20.03.2019 р. Справа № 914/1353/16
Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, м. Львів, про збільшення грошових вимог до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю „Мальви - Маркет", м. Львів, в сумі 341901,17 грн.
у справі за заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю „Мальви - Маркет", м. Львів
про: банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Мальви - Маркет" (вул. Литвиненка, 3, м. Львів, 79034, ідентифікаційний код 13835841)
Суддя Артимович В.М.,
секретар судового засідання Струк Н.Р.
За участю представників:
від Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області: Підгайний О.І. - представник;
від ПП "Львівдах": не з'явився;
від ТзОВ "Компанія ВЕЕМ-Будсервіс": не з'явився;
від ПАТ „Банк Форум": не з'явився;
від Труш О.І.: не з'явився;
від Коропецького М.М.: не з'явився;
ліквідатор: не з'явився;
від боржника: Лазор А.О. - представник;
за участю ПАТ "Мегабанк": Кульбій-Кухар Ю.В. - представник.
23.11.2016 р. до Господарського суду Львівської області подано заяву Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про збільшення грошових вимог на суму 341901,17 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.07.2016 р. від Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області поступила заява з вимогами до ТзОВ „Мальви - Маркет" на суму 4648060,26 грн. Ухвалою суду від 19.10.2016 р. грошові вимоги Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області визнано в сумі 4650816,26 грн., які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів ТзОВ „Мальви - Маркет", з яких 2756,00 грн. (судовий збір) - перша черга, 2375923,96 грн. (основний борг) - третя черга, 2272136,30 грн. (неустойка (пеня, штраф)) - шоста черга.
У заяві про збільшені грошові вимоги до боржника заявник зазначає, що станом на 04.11.2016 р. у боржника ТзОВ „Мальви - Маркет" збільшилась заборгованість на суму 341901,17 грн., зокрема: по податку на додану вартість на суму 169016,04 грн. (пеня згідно зворотного боку облікової картки), податку на прибуток на суму 104545,16 грн. (пеня згідно зворотного боку облікової картки), орендній платі з юридичних осіб на суму 15,17 грн. (пеня згідно зворотного боку облікової картки), адміністративні штрафи та інші санкції на суму 68144,89 грн. (пеня згідно зворотного боку облікової картки), єдиний соціальний внесок на суму 179,91 грн. (основний платіж, нарахований згідно податкової декларації від 11.10.2016 р. на суму 770,00 грн.).
Вказана заборгованість підтверджується довідкою про податкову заборгованість ТзОВ „Мальви - Маркет" станом на 02.11.2016 р. та зворотнім боком облікових карток.
Ліквідатором розглянуто збільшені грошові вимоги Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, що підтверджується повідомленням про результати розгляду заяви про збільшення вимог від 18.03.2019 р., згідно якого ліквідатор не заперечує щодо вимог заявника в частині нарахованої пені до введення мораторію на задоволення вимог кредиторів ТзОВ „Мальви - Маркет" (до 01.06.2016 р.).
Розглянувши матеріали заяви про збільшення грошових вимог в частині нарахованої пені на суму 341721,26 грн., заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають визнанню такими, що не є конкурсними та будуть погашатися в шосту чергу в ліквідаційній процедурі, зважаючи на наступне.
Ухвалою суду від 01.06.2016 р. порушено провадження у справі про банкрутство ТзОВ „Мальви - Маркет", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника ТзОВ „Мальви - Маркет".
Постановою суду від 20.07.2016 р. ТзОВ „Мальви - Маркет" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Оголошення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури опубліковано на сайті Вищого господарського суду України 20.07.2016 р.
Згідно ч. 3 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
Судом встановлено, що визначений Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" місячний термін для подачі письмових заяв з вимогами до боржника з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом у справі про банкрутство заявником порушено, оскільки заява Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області подана до Господарського суду Львівської області лише 23.11.2016 р., в той час як термін для подання заяв з грошовими вимогами до боржника закінчився 20.08.2016 р.
Згідно ч. 3 ст. 19 Закону про банкрутство протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Враховуючи наведене вище, суд зазначає, що заявником вірно нарахована пеня, тобто до введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (до 01.06.2016 р.), про що свідчить зворотній бік облікових карток, долучених до заяви про збільшення грошових вимог.
Відтак, збільшені грошові вимоги Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області в частині нарахованої пені згідно зворотного боку облікової ставки на суму 341901,17 грн., у зв'язку з пропуском місячного терміну для подачі письмових заяв з вимогами до боржника з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом у відповідності до ст. 95 Закону про банкрутство, визнаються судом такими, що не є конкурсними та будуть погашатися в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Також у заяві про збільшення грошових вимог заявник просить визнати єдиний соціальний внесок на суму 179,91 грн. (основний платіж, нарахований згідно податкової декларації від 11.10.2016 р. на суму 770,00 грн.).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Слід зазначити, що згідно ч. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Після визнання боржника банкрутом нові зобов'язання боржника виникають лише у випадках передбачених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника його банкрутом". Так, згідно ч. 8 ст. 41 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника його банкрутом" такими випадками є виплати кредиторам, виплати поточних платежів та витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Як було встановлено в судовому засіданні, борг зі сплати єдиного внеску виник у зв'язку з нарахуванням заробітної плати, винагороди за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на суму 179,91 грн.
Тобто, слід дійти висновку, що в даному випадку поточні вимоги виникли під час провадження у справі про банкрутство і вони безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури, оскільки працівники яким нараховувалась заробітна плата (та як наслідок нараховувались внески) безпосередньо забезпечували збереженість і функціональність майна банкрута до його передачі, та як наслідок забезпечували належне здійснення передбачених законом ліквідаційних заходів.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Частиною 4 статті 23 Закону про банкрутство передбачено, що особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі. Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування і на вимоги Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та/або її дочірнього підприємства, що здійснювало постачання природного газу на підставі ліцензії, щодо сплати заборгованості (у тому числі неустойки, 3 відсотків річних та інфляційних втрат) за поставлений/спожитий природний газ, що утворилася станом на 1 травня 2015 року.
Відповідно до ст. 45 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у другу чергу задовольняються вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників).
При цьому положення ч. 3 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не застосовується, оскільки відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування (ч. 4 ст. 23 Закону про банкрутство).
Таким чином, грошові вимоги Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області в сумі 179,91 грн. зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підлягають до задоволення у другу чергу.
Положеннями ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що грошове зобов'язання - це зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Відтак, кредиторські вимоги Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області підлягають визнанню в сумі 341901,17 грн., з яких: 179,91 грн. (єдиний внесок) - друга черга, 341721,26 грн. такими, що не є конкурсними та будуть погашатися в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 23, 25, 45, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 234, 235 ГПК України, суд
1. Збільшені грошові вимоги Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ідентифікаційний код 39508163) визнати в сумі 341901,17 грн., з яких: 179,91 грн. (єдиний внесок) - друга черга, 341721,26 грн. такими, що не є конкурсними та будуть погашатися в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.
3. Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 27.03.2019 р.
Суддя Артимович В.М.