Постанова від 19.03.2019 по справі 909/548/18

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2019 р. Справа №909/548/18

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого судді Галушко Н.А.

суддів Желіка М.Б.

ОСОБА_1

секретар судового засідання Кишенюк Н.

за участю представників сторін:

прокурори: Хамець Л.М; ОСОБА_2;

від позивача: ОСОБА_3 - адвокат;

від відповідача: ОСОБА_4 - керівник.

розглянувши апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Івано-Франківської області №05/1-395вих-18 від 07.12.2018

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 (суддя Л.М. Неверовська., повний текст рішення складено 29.11.2018, м. Івано-Франківськ)

у справі №909/548/18

за позовом: Першого заступника прокурора Івано-Франківської області, м. Івано-Франківськ, в інтересах держави в особі:

Міністерства екології та природних ресурсів України, м. Київ,

Івано-Франківської обласної державної адміністрації, м. Івано-Франківськ,

до відповідача: Приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс", м. Івано-Франківськ,

про зобов'язання припинити дії, пов'язані із спеціальним використанням природних ресурсів та зобов'язання передати природні ресурси

ВСТАНОВИВ

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 у справі №909/548/18 (суддя Неверовська Л.М.) в позові Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі: Міністерства екології та природних ресурсів України та Івано-Франківської обласної державної адміністрації до Приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про зобов'язання припинити дії, пов'язані із спеціальним використанням природних ресурсів та зобов'язання передати природні ресурси- відмовлено повністю.

Не погоджуючись з даним рішення Перший заступник прокурора Івано-Франківської області подав до Західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 у справі № 909/548/18 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задоволити в повному обсязі, посилаючись, зокрема, на те, що воно є незаконне, винесене з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, а висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.

Підставами для скасування оскаржуваного рішення скаржник вважає наступні: У поданій апеляційній скарзі апелянт вказує на правильність обрання прокурором способу захисту, оскільки ст. 16 ЦК України передбачає як спосіб захисту припинення дії, яка порушує право; такий же спосіб захисту презюмується у земельному та лісовому законодавствах.

Зазначає апелянт також про ігнорування судом першої інстанції доказів, поданих прокурором і не запереченого відповідачем факту неотримання ним державних актів та не проведення реєстрації права постійного користування землею - площею 8527 га, на якій розташовано об'єкт природно-заповідного фонду загальнозоологічний заказник місцевого значення «Чорний ліс». Відсутність права постійного користування землею виключає право користування лісами та природними ресурсами, оскільки таке право є похідним від права на земельну ділянку. Про відсутність у відповідача державних актів свідчать і рішення судів у справах № 5/289, № 909/729/13, № К/800/24668/15, які набрали законної сили.

Поза увагою суду першої інстанції залишились висновки, викладені у постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 у справі № 2а-2988/11/0970, залишеній без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України № К/800/24668/15 від 25.05.2017, де зазначено, що рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 р. № 278-12/2000, яким затверджено проекти відведення земель лісового фонду для ведення лісового господарства ПП СЛНДПЗГ «Чорний ліс» і надано в постійне користування землі лісового фонду загальною площею 8531 га, неможливо виконати ні в період його прийняття (внаслідок невідповідності проектної документації чинному на час прийняття рішення законодавству), ні на сьогодні (внаслідок діючих норм земельного законодавства - ст. 92 Земельного кодексу України).

Факт використання природних ресурсів ПП СЛНДПЗГ «Чорний ліс» на площі 8527 га загальнозоологічного заказника місцевого значення «Чорний ліс» підтверджено у актах перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області № 433 від 08.12.2016 та № 386 від 15.12.2017 та Проекті організації та розвитку лісового господарства ПП СЛНДПЗГ «Чорний ліс» і не заперечується самим відповідачем.

