м. Вінниця
27 лютого 2019 р. Справа №0240/2817/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,,
секретаря судового засідання: Кулика В.В.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Вінниці в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_4
до Піщанської селищної ради Піщанського району Вінницької області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_4 до виконавчого комітету Піщанської селищної ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 27.08.2018 позовну заяву залишено без руху.
27.09.2018 недоліки позовної заяви усунуто.
Підставою звернення до суду з даним позовом стало те, що виконавчим комітетом Піщанської селищної ради прийнято рішення №07 від 07.02.2018, згідно з яким встановлено бетонну перешкоду з боку вулиці Центральна для припинення руху автотранспорту між будинками 37 та 39 по проїзду загального користування в смт. Піщанка. Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Протокольною ухвалою суду від 07.11.2018 залучено у якості другого відповідача у справі - Піщанську селищну раду Піщанського району Вінницької області.
Протокольною ухвалою суду від 07.11.2018 замінено неналежного відповідача у справі - виконавчий комітет Піщанської селищної ради Піщанського району Вінницької області на належного - Піщанську селищну раду Піщанського району Вінницької області.
Протокольною ухвалою суду від 10.12.2018 закрито підготовче провадження у справі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно рішення виконавчого комітету Піщанської селищної ради Вінницької області №07 від 07.02.2018 року «Про надання дозволу на встановлення дорожніх знаків та бетонного блоку» заборонено проїзд автотранспортних засобів між будинками №37 та №39 по вул. Центральній через тротуар до вул. Вокзальна в смт. Піщанка. Крім того, вище зазначеним рішенням також надано дозвіл на встановлення бетонної перешкоди з боку вул. Центральної в смт. Піщанка. Встановлення бетонних блоків суперечить чинному законодавству, як спосіб регулювання дорожнього руху, як наслідок, встановлення блоків суперечить і постанові КМУ від 10.10.2001 року №1306 «Про Правила дорожнього руху»,
Таке рішення, на думку позивача, порушує право на безперешкодне користування майном та є протиправним та підлягає скасуванню.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимогах у повному обсязі. Через відділ прийому суду відповідачем подано відзив на позовну заяву. Згідно вказаного відзиву зауважено на те, що згідно Генерального плану селища Піщанка, проїзд між будинками№37 та №39 по вул. Центральна (колишня вул. Леніна) не передбачений. Відповідно до Закону України «Про дорожній рух» пунктом 11.13 забороняється рух транспортних засобів по тротуарах і пішохідних доріжках, крім випадків, коли вони застосовуються для виконання робіт або обслуговування торговельних та інших підприємств, розташованих безпосередньо біля цих тротуарів або доріжок, за відсутності інших під'їздів. ОСОБА_5 самовільно демонтував бордюри дорожнього полотна вул. Центральна з метою проїзду транспортних засобів через квітник, тротуар та між будинковий розрив до вул. Вокзальна (колишня вул. Кошового). Транспортні засоби, які здійснювали проїзд, рухались тротуаром, руйнуючи його покриття, загрожували життю та здоров'ю пішоходів, а також при виїзді на вул. Центральну через обмежену видимість, складали загрозу транспортним засобам, які по ній рухались. З метою недопущення травмування пішоходів, скоєння дорожньо-транспортних пригод, особливо в осінньо-зимовий період, було прийнято рішення про припинення існування не передбаченого проїзду шляхом встановлення перешкоди.
Як вказує відповідач, надуманим зі сторони позивача є також те, що при виникненні надзвичайної ситуації буде заблоковано проїзд. Безперешкодний під'їзд до будинку №37 гарантований з вул. Центральної, вул. Вокзальної та вул. Подільської смт. Піщанки. Не може також братись до уваги посилання позивача на відповідне засідання комісії при Піщанській райдержадміністрації з питань розгляду запитів і звернень згідно протоколу №1 від 24.05.2018 року, оскільки саме засідання комісії відбулося без повідомлення і без участі представника Піщанської селищної ради, що позбавило можливості надати відповідні та обґрунтовані пояснення з даного питання.
Досліджуючи матеріали справи, судом встановлено.
07.02.2018 виконавчим комітетом Піщанської селищної ради прийнято рішення №07 «Про надання дозволу на встановлення дорожніх знаків та бетонного блоку», згідно з яким вирішено:
1. Заборонити проїзд автотранспортом між будинками 37 та 39 по вул. Центральна через тротуар до вул. Вокзальної в смт. Піщанка.
