27 березня 2019 року Справа № 280/577/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Груднева, буд. 23, м. Запоріжжя, 69006), в особі адвоката ОСОБА_2 (вул. Яценка, буд. 4, офіс 42, м. Запоріжжя, 69005), до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, буд. 25-а, м. Запоріжжя, 69076) про зобов'язання перерахувати розмір пенсії,
11.02.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заявою ОСОБА_1 (далі - позивач), в особі адвоката ОСОБА_2, до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (далі - відповідач), в якій позивач просить: зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з часу призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням різниці, що вже була виплачена.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 05.01.2010 року позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". 23.11.2017 позивач звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. При переведенні позивача на пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Позивач вважає дії відповідача протиправними. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 14.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Судове засідання призначено на 12.03.2019 без виклику сторін.
01 березня 2019 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх.№8394), в якому зазначено, що у позивача відсутні правові підстави для застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% при перерахунку пенсії у період з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року, оскільки позивачем було подано заяву про переведення з одного виду пенсії на інший відповідно ч. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не про призначення її первинно. З урахуванням обставин викладених в відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Частиною 3 ст. 263 КАС України встановлено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, ОСОБА_1, перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Запоріжжя.
З 05.01.2010 позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”.
З 23.11.2017 позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
26.10.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою про обчислення її страхового стажу при призначенні пенсії за віком з 23.11.2017 із кратністю 1,35%.
Листом від 06.11.2018 року № 412/П-9 відповідач повідомив позивача, що її пенсія обчислена згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії при стажі 41 рік 2 місяці 1 день (станом на 31.10.2017) та заробітку 15326,34 грн. який розраховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки (3764,40 грн. Ч 4,07139 - коефіцієнт заробітку) складає 6427,53 грн., а саме:
6309,39 грн. - розмір пенсії за віком (15326,34 Ч 0,41167 - коефіцієнт страхового стажу);
118,14 грн. - доплата за понаднормативний стаж 11 років (1074Ч11%).
Пунктом 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачене страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Не погодившись із перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Види пенсійних виплат і соціальних послуг визначені у статті 9 вищезазначеного Закону, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 3 статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Тому, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Проте, встановлені судом обставини справи свідчать про те, що позивачу у 2010 році було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XI, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він звернувся вперше. Крім того, після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XI позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-УІП, який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.
Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Частиною першою статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс /100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Суд зазначає, що приписи частини третьої статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, у справі, яка розглядається, має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.
Позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а 23.11.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою при призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше.
Аналогічний висновок міститься у постановах Верховного Суду України від 09.06.2015 року у справі № 21-550а14 та від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.
Оскільки пенсія позивачу згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” повинна була призначатись вперше, тому у позивача виникає право на застосування формули визначення розміру пенсії, яка використовується при призначенні пенсії вперше, відповідно до ст.40 Закону України № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не з тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності застосування показника середньої заробітної плати лише за 2016 рік.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією від 02.01.2019.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 (вул. Груднева, буд. 23, м. Запоріжжя, 69006), в особі адвоката ОСОБА_2 (вул. Яценка, буд. 4, офіс 42, м. Запоріжжя, 69005), до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, буд. 25-а, м. Запоріжжя, 69076) про зобов'язання перерахувати розмір пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, буд. 25-а, м. Запоріжжя, 69076; код ЄДРПОУ 41248943) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1,вул. Груднева, буд. 23, м. Запоріжжя, 69006; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) пенсію за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з часу призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із урахуванням різниці, що вже була сплачена.
Присудити на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; вул. Груднева, буд. 23, м. Запоріжжя, 69006; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, буд. 25-а, м. Запоріжжя, 69076; код ЄДРПОУ 41248943).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Кисіль