Суд першої інстанції не взяв до уваги, що рубки лісу здійснювались відповідачем в порушення вимог ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», якою заборонені на територіях заказників суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, ст. 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», так як ліміти на використання природних ресурсів в межах території та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення для ПП СЛНДПЗГ «Чорний ліс» не затверджувались, дозволи на використання природних ресурсів для даного підприємства не погоджувались (лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 05-15/2845 від 14.06.2018 р.). Охоронні зобов'язання № 492 від 30.05.2000 р. та № 554 від 10.10.2003 р. «Про збереження і відтворення цінних у господарському, науковому і культурному відношеннях диких тварин і створення сприятливих умов для їх проживання в загальнозоологічному заказнику «Чорний ліс» та Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення «Чорний ліс» від 01.10.2002 р., як зазначає апелянт, не надають повноважень ПП «СЛНДПЗГ «Чорний ліс» на використання природних ресурсів.

Наводить скаржник і інші доводи, що є, на його думку, підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.12.2018 справу №909/548/18 призначено судді-доповідачу ОСОБА_5, суддям Орищин Г.В. та Желіку М.Б..

Ухвалою суду від 17.12.18 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Івано-Франківської області №05/1-395вих-18 від 07.12.2018, зобовязано відповідача надати обгрунтований відзив на апеляційну скаргу та зобовязано господарський суд Івано-Франківської області невідкладно направити на адресу Західного апеляційного господарського суду матеріали справи №909/578/18.

Після надходження матеріалів справи №909/578/18 на адресу Західного апеляційного господарського суду ухвалою суду від 08.01.19 розгляд справи №909/548/18 призначено на 29.01.19.

Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, зазначених в ухвалах суду.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 без змін.

Колегія суддів Західного апеляційного господарського суду, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін в судових засіданнях, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з огляду на наступне:

за встановленими судом першої інстанції та неоспореними обставинами вбачається, що рішенням Івано-Франківської обласної Ради четвертої сесії другого демократичного скликання від 26.04.1995 № 278-12/2000 "Про утворення загально-зоологічного заказника "Чорний ліс" вирішено оголосити територію земель лісового фонду, які є в тимчасовому користуванні Івано-Франківського військового лісопромислового комбінату МО України, загальнозоологічним заказником місцевого значення "Чорний ліс", площа якого згідно додатку до рішення склала 15,1 тис. га.

Рішенням Івано-Франківської обласної Ради дванадцятої сесії третього демократичного скликання від 14.03.2000 р. № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду", розглянувши проект відведення земельних ділянок лісового фонду приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс", матеріали про вилучення і надання земель лісового фонду відповідно до розпорядження начальника Головного КЕУ Міністерства Оборони України від 14.07.1999 № 144/10/338, вирішено затвердити проект відведення земельних ділянок лісового Фонду для ведення лісового господарства приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс"; вилучити із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства Оборони України землі лісового фонду загальною площею 8531 га; надати приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" в постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому числі: Богородчанського - 2008га, Калуського - 3674га, Тисменицького-2849 га районів; зобов'язати приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства; доручити Богородчанській, Калуській, Тисменицькій районним Радам видати Державні акти на право постійного користування землею; користувачу земель лісового фонду дотримуватись вимог чинного законодавства та рішення Івано-Франківської міської Ради народних депутатів від 26.04.1995 № 278-12/2000 "Про утворення загально-зоологічного заказника "Чорний ліс".

На підставі вищенаведеного рішення Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000 р. № 273-12/2000 було проведено передачу земель лісового фонду загальною площею 8527 га ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство Чорний ліс"; даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи, Зведеним актом прийому передачі земель лісового фонду від 25.05.2000 р. Держуправлінням екологічної безпеки в Івано-Франківській області видано охоронне зобов'язання №492 від 30.05.2000. Державним управлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області видано охоронне зобов'язання №554 від 10.10.2003.

Згідно зазначених вище охоронних зобовязань, землекористувач - ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" бере під охорону загальнозоологічний заказник "Чорний ліс" площею 8527,0га; Держуправлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області затверджено та погоджено з ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс" від 01.10.2002 р.