2. Встановити бетонну перешкоду з боку вул. Центральна для руху автотранспорту та забезпечити безпечний рух пішоходів по пішохідній доріжці між будинками №37 та №39 по вул. Центральна до вул. Вокзальна в смт. Піщанка.
3. Встановити дорожні знаки:
- 3.22 «Поворот праворуч заборонено»
- 3.23 «Поворот ліворуч заборонено».
Як підставу прийняття вказаного рішення, зазначено ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7 Закону України «Про дорожній рух», п. 3.38 Правил дорожнього руху України, Держані Стандарти України (ДСТУ) № 3587-1997, №4100 від 2002 року, з метою запобігання аварійним ситуаціям та травмування людей.
Позивач є власником об'єкта нерухомого майна по вул. Центральна (колишня Леніна) 37-а в смт. Піщанка доказом чого є рішення виконкому Піщанської селищної ради №13 від 28.11.2005р., свідоцтво про право власності та витяг за номером 9113243.
Позивач зверталась із запитом про надання інформації до Піщанського районного сектору ГУ ДСНС України у Вінницькій області, однак, безпосередньо запит з яким позивач зверталась суду не надано. У відповіді від 12.03.2018 №163 зазначено, що розглянувши запит на інформацію, повідомлено, що дозволів на встановлення бетонної перешкоди в смт. Піщанка по вул. Центральна між будівлями 37 та 39 Піщанським РС ГУ ДСНС України у Вінницькій області не надавалося, так як дане питання не є у компетенції Піщанського районного сектору ГУ ДСНС України у Вінницькій області.
В наданій інформації зазначено, що відповідно п.2 Додатку 3.1. ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»: при проектуванні проїздів і пішохідних шляхів необхідно забезпечувати можливість проїзду пожежних машин до житлових і громадських будинків, у тому числі із вбудовано-прибудованими приміщеннями, і доступ пожежників з автодрабин і автопідйомників у будь-яку квартиру чи приміщення. Відстань від краю проїзду до стін будинку, як правило, слід приймати 5-8 м для будинків до 9 поверхів і 8-10 м для будинків 9 поверхів і вище. Ширина проїзду повинна бути не менше 3,5 м. У зоні між будинками і проїздами, а також на відстані 1,5 м від проїзду з протилежного боку будинку, не допускається розміщення огорож, повітряних ліній електропередачі і рядкового насадження дерев. Також повідомлено, що в разі виникнення надзвичайної ситуації підрозділом ДСНС буде використано всі наявні можливості для її ліквідації незалежно від встановлених перешкод.
В матеріалах справи міститься протокол №1 від 24.05.2018 засідання постійної комісії з питань розгляду запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад Піщанської районної державної адміністрації. (а.с.14-16). Де в порядку денному вказаного протоколу зазначено розгляд депутатського звернення народного депутата України ОСОБА_6 щодо можливого вчинення неправомірних дій з боку Піщанської селищної ради ( за зверненням народного депутата України ОСОБА_6 підприємців ОСОБА_7 та ОСОБА_5М.). Як наслідок, комісія вирішила доручити виконавчому комітету Піщанської селищної ради демонтувати перешкоду (будівельний блок) між будинками 37 і 39 по вул. Центральній смт. Піщанка та обладнати проїзд дорожнім знаком 3.21 «В'їзд заборонено» ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 ЗУ "Про місцеве самоврядування").
