Ухвала від 26.03.2019 по справі 240/3478/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного позовного провадження

без повідомлення учасників справи

26 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/3478/19

категорія 112030300

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 (вул. Центральна, 91, с.Бондарі, Овруцький район, Житомирська область,11152) до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Гетьмана Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська область,11106) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до ненарахування та невиплати з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - 40% від мінімальної заробітної плати у відповідності до ст. Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача провести з 17 липня 2018 року нарахування та виплату і щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про державний бюджет" України на відповідний рік щомісячно .

Одночасно, з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору від 01.03.2019.

В обґрунтування поданого суду клопотання зазначила, що є особою похилого віку та перебуває на обліку в Овруцькому об'єднаному управління Пенсійного фонду України та отримує лише пенсійне забезпечення та додатково не працює.

Крім того, вказує, що пенсійного забезпечення, яке отримує вистачає лише для сплати комунальних платежів, забезпечення мінімального харчування, необхідного для підтримання життєдіяльності та медичного обслуговування. При цьому не може у повній мірі забезпечити себе необхідним лікуванням та достойним рівнем життя. У зв'язку із чим не має змоги сплатити судовий збір по даній справі. Вказує, що розмір судового збору за подання даного адміністративного позову непомірно для неї великий.

Вирішуючи клопотання позивача про звільнення від сплати судових витрат, суд дійшов наступного висновку.

Частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон України №3674-VI).

Приписами ч.1 ст.8 Закону України №3674-VI встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: - розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; - або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;- або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Згідно з ч.2 ст.8 Закону України №3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відтак, судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком та отримує невелику пенсію, що підтверджується довідкою Овруцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України №2409974446474826від 27.02.2019. Окрім того, з вказаної довідки вбачається, що позивач на 21.12.2018 пенсійне забезпечення за грудень 2018 року. Разом з тим, позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи та проживає на території, яка віднесена до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Отже, врахувавши усі обставини та дослідивши подані до позовної заяви докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вказаного клопотання та звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову, розмір якого становить 768,40 грн.

Підставою звернення до суду із зазначеними вимогами, на думку позивача, слугувало невиконання приписів Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призводить до порушення її права на соціальний захист.

Зазначений спір згідно зі статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовна заява подана у порядку передбаченому статтею 168 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України немає.

Керуючись статтями 19, 20, 160, 161, 171, 243, 248, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Встановити відповідачу строк на подання до суду відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Копія відзиву на позовну заяву разом з доданими до них документами повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи одночасно з їх надісланням (наданням) до суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається в мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0670/.

Копію ухвали та інформацію про права та обов'язки невідкладно направити сторонам. Відповідачу також направити копію позовної заяви та доданих до неї документів.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та відповідно до п.5 ч.1 ст.294 КАС України може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення лише у випадку її постановлення з порушенням правил підсудності.

Суддя С.В. Черноліхов