У відповідності до пункту 1.3. Положення ,,Про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс", затвердженого Держуправлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, загальна площа заказника становить 15,1 тис. га.

Рішенням обласної Ради від 14.03.2000 р. № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду" 8531 га надано у постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" для ведення лісового господарства в тому числі: Богородчанського - 2008га, Калуського - 3674га, Тисменицького-2849 га районів. Землі заказника належать до земель природоохоронного призначення.

В державній статистичній звітності форми 6-зем за ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" обліковується земельна ділянка площею 8531га. У Державному кадастрі територій та обєктів природно-заповідного фонду України ПП СЛНДПЗГ "Чорний ліс" значиться як постійний землекористувач.

26.11.1999 р. між Івано-Франківським філіалом інституту землеустрою УААН та ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" укладено договір № 147-99 на виготовлення проекту відведення (передачі) земельних площ лісів з видачею державного акту на право користування землею.

З огляду на невиконання Івано-Франківським філіалом інституту землеустрою вищевказаного договору, 17.09.2003 р., ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до інституту землеустрою УААН про виконання умов останнього. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 позов ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" задоволено та зобовязано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір № 147-99 від 26.11.1999 р. і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

На виконання вказаного рішення видано наказ №17746 від 24.11.2003 р., яким зобовязано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір №147-99 від 26.11.1999 і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

Додатковим рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.2008 р., залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008, зобовязано управління Держкомзему в Івано-Франківській області видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

10.02.2009 Вищий господарський суд України ухвалив постанову, якою додаткове рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.2008 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008 скасував.

Постановою ВП № 13739398 старшого державного виконавця ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області від 09.07.2009 р. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення згідно Наказу №17746 від 24.11.2003 р. яке виконано частково в частині видачі проекту відведення земельних ділянок та передачі лісів в постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" за рахунок земель лісового фонду Івано-Франківського ЛПК МО України на території Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів.

29.07.2009 р. на виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №17746 від 24.11.2003 року, згідно постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 13739398 від 09.07.2009, ДП "Івано-Франківський інститут землеустрою" передала, ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", прийняло по накладній №57а від 06.07.2000 проект відведення земельних ділянок та передачі лісів в постійне користування приватному підприємству СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" за рахунок земель лісового фонду Івано-Франківського ЛПК МО України на території Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів Івано-Франківської області; даний факт підтверджується актом приймання-передачі матеріалів щодо виконавчого провадження з виконання наказу № 17746, виданого 24.11.2003.

Актом державного виконавця від 12.01.2010 встановлено, що в частині видачі державних актів на право постійного користування рішення суду не виконано, бланки серії 11-ІФ №000121, №000121, №000123, №000124 боржником ДП ,,Івано-Франківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою" отримано, заповнено графічну частину, однак не виготовлено в повному обсязі і не передано стягувачу, оскільки з часу винесення рішення суду змінилося законодавство в частині процедури виготовлення, заповнення, реєстрації, видачі та форми бланку Державного акту.

28.12.2010 Івано-Франківською ОДА надано дозвіл на проведення інвентаризації земель лісового фонду ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс".

Як вбачається із матеріалів справи, ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" неодноразово зверталося до суду. 01.06.2010 останнім подано заяву про розяснення рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 в частині зобовязання Івано-Франківського філіалу інституту землеустрою видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" державні акти на право постійного користування. Позивач просив розяснити, чи має право підприємство отримати державні акти на право постійного користування як документи, що посвідчують право на землю згідно рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 р. у справі №12/263. Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 07.06.2010 р. у справі №12/263-14/136 роз'яснено вищевказане рішення та зазначено, що відповідно до рішення від 12.11.2003 р. у справі №12/263, Івано-Франківський інститут землеустрою зобов'язаний був видати позивачу (ПП СЛМНДПЗГ Чорний ліс) проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування.

Ухвалою суду від 29.09.2009 р. у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області щодо зміни способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 в частині видачі державних актів на право постійного користування землею ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс".

Ухвалою суду від 16.06.2011 р. у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви підрозділу з примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003.

Ухвалою суду від 10.11.2011 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2000.

11.07.2018 ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" повторно звернулося до господарського суду Івано-Франківської області із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення від 12.11.2003 р. у справі № 12/263-14/136 шляхом зобовязання ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" відновити межі земельних ділянок та виготовити електронні документи на підставі проекту відведення земельних ділянок для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської обласної ради від 14 березня 2000 № 278-12.

Ухвалою суду від 29.08.2018 р. у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 р. у справі за позовом ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" до Івано-Франківського філіалу інституту землеустрою та Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області про зобовязання виконати умови Договору від 26.11.1999 р. № 147-99.

ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області про скасування припису №15091 від 09.07.2009 р. (справа №2а-2318/09/0970). Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2010 р. у справі №2а-2318/09/0970 скасовано припис Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області №15091 від 09.07.2009 р. яким було встановлено що ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" використовує земельну ділянку площею 8531 га згідно рішення Івано-Франківської обласної Ради №278-12/2000 від 14.03.2000 р. без документів що посвідчують право постійного користування та зобов'язано в 30-денний строк усунути виявлені порушення.

ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Держкомзему у Богородчанському районі про визнання нечинним та скасування припису № 04/032 від 26.08.2010 р., визнання незаконною та скасування постанови № 204/013 від 02.09.2010 р. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2010 у справі №2а-3149/10/0970 визнано протиправним та скасовано припис Управління Держкомзему в Богородчанському районі Івано-Франківської області №04/032 від 26.08.2010р., яким було встановлено, що земельна ділянка площею 2008га за межами населеного пункту с. Нивочин Богородчанського р-ну використовується ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" для ведення лісового господарства без правовстановлюючих документів та зобов'язано усунути недоліки.

ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування припису №000085 від 19.10.2012, визнання, як документа, які посвідчують право постійного користування землею у відповідності до ст. 8 ЦК України та ст. 8 ЦПК України та п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до виготовлення державних актів на право постійного користування - матеріали лісовпорядкування, та планово - картографічні матеріали.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2012 р. у справі №2а-3552/12/0970 визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області №000085 від 19.10.2012р., яким було встановлено, що ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" використовує земельну ділянку площею 8531 га надану в користування згідно рішення Івано-Франківської обласної Ради №278-12/2000 від 14.03.2000р. без документів що посвідчують право постійного користування та зобов'язано усунути недоліки.

10.08.2018 р. ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій Івано-Франківської ОДА у відмові в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік, про визнання нечинним та скасування рішення Івано-Франківської ОДА про відмову в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та зобов'язання Івано-Франківської ОДА затвердити ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік (справа № 9040/1431/18).

23.10.2018 р. прийнято рішення у справі № 9040/1431/18 - позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації, щодо не розгляду по суті клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 р. №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік. Зобовязано Івано-Франківську обласну державну адміністрацію повторно розглянути клопотання ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" від 13.06.2018 р. №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та прийняти за наслідками його розгляду рішення про затвердження відповідного ліміту або про вмотивовану відмову у його затвердженні. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Колегія суддів вважає підставним висновок суду першої інстанції про те, що Приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" на території загальнозоологічний заказника місцевого значення крім рекреаційної здійснює ще й лісогосподарську діяльність.