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад закріплено главою другою Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження:
1) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
2) облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності;
3) сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
4) прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону;
5) забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води;
6) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин;
7) організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;
7-1) прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування;
впровадження в межах відповідного населеного пункту автоматизованої системи контролю оплати вартості послуг з паркування, затвердження технічних вимог та завдання до цієї системи;
уповноваження інспекторів з паркування здійснювати у випадках, визначених законом, розгляд справ про адміністративні правопорушення та проводити тимчасове затримання транспортних засобів;
8) організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі;
9) встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад;
10) затвердження маршрутів і графіків руху, правил користування міським пасажирським транспортом незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством;
10-1) прийняття рішення про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності та визначення особи, уповноваженої здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду;
10-2) встановлення порядку функціонування та вимог до автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності, а також видів, форм носіїв, порядку обігу та реєстрації проїзних документів;
11) забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;
12) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку;
13) надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами;
14) сприяння діяльності Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України;
15) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів;
16) затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів;
17) видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом;
18) організація недискримінаційного доступу операторів та провайдерів телекомунікацій, уповноважених ними осіб до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності на договірній основі з підприємствами, на балансі яких перебуває ця інфраструктура;
19) визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів обліку споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади;
20) призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку;
21) встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;
22) визначення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами;
б) делеговані повноваження:
1) здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку;
2) здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства;
3) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів;
4) встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності;
5) облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням;
6) надання відповідно до закону громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатного житла або за доступну для них плату;
7) здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності;
8) видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій;
9) облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади;
10) облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності;
11) вирішення відповідно до законодавства питань, пов'язаних з наданням Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України службових жилих приміщень, житлової площі та інших об'єктів, житлово-комунальних послуг; здійснення контролю за їх використанням та наданням послуг;
12) здійснення заходів щодо ведення в установленому порядку єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
13) здійснення контролю за дотриманням підприємствами комунальної власності вимог законодавства щодо забезпечення на договірній основі безперешкодного доступу операторів та провайдерів телекомунікацій, уповноважених ними осіб до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі, що перебуває у них на балансі, а також за правильністю обрахування плати за доступ. Виконавчим органам сільських, селищних, міських рад забороняється делегування цих повноважень з контролю суб'єктам господарювання.
Відповідно ч.1 ст. 16 Закону України "Про автомобільні дороги", вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться ( ст. 17 Закону України "Про автомобільні дороги").
Статтею 1 Закону України «Про дорожній рух» закріплено, що даний закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Стаття 7 Закону України «Про дорожній рух» компетенція сільських, селищних рад, їх виконавчих органів, до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння створенню на території відповідного населеного пункту підприємств і організацій для надання платних послуг, пов'язаних з підготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв, технічним обслуговуванням і ремонтом транспортних засобів; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування; затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів; впровадження в межах відповідного населеного пункту автоматизованої системи контролю оплати вартості послуг з паркування, затвердження технічних вимог та завдання до цієї системи; уповноваження інспекторів з паркування здійснювати у випадках, визначених законом, розгляд справ про адміністративні правопорушення та проводити тимчасове затримання транспортних засобів; визначення шляхів стимулювання користування електромобілями та іншими екологічними видами транспорту; сприяння організації та здійсненню медичної допомоги потерпілим у дорожньо-транспортних пригодах та інших заходів щодо медичного забезпечення безпеки дорожнього руху; проведення серед різних соціально-вікових груп населення профілактичних заходів щодо безпеки дорожнього руху; навчання населення Правил дорожнього руху; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Згідно ст. 7 Закону України "Про дорожній рух", до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу.
Статтею 27 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів інформаційно-телекомунікаційних та автоматизованих систем керування та нагляду за дорожнім рухом відповідно до правил і стандартів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із відповідними підрозділами Національної поліції. До вказаних проектів і схем за приписами відповідних підрозділів Національної поліції можуть бути внесені зміни та доповнення. Організація дорожнього руху здійснюється спеціалізованими службами, що створюються відповідними органами: на автомобільних дорогах, що перебувають у власності територіальних громад, - органами місцевого самоврядування; на інших автомобільних дорогах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами; на залізничних переїздах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки на залізничному транспорті. Зміни в організації дорожнього руху з метою підвищення інтенсивності руху транспортних засобів за рахунок зниження рівня безпеки дорожнього руху не допускаються. У разі виникнення загрози безпеці дорожнього руху, перешкод у русі транспортних засобів і пішоходів відповідні посадові особи Міністерства внутрішніх справ України, дорожніх і комунальних служб мають право вносити оперативні зміни в організацію дорожнього руху і вживати необхідних заходів щодо усунення перешкод.
Згідно ст. 20 Закону України "Про автомобільні дороги", органи місцевого самоврядування в частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів мають право, зокрема:
- вимагати від учасників дорожнього руху виконання вимог нормативно-правових актів України, що регулюють функціонування вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, у тому числі забезпечення їх належного санітарного стану; вимагати відшкодування збитків, завданих діями водіїв, пасажирів та пішоходів вулицям і дорогам міст та інших населених пунктів;
- встановлювати за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції тимчасові обмеження на рух транспортних засобів при проведенні ремонтних та інших робіт на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів.
