про відмову у відкритті провадження у справі
27 березня 2019 року Справа № 915/642/19
м. Миколаїв
Суддя Господарського суду Миколаївської області Давченко Т.М.,
розглянувши матеріали
позову товариства з обмеженою відповідальністю “САН СІТІ ПЛЮС”,
вул. Артилерійська, 24, м. Миколаїв, 54030;
до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області
про скасування постанови від 05.03.2019 № 9/1014-780-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності
Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “САН СІТІ ПЛЮС” звернулося до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (далі - ДАБІ у Миколаївській області) з позовом про скасування постанови останньої від 05.03.2019 № 9/1014-780-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ТОВ “САН СІТІ ПЛЮС” винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” та накладено на позивача штраф у сумі 27795 грн.
Позов обґрунтовано тим, що спірну постанову винесено ДАБІ у Миколаївській області до закінчення встановленого у приписі останньої від 18.02.2019 № 7 строку для усунення ТОВ “САН СІТІ ПЛЮС” порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, виявлених за результатом проведення у період 05-18.02.2019 позапланової перевірки на об'єкті будівництва позивача, про що посадовою особою ДАБІ у Миколаївській області складено відповідні протокол від 18.02.2019 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та акт від тієї ж дати за № 1802201900201. Таке, на думку позивача, суперечить приписам Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністів України від 23.05.2011 № 553.
Даний позов не підлягає розгляду в господарських судах України, з огляду на таке.
Предметом позову є скасування постанови ДАБІ у Миколаївській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно господарського процесуального законодавства, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем;) інші справи у спорах між суб'єктами господарювання (п.п. 10, 15 ч. 1 ст. 20 ГПК України).
Таким чином, до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах про оскарження нормативно-правових актів, ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність; про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами у сфері господарювання. Інші справи за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах. До таких справ належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
У відповідності до пункту 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 408, Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
За змістом ст.ст. 6, 7 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ДАБІ України здійснює управління у сфері містобудівної діяльності, зокрема, контроль за дотриманням законодавства, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону (ч.ч. 1, 2 ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”).
Згідно ст. 4 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, постанови про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є виконавчими документами і підлягають виконанню в установленому законом порядку.
Із змісту викладених приписів законодавства вбачається, що ДАБІ у Миколаївській області є суб'єктом владних повноважень, і постанови про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності виносяться цим суб'єктом на виконання його владних повноважень та управлінських функцій у сфері контролю за містобудівною діяльністю.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч.1 ст.19 КАС України).
Таким чином, предметом даного позову є оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, прийнятого останнім на виконання його владних повноважень, а тому суд визнає, що даний спір носить публічно-правовий характер і підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.175, ст. 234 ГПК України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження у справі.
2. Позовну заяву від 20.03.2019 № 20/03-19/01 з додатками на 31 (тридцяти одному) арк. повернути товариству з обмеженою відповідальністю “САН СІТІ ПЛЮС”.
3. Разом з позовною заявою направити товариству з обмеженою відповідальністю “САН СІТІ ПЛЮС” акт відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області від 22.03.2019 на 1 (одному) арк.
Ухвалу може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її постановлення.
Суддя Т.М. Давченко