем до матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем в порушення вимог абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір», сплачено судовий збір не в повному обсязі.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно надати (долучити) документ про сплату судового збору у розмірі 832,00 грн.
Також, частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Суд зазначає, що чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Згідно ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є шестимісячний строк.
Суд звертає увагу, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення пенсії із врахуванням пільгового обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі.
Так, позивач 15.03.2018 звертався із заявою до відповідача про зарахування пільгового стажу з коефіцієнтом 1,5 та про перерахунок йому пенсії.
Відповідач листом від 14.06.2018 за №31/Б-15 надано відповідь позивачу, якою фактично відмовлено у такому перерахунку пенсії.
Оскільки позивач направив даний позов на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 25.03.2019, то ним пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Однак, як судом встановлено, такої зави позивач не подав разом із позовною заявою.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частин 3, 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених частинами 3, 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вимог.
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання (долучення) документа про сплату судового збору у розмірі 832,00 грн. та заяви про поновлення строку звернення до суду і доказів поважності причин його пропуску
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кафарський В.В.