Згідно ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію", поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху.
Постановою КМ України від 10 жовтня 2001р. №1306 затверджено Правила дорожнього руху ( надалі - Правила).
Пунктом 8.1 Правил встановлено, що регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками.
Відповідно до розділу 33 п.3, пп. 3.22 "Поворот праворуч заборонено" та пп. 3.23 "Поворот ліворуч заборонено" забороняється поворот ліворуч транспортних засобів. При цьому розворот дозволяється.
Суд також зауважує, що в матеріалах справи міститься лист Піщанського відділення поліції Бершадського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 17.07.2018 за №3044/296/01. В даному листі зазначено, що на запит про отримання публічної інформації №08 від 17.07.2018 року надається інформація: 1) Піщанське ВП про існування рішення виконавчого комітету Піщанської селищної ради №07 від 07.07.2018 до відома не доводилось: 2) Піщанське ВП не володіє інформацією про аварійні ситуації та травмування людей між будинками №37 та №39 по вул. Центральній до вул. Вокзальна, які були пов'язані з рухом транспорту; 3) питання заборони Піщанською селищною радою проїзду та встановлення бетонної перешкоди з боку вул. Центральна між будинком №37 та 39 до вул. Вокзальна з Піщанським ВП не погоджувалась (а.с.18).
В матеріалах справи наявний Регламент виконавчого комітету Піщанської селищної ради VII скликання в п. 1.22 якому зазначено, що на засіданні виконавчого комітету можуть бути присутні депутати всіх рівнів, керівники або уповноважені представники органів місцевого самоврядування та державної виконавчої влади вищого рівня, трудових колективів, політичних партій, о громадян, підприємств усіх форм власності, засобів масової інформації тощо. На запрошення членів виконавчого комітету, відповідно до пропозицій відповідальних за підготовку рішень, за погодженням з секретарем ради та виконавчого комітету у засіданнях (в якості запрошених) можуть брати участь громадяни, представники підприємств, установ організацій. Кількість осіб, що перебувають у залі судових засідань в якості гостей, експертів, запрошених, представників засобів масової інформації обмежується кількістю місць для сидіння у залі.
Суд зауважує на те, що відповідачем у відзиві зазначено, що не може братись до уваги посилання позивача на засідання комісії при Піщанській райдержадміністрації з питань розгляду запитів і звернень згідно протоколу №1 від 24.05.2018 року, оскільки саме засідання комісії відбулося без повідомлення і без участі представника Піщанської селищної ради, що позбавило можливості надати відповідні та обґрунтовані пояснення з даного питання.
Проте, такої ж можливості була позбавлена і позивач, оскільки під час прийняття рішення виконавчим комітетом Піщанської селищної ради №07 від 07.02.2018 ОСОБА_4 також запрошено не було, що є порушенням її права на особисту участь у процесі (див. п.9 ч.2 ст. 2 КАС України).
В судових засіданнях відповідачами обґрунтувань того, чому вирішено встановити саме бетонну перешкоду і чим це передбачено також надано не було.
З огляду на вказані обставини
Крім того, відповідачем суду не надано жодних належних та допустимих доказів з приводу того, чи дійсно є альтернативний виїзд з вищевказаної території, якщо так, чи придатний він для користування.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_4 слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Піщанської селищної ради від 07 лютого 2018 №7 "Про надання дозволу на встановлення дорожніх знаків та бетонного блоку"
Зобов'язати Піщанську селищну раду усунути перешкоди у користуванні майном позивача шляхом демонтажу відповідачем встановленої бетонної перешкоди з боку вулиці Центральна для припинення руху автотранспорту між будинками 37 та 39 по проїзду загального користування.
Стягнути на користь ОСОБА_4 (вул. Н. Яремчука, 1, смт. Піщанка, Піщанський район, Вінницька область, 24700, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Піщанської селищної ради (вул. Центральна, 85, смт. Піщанка, Піщанський район, Вінницька область, 24700, код ЄДРПОУ 24700).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати 11.03.19
Суддя /підпис/ ОСОБА_8
Згідно з оригіналом Суддя
Помічник судді