27 березня 2019 року о 11 год. 30 хв.Справа № 280/5079/18
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Новікової І.В.,
за участю секретаря судового засідання Ширшова А.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Сполохова Є.О.,
третьої особи - Орешкової Г.М.,
представника третьої особи - Сполохова Є.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виконуючий обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна про закриття провадження у справі
за позовом ОСОБА_4
до Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виконуючий обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна
про визнання протиправним та скасування розпорядження,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться вказана адміністративна справа за позовом ОСОБА_4 (далі - позивач) до Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області (далі - відповідач, Ботіївська сільська рада), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виконуючий обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області за №132/1 від 19.10.2018 «Про оголошення догани за порушення трудової дисципліни».
20 лютого 2019 року від відповідача, за підписом в.о. Ботіївського сільського голови Орешкової Г.М. подано клопотання про закриття провадження у справі, в задоволенні якого ухвалою суду від 20.02.2019 року було відмовлено.
27 березня 2019 року від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виконуючої обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкової Г.М. надійшло клопотання про закриття провадження по справі.
В підготовчому засіданні представник третьої особи в обґрунтування поданого клопотання надав пояснення тотожні викладеним в клопотання від 20.02.2019 року та зазначивши що питання видання оскаржуваного розпорядження щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності регулюється нормами трудового права, у зв'язку з чим спір повинен вирішуватися в рамках цивільного судочинства України.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечила та зазначила, що позивач є посадовою особою місцевого самоврядування, тобто проходить публічну службу, у зв'язку з чим питання правомірності накладення на позивача дисциплінарного стягнення, як на особу яка проходить публічну службу, повинно вирішуватись в порядку адміністративного судочинства. Також зазначила, що судом вже розглядалось з аналогічним обґрунтуванням клопотання та з тих самих підстав але подане іншою стороною по справі, а саме відповідачем - Ботіївською сільською радою Приазовського району Запорізької області.
Представник відповідача клопотання підтримала та просила його задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши клопотання про закриття провадження у справі, дійшов висновку про відсутність підстав для його задоовлення, з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З матеріалів справи судом встановлено, що предметом розгляду даної адміністративної справи є правомірність накладення на ОСОБА_4, як в.о. старости Приморсько-Посадського старостинського округу, дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
В свою чергу, згідно п.2 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування.
Згідно ч.3 ст.14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження старости починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Отже, суд дійшов висновку, що оскільки на момент виникнення спірних правовідносин позивач обіймав посаду в.о. старости Приморсько-Посадського старостинського округу, то відповідно був посадовою особою органу місцевого самоврядування, а відповідно проходив публічну службу.
При цьому, суд не бере до уваги посилання представника третьої особи на те, що позивач не обирався на посаду старости, а призначений на посаду в.о. старости за рішенням Ботіївської сільської ради тимчасово до проведення виборів, оскільки зазначені обставини не змінюють правовий статус позивача, який визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що на даний спір поширюється юрисдикція адміністративного суду, у зв'язку з чим відсутні підстави для закриття провадження у справі та відповідно відсутні підстави для задоволення клопотання представника третьої особи.
Керуючись ст. 19, 238, 241, 248, 256 КАС України, суд
У задоволенні заяви третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виконуючий обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна про закриття провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.
Суддя І.В.Новікова