У відповідності до ст. 48 ЛК України, за погодженням з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, управлінням лісового та мисливського господарства затверджено протоколи 1-ї та 2-ї лісовпорядної наради з базового лісовпорядкування СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" (додаток 1 і 2), також погоджено Зведену відомість розрахункової лісосіки на 2013 та наступні роки для СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" (додаток 3) та інші. Наведене підтверджується актом №386 планової перевірки державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, проведеної Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в період з 04.12.2017 по 15.12.2017, в якому зазначено, що ПП СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" веде свою господарську діяльність згідно рішення Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000р. №278-12/2000. Базове лісовпорядкування проведено Львівською лісовпорядною експедицією ВО "Укрдержліспроект" у 2012 році. Проект організації та розвитку лісового господарства СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" наявний. Розрахункова лісосіка СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" затв. наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.11.2013р. №486 в розмір 5,44 тис.м3 та в цілому по результатах перевірки порушень природоохоронного законодавства не встановлено. Не встановлено порушень природоохоронного законодавства і за результатами перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області № 433 від 08.12. 2016. В зазначених актах перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області зазначено, що ПП СЛМНДПЗГ ,,Чорний ліс'' здійснювало лісогосподарську діяльність в частині освоєння лісосічного фонду у 2015 році - 4386 м5 деревини в порядку головного користування та 8216 м3 - рубок догляду та санітарних рубок; у 2016 році - 1905 м3 деревини в порядку головного користування та 9833 м3 при проведенні рубок догляду та санітарних рубок; протягом січня-листопада 2017 року - 1860 м3 деревини в порядку головного користування та 4807 м3 - при проведенні рубок догляду та санітарних рубок, а також сплатою рентної плати у 2014-2015 роках за спеціальне використання лісових.

При цьому, з 2000 року органи прокуратури неодноразово проводили розгляд звернень та перевірку діючого законодавства на предмет правомірності користування відповідачем землями лісового фонду, підстав для прокурорського реагування не вбачалося.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що станом на час розгляду справи № 909/548/18 не виконано рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 р. у справі № 12/263 та не видано ПП "Спеціалізоване лісомисливське Науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" акти на право постійного користування землею площею 8527 га на якій розташовано обєкт природно-заповідного фонду загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс", виконавче провадження по виконанню даного рішення суду не завершене.

Таким чином, колегія суддів зазначає про безпідставність посилань апелянта на не встановлення судом першої інстанції факту відсутності у відповідача належно зареєстрованих державних актів на право постійного користування земельними ділянками та дозволів на спеціальне використання лісових ресурсів. Ці факти сторонами не заперечуються, відповідач лише зазначає про вчасне вжиття всіх передбачених законом заходів для оформлення відповідних документів та встановлену судовими рішеннями безпідставність їх не оформлення впродовж тривалого часу.

При вирішенні спору суд першої інстанції підставно виходив з того, що спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами ЦК України, ГК України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про природно-заповідний фонд України", ЛК України та ЗК України.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" встановлено, що заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Стаття 7 ЗК України, 1990р, №561-Х11, в редакції, що діяла на час надання відповідачу спірної земельної ділянки лісового фонду, передбачала, що у постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності: для ведення лісового господарства спеціалізованим підприємствам.

Відповідно до ч.1 п.1 статті 13 Лісового кодексу України, 1994р. № 3853-Х11, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин з надання відповідачу спірної земельної ділянки лісового фонду, до відання обласних Рад народних депутатів у галузі регулювання лісових відносин на їх території належить, зокрема, надання земельних ділянок лісового фонду за межами населених пунктів у постійне користування та припинення права користування ними.

В статті 9 Лісового кодексу України 1994 р. встановлено, що у постійне користування земельні ділянки лісового фонду надаються спеціалізованим лісогосподарським підприємствам, іншим підприємствам, установам, організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства, а також для спеціального використання лісових ресурсів, потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення науково-дослідних робіт в порядку, передбаченому цим Кодексом. Право постійного користування земельними ділянками лісового фонду посвідчується державним актом на право постійного користування землею. Положеннями статті 126 ЗК України 2001 року у відповідній редакції також встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Статтею 116 ЗК України встановлені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності: громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Таке рішення щодо відповідача приймалось.

Рішенням 12 сесії Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000р. № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду" надано приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" в постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому числі: Богородчанського - 2008га, Калуського - 3674га, Тисменицького-2849 га районів (п.3); зобов'язано ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства (п.4). Це рішення є чинним, не оскаржувалось в судовому порядку.

