Справа № 215/1564/19
2-а/215/134/19
26 березня 2019 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1, вирішуючи питання про прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_2, місце проживання: 50083, АДРЕСА_1, до завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3, ЄДРПОУ 04052554, місцезнаходження: 50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Короленка, буд. 1а, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дію та притягнення до відповідальності,
25.03.2019 р. до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли матеріали адміністративного позову ОСОБА_2, в якому він просить визнати протиправною бездіяльність завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3 виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у порушені правового режиму розгляду його скарги від 14.03.2019 р. згідно порядку ст.ст. 18,19 Закону України «Про звернення громадян», ч.ч. 1,2,8 ст. 11 Закону України «Про державну службу» і принципів ст.ст. 3,34,71 Конституції України; захистити його права пов'язані з виборчим процесом відповідно до ст.ст. 3,19,22,33,69-71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3 індивідуальним актом визначити його загальне, рівне і пряме право для обрання Президента України 31.03.2019 р.; визнати протиправною бездіяльність завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3, яка виявилась в не забезпеченні гарантій ст.ст. 33,34,71 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України, ст. 60 Конституції України; захистити його права пов'язанні з виборчим процесом відповідно до ст.ст.3,19,22,33,69-71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) завідуючій відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3, забезпечити для нього тимчасову зміну місця голосування на виборах Президента України 31.03.2019 р.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суддя дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3 згідно ст. 60 Конституції України , п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України закріплено засоби захисту порушених прав та законних інтересів.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків визначених цим Кодексом.
Статтею 286 КАС України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, тобто рішень, які прийняті суб'єктами владних повноважень щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності.
Таким чином, КАС України не передбачено розгляд справ про притягнення відповідальних осіб до адміністративної відповідальності.
Порядок притягнення до адміністративної відповідальності та застосування адміністративних стягнень встановлено нормами КУпАП.
Розділом ІІІ КУпАП закріплено перелік органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності має вирішуватись в порядку, визначеному КУпАП, завданням якого є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
З огляду на зазначене, питання притягнення до адміністративної відповідальності не відноситься до компетенції адміністративного суду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає необхідним відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3 згідно ст. 60 Конституції України, п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України.
Щодо інших позовних вимог, вважаю неможливим відкрити провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Як слідує з ч. 5 ст. 171 КАС України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Дослідженням змісту та вимог позовної заяви ОСОБА_2 встановлено, що останній звернувся до завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3 із адміністративним позовом, в якому оскаржує бездіяльність відповідача та просить зобов'язати відповідача вчинити дії, направлені на забезпечення його конституційних прав пов'язаних з виборчим процесом, свободою пересування та вільним вибором місця проживання.
При цьому, жодної вимоги щодо включення або виключення зі списку виборців себе особисто або інших осіб в межах спірних правовідносин позивачем не заявлено.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про вибори Президента України» суб'єктами виборчого процесу на виборах Президента України є: 1) виборець; 2) виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону та Закону України "Про Центральну виборчу комісію"; 3) кандидат на пост Президента України, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 4) партія, яка висунула кандидата на пост Президента України; 5) офіційний спостерігач від партії - суб'єкта виборчого процесу, від кандидата на пост Президента України, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Частиною першою, п'ятою статті 22 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів Президента України і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори Президента України. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Дільнична виборча комісія є суб'єктом відповідного виборчого процесу, має право звернення у межах своїх повноважень до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ та організацій, їх посадових та службових осіб. Дільнична виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.
Згідно ч.1 статті 27 Закону України «Про вибори Президента України» дільнична виборча комісія щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України:
1) здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори Президента України;
2) отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців або Міністерства закордонних справ України, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, подає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Законом, вносить до нього зміни;
3) створює умови для ознайомлення виборців з відомостями про всіх кандидатів, їх передвиборними програмами, а також із рішеннями Центральної виборчої комісії, відповідної окружної виборчої комісії, власними рішеннями та повідомленнями;
4) завчасно вручає або надсилає виборцям іменні запрошення, отримані від органу ведення Державного реєстру виборців, із зазначенням дати проведення виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;
5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;
6) вносить за рішенням Центральної виборчої комісії у випадках, передбачених цим Законом, зміни до виборчого бюлетеня;
7) організовує голосування на виборчій дільниці;
8) проводить підрахунок голосів, поданих на виборчій дільниці, складає протокол про підсумки голосування та надсилає його до відповідної окружної виборчої комісії;
9) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці у випадках, передбачених статтею 80 цього Закону;
10) розглядає звернення, заяви і скарги з питань внесення змін до списку виборців, організації та проведення голосування і підрахунку голосів на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;
11) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Згідно з ч. 3, ч.9 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України» кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.
Зважаючи на суб'єктний склад даної справи суд враховує, що позивачем заявлено позовні вимоги до завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3, яка в силу ст. 12 Закону України «Про вибори Президента України» не є суб'єктом виборчого процесу.
При цьому, згідно з п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 №15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Суди повинні враховувати, що відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 КАС України (в редакції до 15.12.2017) юрисдикція адміністративних судів поширюється лише на спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, і які розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172 - 179 КАС України (в редакції до 15.12.2017). Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Отже, спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосуються підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими статтями 273-279 Кодексу адміністративного судочинства України.
Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, у даному випадку спір виник поза межами виборчого процесу, тому підстави для застосування особливостей, визначених окремою главою КАС України в даному випадку - відсутні.
Відповідно до визначеного ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст.6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.5 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.
За даних обставин суд приходить до переконання про неможливість відкриття провадження по справі у зв'язку з тим, що спір у справі за позовом ОСОБА_2 предметно підсудний виключно окружному адміністративному суду, в той час як Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області не є повноважним для його розгляду. За даних обставин адміністративна справа підлягає передачі до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 20, 21, 29, 170, 171, 241, 248, 256 п.п.15 п.1 Перехідних положень КАС України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог ОСОБА_2 до завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3 про притягнення до адміністративної згідно ст. 60 Конституції України, п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Адміністративну справу в частині позовних вимог ОСОБА_2, місце проживання: 50083, АДРЕСА_1, до завідуючої відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради ОСОБА_3, ЄДРПОУ 04052554, місцезнаходження: 50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Короленка, буд. 1а, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дію, передати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, але може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Копію ухвали направити позивачеві за адресою, вказаною ним в позовній заяві для відома.
Суддя