Рішення від 25.03.2019 по справі 200/1735/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2019 р. Справа№200/1735/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2019 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - УПФ, відповідач) про визнання незаконними дій в частині відмови в перерахунку пенсії, та зобов'язання провести перерахунок пенсії з часу звернення, тобто з 01 травня 2018 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до УПФ з заявою про перерахунок пенсії, оскільки не погодився з розміром нарахованої пенсії. Управлінням надана відповідь від 23.07.2018 року, якою позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та приведений її розрахунок. Позивач не згоден з наведеним розрахунком, оскільки на його думку УПФ занижено коефіцієнт заробітної плати, що призвело к заниженому розміру пенсійних виплат, та вважає, що коефіцієнт заробітної плати повинен складати 1,42 і має бути розрахований по особовій і середній заробітній платі за період з 06.1980 року по 06.1985 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року відкрито провадження у справі № 200/1735/19-а, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

У визначений судом строк відповідачем відзив на позовну заяву не надано.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області та отримує пенсію за віком з 24.03.2014 року, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 8-12).

Не погодившись з розміром нарахованої пенсії, перерахунок якої проведений з 01.10.2017 року відповідно до Закону України від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 23.07.2018 року №4634 позивачу надана відповідь, в якій зазначено, що станом на 30.09.2017 року страховий стаж позивача, врахований по 11.03.2014 року, складав 37 років 3 дні, індивідуальний коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,49950. Заробіток для обчислення пенсії відповідно до ст. 40 Закону 1058 врахований за періоди 01.06.1980 по 31.05.1985 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.2000 по 11.03.2014 за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становив 3369,69 грн. (2700,98 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2011-2013 роки х 1,24758 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсії станом на 30.09.2017 складав 1849,24 грн., в тому числі:

- 1683,16 грн. - основний розмір пенсії (3369,69 грн. х 0,49950);

- 26,24 грн. - доплата за понаднормативний стаж 2 роки (1312,00 грн. х 2%);

- 139,84 грн. - фіксована індексація.

З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1 відсоток. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність встановлено у розмірі 1452,00 грн. Після перерахунку індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,37000.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 4696,39 грн. (3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік х 1,24758 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). З 01.10.2017 року розмір пенсії складає 1849,24 грн., в тому числі:

- 1737,66 грн. - основний розмір пенсії (4696,39 грн. х 0,37000);

- 29,04 грн. - доплата за понаднормативний стаж 2 роки (1452,00 грн. х 2%);

- 82,54 грн. - доплата до старого розміру пенсії (а.с. 39-40).

Не погоджуючись з висновками відповідача, позивач звернувся до Головного управління, на що отримав відповідь, в якій зокрема зазначено, що відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (а.с. 41-42).

Не погоджуючись із вказаним застосуванням коефіцієнту, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

На підставі ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати розраховується, як сума коефіцієнтів заробітної плати поділити на кількість місяців заробітної плати для розрахунку пенсії.

Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні пенсії позивачу взята заробітна плата з 01.06.1980 року по 31.05.1985 року згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.2000 року по 11.03.2014 року за даними персоніфікованого обліку.

Після перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія обчислена з доданням страхового стажу. Розмір пенсії після перерахунку пенсії з 01.10.2017 року складає 1849,24 грн., де: 1737,66 грн. основний розмір пенсії (4696,39 грн. х 0,37000), 29,04 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 2 роки (1452,00 грн. х 2%), 82,54 грн. - доплата до старого розміру пенсії.

Отже, при призначенні та проведенні перерахунку пенсії позивачу, Костянтинівсько-Дружківським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області дотримано вимог вищенаведених нормативних актів як при призначенні пенсії позивачу, так і при її перерахунку, оскільки розмір пенсії позивача розраховувався із заробітної плати за період з 01.06.1980 року по 31.05.1985 року (5 років), та за даними персоніфікованого обліку за період, починаючи з 01 липня 2000 року, що узгоджується з приписами статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що при призначенні позивачу пенсії, відповідач правильно визначив індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії.

При цьому, чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду України.

Суд також зазначає, що відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року, що спростовує розрахунки позивача.

З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу перерахований з врахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання дій незаконними в частині відмови в перерахунку пенсії, який призвів до заниженого розрахунку пенсії і на підставі цього здійснити перерахунок пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч.2 ст. 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судове рішення складено та підписано 25 березня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Чучко В.М.