Рішення від 26.03.2019 по справі 478/423/19

Справа № 478/423/19 Провадження № 2-о/478/16/2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2019 року. смт Казанка

Казанківський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Іщенко Х.В., при секретарі Луговській А.І, розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Казанка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей, заінтересована особа - Казанківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, -

ВСТАНОВИВ:

18 березня 2019 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дітей.

В обґрунтування своєї заяви посилається на те, що він є батьком ОСОБА_2, який перебуває в шлюбі із ОСОБА_3, яка 05 лютого 2019 року в Севастопольському пологовому будинку за №2 народила двох дітей: доньку ОСОБА_4 та сина ОСОБА_5,- дідом яких є заявник.

Оскільки ОСОБА_3 народила дітей на непідконтрольній Україні території (м. Севастополь), вона не має можливості зареєструвати народження дитини на території України.

Встановлення факту народження дітей є необхідним для державної реєстрації народження.

Заявник просив суд встановити факт народження дітей: чоловічої статі ОСОБА_6 05 лютого 2019 року та жіночої статі ОСОБА_4 05 лютого 2019 року в місті Севастополі Автономної Республіки Крим, а також встановити дані про батька ОСОБА_2 та матері ОСОБА_7.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Казанківського районного суду Миколаївської області за №27 від 25 березня 2019 року, зазначену судову справу повторно автоматизовано розподілено судді Іщенко Х.В.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, на заявлених вимогах наполягає.

Представник Казанківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, в якій заперечень проти поданої заяви про встановлення факту народження дітей не мають.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази по справі, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 (свідоцтво про народження ІІІ-ЖД №409485 від 31 травня 1983 року), який перебуває в шлюбі із ОСОБА_3 (свідоцтво про шлюб серія І-ФП №114732 від 29 квітня 2015 року), яка 05 лютого 2019 року в Севастопольському пологовому будинку за №2 народила двох дітей: доньку ОСОБА_4 та сина ОСОБА_5,- дідом яких є заявник.

Як виняток, суд бере до уваги та оцінює разом з іншими доказами в їх сукупності: медичне свідоцтво про народження серії 67 №175509, видане пологовим будинком №2 державної бюджетної установи охорони здоров'я Севастополя «Міська лікарня №5 - «Центр охорони здоров'я матері і дитини» та медичне свідоцтво про народження серії 67 №175510, видане пологовим будинком №2 державної бюджетної установи охорони здоров'я Севастополя «Міська лікарня №5 - «Центр охорони здоров'я матері і дитини».

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», АР Крим та м. Севастополь є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно п.п.1, 2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.

Згідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно зі ст.18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до Додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» із змінами, м. Сімферополь віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказане розпорядження набрало чинності 07.11.2014 року.

Згідно з ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст.317 ч.1, ч.2 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України).

З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дітей є об'єктивні перешкоди, тому суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження її доньки, виданого державним органом України.

Керуючись ст.10,12,13,18, 89, 259,260, 263,273,315-317 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей, заінтересована особа - Казанківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4, 05 лютого 2019 року в місті Севастополь, від матері ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 Україна, громадянки України та батька ОСОБА_2, 26 травня 1983 року, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3 Україна, громадянина України.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_6, 05 лютого 2019 року в місті Севастополь, від матері ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 Україна, громадянки України та батька ОСОБА_2, 26 травня 1983 року, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3 Україна, громадянина України.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду через Казанківський районний суд Миколаївської області.

Суддя: