ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" березня 2019 р. Справа № 300/412/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
25.02.2019 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо надання не повної відповіді на звернення від 21.01.2018 та зобов'язання вчинити певні дії
27.02.2019 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення норм Закону України "Про звернення громадян" надав 31.01.2019 неповну відповідь на звернення від 21.01.2018, оскільки Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації не зазначив хто саме і коли із посадових осіб Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради вніс зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату зарахування ОСОБА_1 на облік як вимушеного переселенця, починаючи з 13.11.2018. Позивач вважає такі дії щодо ненадання об'єктивної, всебічної та повнової відповіді на звернення від 21.01.2019 протиправними та просить зобов'язати відповідача надати об'єктивну та повну відповідь на його звернення від 21.01.2019.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
В даних правовідносинах є вимоги про визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо ненадання ОСОБА_1 об'єктивної, всебічної та повної відповіді на звернення від 21.01.2019 в порядку і в спосіб, встановлений Законом України «Про звернення громадян»; зобов'язання відповідача надати позивачу об'єктивну та повну відповідь на звернення від 21.01.2019 до Міністерства соціальної політики України в порядку і в спосіб, встановлений Законом України «Про звернення громадян».
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд встановив, що 21.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства соціальної політики України з електронним зверненням №8475, в якому просив повідомити коли саме Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франкіської міської ради були внесені зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату перебування ОСОБА_1 на відповідному обліку. Додатково позивач просив повідомити, хто саме і коли вніс зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату зарахування ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 13.11.2018 (а.с.11).
Міністерство соціальної політики України листом від 28.01.2019 №35/0/107-19/22 надіслало звернення позивача від 21.01.2019 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації для розгляду, оскільки відповідно до статті 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внесення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомостей про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи здійснюють структурні підрозділи місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення (а.с.10). Наведений лист від 28.01.2019 №35/0/107-19/22 також був надісланий ОСОБА_1
31.01.2019 директор Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації направив позивачу відповідь за №ГР-6 «Про надання роз'яснення» на його звернення від 21.01.2019.
Згідно вказаної відповіді за №ГР-6 від 31.01.2019 на звернення ОСОБА_1 від 21.01.2019, повідомлено позивача про те, що він з 30.04.2009 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. З 17.11.2014 по 16.02.2015 позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні раді. Довідку від 17.11.2014 №6523000386 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, було вилучено. 17.02.2015 ОСОБА_1 переїхав до Івано-Франківська та звернувся до Департаменту із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, відповідно до якої було видано довідку від 17.02.2015 №2615001129 про взяття на облік. Термін дії такої довідки шість місяців з моменту її видачі. ОСОБА_1 для продовження терміну дії вказаної довідки не звертався, а тому вона не дійсна. 13.11.2018 позивач звернувся до Департаменту соціальної політики із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Згідно поданої заяви видано довідку від 13.11.2018 №0000649298 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Попередню довідку в позивача вилучено. Тому повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиній базі даних внутрішньо переміщених осіб з 13.11.2018 (а.с.12-13).
Стаття 40 Конституції України передбачає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Реалізація права на звернення має наслідком виникнення кореспондуючого обов'язку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів його розглянути і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. З огляду на зміст статті 40 Конституції України цей обов'язок незалежно від того, чи він конкретизується як відповідне повноваження органу державної влади в Основному Законі, чи в інших нормативно-правових актах, має виконуватися в порядку, визначеному законом.
В свою чергу, питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулює Закон України "Про звернення громадян".
Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно з статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до статті 5 вказаного Закону звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
Згідно з статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до статті 16 цього ж Закону скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
Згідно з статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, серед іншого: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.
Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 звернувся 21.01.2019 до Міністерства соціальної політики України з електронним зверненням №8475, в якому просив повідомити коли саме Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франкіської міської ради були внесені зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату перебування ОСОБА_1 на відповідному обліку. Додатково позивач просив повідомити, хто саме і коли вніс зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату зарахування ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 13.11.2018 (а.с.11).
В свою чергу, умови створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначає Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 №646.
Так, згідно пункту 2 вказаного Порядку база даних - це автоматизований банк відомостей, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які є внутрішньо переміщеними.
Відповідно до пункту 3 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, інформація до бази даних вноситься структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад в електронній формі на підставі поданої внутрішньо переміщеною особою заяви, форму якої затверджує Мінсоцполітики.
Перелік інформації про внутрішньо переміщену особу, яка вноситься до бази даних визначений пунктом 4 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Уповноважені органи: організовують збирання, систематизацію та зберігання інформації, зазначеної в пункті 4 цього Порядку; ведуть облік внутрішньо переміщених осіб шляхом формування персональної облікової картки на кожну внутрішньо переміщену особу (пункт 5 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб).
Суд, враховуючи вимоги звернення позивача від 21.01.2019 та відповідь відповідача за №ГР-6 від 31.01.2019 на звернення ОСОБА_1 від 21.01.2019, робить висновок, що надана відповідачем відповідь на звернення позивача, в порушення вимог статтей 15, 19 Закону України "Про звернення громадян", не може вважатись повною, оскільки містить інформацію лише про дату взяття на облік в Єдиній базі даних внутрішньо переміщених осіб - 13.11.2018. Натомість, Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації не надав відповіді на питання позивача: хто саме і коли вніс зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату зарахування ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 13.11.2018?
При цьому, з огляду на зміст звернення від 21.01.2019, позивач володів інформацією про те, що зміни до бази даних про дату перебування ОСОБА_1 на відповідному обліку були внесені Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, однак такі зміни вносяться відповідними працівниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за результатом розгляду поданої внутрішньо переміщеною особою заяви.
Як наслідок, подане позивачем звернення від 21.01.2019 підлягає належному розгляду відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".
За таких обставин, є протиправними дії Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо ненадання ОСОБА_1 об'єктивної, всебічної та повної відповіді на звернення від 21.01.2019 в порядку і в спосіб, встановлений Законом України «Про звернення громадян», а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 21.01.2019 та надати позивачу об'єктивну та повну відповідь на питання, яке містить вказане звернення: хто саме і коли вніс зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату зарахування ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 13.11.2018?
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо ненадання ОСОБА_1 об'єктивної, всебічної та повної відповіді на звернення від 21.01.2019 в порядку і в спосіб, встановлений Законом України «Про звернення громадян».
Зобов'язати Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації (індекс 76000, вулиця Л.Курбаса, 2, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 25925236) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (індекс АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 21.01.2019 та надати об'єктивну та повну відповідь на питання, яке містить вказане звернення: хто саме і коли вніс зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про дату зарахування ОСОБА_1 на облік внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 13.11.2018.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.