16 березня 2019 рокуСправа № 160/2408/19
11 год. 50 хв.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді судді суддіОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
за участі секретаря судового засіданняОСОБА_4
за участі:
представника позивача представників відповідача треті особи ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7 не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31.03.2019, в особі довіреної особи у територіальному виборчому окрузі № 26 ОСОБА_9 до Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет на стороні позивача - ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії
14 березня 2019 року о 22 год. 20 хв. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року, в особі довіреної особи у територіальному виборчому окрузі № 26 ОСОБА_9 до Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26, треті особи - ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 в якому позивач просить:
визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 від 12.03.2019 року № 19 «Про відхилення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій територіального виборчого округу № 26» в частині відхилення наступних кандидатур до складу дільничних виборчих комісій територіального виборчого округу № 26, які було подано до Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 кандидатом на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, а саме:
ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1, дільнична виборча комісія № 121290,
ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_2, дільнична виборча комісія № 121291,
ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_3, дільнична виборча комісія № 121289;
зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 включити до складу дільничних виборчих комісій територіального виборчого округу № 26, для участі у чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, наступних виборців, як членів дільничних виборчих комісій в межах територіального виборчого округу № 26, а саме:
ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1, до дільничної виборчої комісії № 121290;
ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_2, до дільничної виборчої комісії № 121291;
ОСОБА_10, 21.03; ІНФОРМАЦІЯ_4, до дільничної виборчої комісії № 121289.
В обгрунтування позову зазначено, що постановою Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 від 12.03.2019 року № 19 «Про відхилення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій територіального виборчого округу № 26» відхилено ряд кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України територіального виборчого округу № 26, які було подано від суб'єкта подання, як кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 у зв'язку з кратністю включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Проте, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_10 писали заяви щодо надання згоди на участь у роботі дільничних виборчих комісій з виборів Президента України територіального виборчого округу № 26 лише від кандидата на пост Президента України ОСОБА_8
Треті особи надали клопотання про задоволення позовних вимог.
Судом ухвалено про допит як свідків третіх осіб ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили в задоволенні позову відмовити.
Треті особи в судове засідання 16 березня 2019 року не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Верховна Рада України постановою від 26.11.2018 року №2631-VIII «Про призначення чергових виборів Президента України» призначила чергові вибори Президента України на неділю, 31 березня 2019 року.
Центральна виборча комісія постановою від 27.12.2018 року №253 «Про початок виборчого процесу чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року» оголосила з 31 грудня 2018 року початок виборчого процесу чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.
22.01.2019 року Центральна виборча комісія своєю постановою № 92 «Про реєстрацію кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року» зареєструвала кандидата на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5.
07.02.2019 року Центральна виборча комісія своєю постановою № 268 «Про реєстрацію довірених осіб кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року в територіальних виборчих округах» постановила зареєструвати довірених осіб кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року в територіальних виборчих округах згідно з додатком, а також видати уповноваженому представнику кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу посвідчення довірених осіб встановленої форми.
ОСОБА_9 зареєстровано довіреною особою кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 по територіальному виборчому округу № 26.
12.03.2019 року Окружною виборчою комісією з виборів Президента України територіального виборчого округу № 26 проведено засідання виборчої комісії, з наступним затвердженим порядком денним, а саме:
1. Про відхилення кандидатур до складу дільничної виборчої комісії від кандидатів на пост Президента України у зв'язку із кратним включенням кандидатур до складу ДВК;
2. Про затвердження порядку проведення жеребкування керівних посад дільничних виборчих комісій з виборів Президента України територіального виборчого округу № 26;
3. Утворення дільничних виборчих комісій з виборів Президента України територіального виборчого округу № 26».
Рішення Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 від 12.03.2019 року з першого питання денного оформлено постановою №19.