Оскільки Івано-Франківський філіал інституту землеустрою не виконав умови укладеного з відповідачем договору № 147-99 від 26.11.1999р. по виготовленню проекту відведення земельних площ лісів з видачею Державного акту на право користування землею, ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" звернулося до господарського суду з позовом про виконання умов зазначеного договору в частині видачі Державного акту на право користування землею.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 р. у справі №12/263 позов ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" задоволено та зобовязано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір № 147-99 від 26.11.1999 р. і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею та встановлено, що рішенням обласної Ради від 14.03.2000 року № 278-12 затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" і надано 8531 га земель лісового фонду в постійне користування.

З матеріалів справи вбачається та правильно встановлено судом першої інстанції, що відповідачем вжито і вживається всіх можливих заходів щодо виконання судового рішення. Постановою ВП № 13739398 старшого державного виконавця ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області від 09.07.2009 відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення згідно Наказу №17746 від 24.11.2003 яке виконано частково в частині видачі проекту відведення земельних ділянок та передачі лісів в постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" за рахунок земель лісового фонду Івано-Франківського ЛПК МО України на території Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів.

Згідно із ч. 5 ст. 48 Лісового кодексу, затверджені матеріали лісовпорядкування є обовязковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів. Статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд" встановлено, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду. Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та обєктів природно-заповідного фонду. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду, затвердженого органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення (крім корисних копалин) здійснюється на підставі дозволів, що видаються місцевими радами за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі. Видача дозволів здійснюється на підставі клопотання (заявки) природокористувача, погодженого із власником або постійним користувачем земельної ділянки та заінтересованими органами. Дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів може бути анульований органом, що його видав, у разі: різкого погіршення стану навколишнього природного середовища внаслідок природокористування, ліквідації підприємства, установи або організації, яка отримала дозвіл; порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду; втрати чи пошкодження дозволу, що не дає можливості визначити зміст дозволу. Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено. Дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду. Рішення про відмову у видачі дозволу може бути оскаржено до центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, або до суду. Прийняття рішення про відмову у видачі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду здійснюється у місячний строк. Заява про оскарження рішення про відмову у видачі дозволу подається до центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, протягом строку, що не перевищує десять днів з дня одержання відповідного рішення. Заява розглядається у десятиденний строк. Про результати розгляду заявник повідомляється у письмовій формі.

Суд першої інстанції підставно встановив факт відсутності у відповідача затвердженого в установленому порядку ліміту. Вся діяльність підприємства здійснюється виключно на підставі матеріалів лісовпорядкування, розроблених Львівською державною лісовпорядною експедицією Українського державного лісовпорядного виробничого обєднання Державного агентства лісових ресурсів у 2002-2012 роках. Зазначений документ не надає права на спеціальне використання природних ресурсів.

Однак, 10.08.2018 відповідач звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій Івано-Франківської ОДА у відмові в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік, про визнання нечинним та скасування рішення Івано-Франківської ОДА про відмову в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та зобовязання Івано-Франківську ОДА затвердити ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік (справа № 9040/1431/18).

Як зазначалось вище, 23.10.2018 прийнято рішення у справі № 9040/1431/18 - позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо не розгляду по суті клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік. Зобовязано Івано-Франківську обласну державну адміністрацію повторно розглянути клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та прийняти за наслідками його розгляду рішення про затвердження відповідного ліміту або про вмотивовану відмову у його затвердженні. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Даним рішенням встановлено, що рішенням Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 р. за №278-12/2000 затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства Приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс"; вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства оборони України землі лісового фонду загальною площею 8531 га; надано Приватному підприємству «Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство «Чорний ліс» у постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га. Відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 25.03.2000 року за №118 затверджено розрахункову лісосіку на 2004-2013 роки для Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс".

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.11.2013 року за №483 затверджено розрахункову лісосіку на 2004-2013 роки для Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс".