Згідно із вищезгаданою Постановою № 19 від 12.03.2019 року Окружна виборча комісія з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 постановила відхилити ряд кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України територіального виборчого округу № 26, які було подано від суб'єкта подання, як кандидата на пост Президента України ОСОБА_8, а саме:
ОСОБА_13, 24.01.1963 р.н„ ДВК № 121125 (кратне включення з суб'єктом подання - ОСОБА_14, ДВК № 121108);
ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1, ДВК № 121290 (кратне включення з суб'єктом подання - ОСОБА_15, ДВК № 121117);
ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_2, ДВК № 121291 (кратне включення з суб'єктом подання - ОСОБА_16, ДВК № 121290);
ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_3, ДВК № 121289 (кратне включення з суб'єктом подання - ОСОБА_17, ДВК № 121105).
Відповідно до частини 6 статті 103 Конституції України порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.
Судом досліджено надані відповідачем подання від кандидатів на пост Президента України ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_16 щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; заяви від ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_10 на участь у виборчому процесі як члена дільничної виборчої комісії від кандидатів на пост Президента України ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_16; копії паспортів ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_10, які додані до кожної із заяв.
Судом допитано як свідка ОСОБА_10, яка пояснила, що дійсно вона надавала згоду на участь у виборчому процесі як член дільничної виборчої комісії від кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 шляхом заповнення відповідної заяви. Згоду на участь від інших кандидатів на пост Президента України не надавала.
Аналогічні пояснення надали ОСОБА_11 та ОСОБА_12
Судом надано для огляду свідкам заяви, отримані від відповідача, про надання згоди на участь у виборчому процесі як член дільничної виборчої комісії від кандидата на пост Президента України ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_16
ОСОБА_11 та ОСОБА_12, при огляді вказаних заяв, зазначили, що жодна з заяв ними не складалася.
Організація і порядок проведення виборів Президента України визначені Законом України від 05.03.1999 № 474-XIV «Про вибори Президента України».
Згідно із приписами ч. 1 ст. 22 Закону України «Про вибори Президента України», виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів Президента України і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори Президента України.
В ч. 4 ст. 22 Закону України «Про вибори Президента України», зазначено, що окружна виборча комісія є юридичною особою. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного територіального виборчого округу з питань виборів Президента України.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про вибори Президента України» зазначено, що право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) мають кандидати на пост Президента України. Подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вноситься до окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді не пізніш як за двадцять три дні до дня виборів за підписом довіреної особи кандидата на пост Президента України у загальнодержавному або відповідному територіальному виборчому окрузі.
Згідно ч. 6 ст. 24 Закону України «Про вибори Президента України» зазначено, що до подання додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кожної запропонованої особи, а також заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісій про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, згоду виконувати посадові обов'язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії та про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб'єктам подання на відповідних виборах. Кандидатури до складу дільничної виборчої комісії можуть бути відхилені лише з підстав порушення вимог частин шостої, дев'ятої, десятої цієї статті, частини третьої статті 29 цього Закону.
Відповідно до ч.9 ст.24, ч.3 ст.29 Закону України «Про вибори Президента України» до складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу. Громадянин України може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України.
Виборець може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України.
З огляду на викладені норми законодавства, суд робить висновок, що за достовірність наданих до окружної виборчої комісії документів (подання, заяви, копії паспортів) несуть кандидати на пост Президента України.
При цьому, окружна виборча комісія не наділена повноваженнями перевіряти достовірність даних, зазначених у вказаних документів.
Крім того, оскаржуваною постановою виключено кандидатів у члени дільничної виборчої комісії від інших кандидатів на пост Президента України згідно додатку №2 до постанови №19 від 12.09.2019 року, не надавши при цьому перевагу жодному з кандидатів.
Таким чином, окружна виборча комісія з виборів Президента України територіального виборчого округу №26 діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а саме ст.26, ст.28 Закону України «Про вибори Президента України».
З огляду на вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 273 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Кандидата на пост Президента України ОСОБА_8 на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року, в особі довіреної особи у територіальному виборчому окрузі № 26 ОСОБА_9 до Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №26, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет на стороні позивача - ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені частиною 1 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 278, 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 2 днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду складений 16 березня 2019 року.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3