Відповідно до Наказу державного лісового агентства лісових ресурсів України від 19.11.2013 року за №349, на підставі клопотання Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання, погодженого з постійним лісокористувачем, Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та Івано-Франківською обласною радою, віднесено ліси Івано-Франківської області, що знаходяться в користуванні Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" до лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення.

Статтею 16 Лісового кодексу України встановлено, що право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У відповідності до ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. У постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Посилання скаржника на відповідність обраного ним способу захисту вимогам ст. 16 ЦК України враховуються колегією суддів, оскільки такий спосіб захисту, як припинення дії, що порушує право, передбачений цією нормою. Водночас, визначивши помилковість обрання способу захисту суд першої інстанції не порушував зазначеної норми а виходив з того, що формулювання прокурором позовних вимог не забезпечує захисту стверджуваних прав.

Застосування конкретного способу захисту порушеного права чи охоронюваного інтересу залежить як від змісту суб'єктивного права (охоронюваного інтересу), за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. Особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом. Суд вправі застосовувати способи захисту прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен ураховувати критерії ефективності таких засобів захисту Оцінюючи належність обраного при зверненні з позовом способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, слід виходити із його ефективності, і це означає, що вимога на захист права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити реальне поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати можливість отримання відповідного відшкодування.

При цьому слід ураховувати і те, що у резолютивній частині судового рішення остаточно закріплюється висновок суду щодо позовних вимог і судове рішення має бути виконано в процесі виконавчого провадження у справі, адже, як уже зазначалося, ефективний спосіб судового захисту зрештою повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати можливість отримання відповідного відшкодування. Відсутність порушеного права (охоронюваного інтересу) чи невідповідність обраного способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є окремою підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Як вбачається із позовної заяви, прокурор просить суд зобов'язати ПП СЛНДПЗГ "Чорний ліс" припинити дії, пов'язані із спеціальним використанням природних ресурсів в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс" на площі 8527 га та зобов'язати ПП СЛНДПЗГ "Чорний ліс" передати Івано-Франківській обласній державній адміністрації природні ресурси в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс". У позовній заяві та в ході розгляду справи прокурором не були конкретизовані дії, які він просить припинити і які він вважає пов'язаними із спеціальним використанням природних ресурсів. Вимагаючи передати (по-суті, повернути) Івано-Франківській обласній державній адміністрації природні ресурси, прокурором не конкретизовано, які саме (як-от кількість чи інші одиниці виміру, характеризуючи ознаки, які б забезпечили примусове виконання можливого судового рішення). При цьому, при зверненні із позовом прокурором не враховано нерозривну пов'язаність таких природних ресурсів із земельною ділянкою, вимог про повернення якої не заявлялось.

У цьому полягає зазначена судом першої інстанції помилковість обраних прокурором способів судового захисту, їх невідповідність суті спірних правовідносин та способам судового захисту.

В світлі встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи, не заслуговують на увагу посилання скаржника на незастосування судом першої інстанції певних правових норм, які підлягають застосуванню лише у разі встановлення обставин порушення законодавства та належного обрання способу захисту.

Відповідно до ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із п.1 ст.76 ГПК України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Окрім того, колегія суддів вважає обгрунтованим та підставним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні клопотання відповідача щодо застосування строку позовної давності.

Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності.

У відповідності до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об»єктивно не залежали від нього.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 у даній справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 277 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Судовий збір за перегляд рішення господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 у даній справі в апеляційному порядку слід покласти на скаржника в порядку, передбаченому ст. 129 ГПК України.

На підставі наведеного та відповідно до вимог ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276, 282-284 ГПК України,-

Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ

1. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 09.11.2018 у справі № 909/548/18 залишити без змін, апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Івано-Франківської області без задоволення.

2. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки встановлені ст.ст. 287,288 ГПК України.

Повний текст постанови складено і підписано 27 березня 2019 року

Головуючий суддя Галушко Н.А.

суддя Желік М.Б.

суддя Орищин Г.В.