Справа № 132/554/19
3/132/323/19
Іменем України
20.03.2019 р. м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Сєлін Є.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Калинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця селища міського типу Тростянець Тростянецького району Вінницької області, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2, розлученого, маючого на утриманні одну неповнолітню дитину, офіційно не працюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1, за ч.1 ст.183-1КУпАП,
На адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 54/11від 04.02.2019р. у відношенні ОСОБА_1, згідно якого останній допустив заборгованість зі сплати аліментів, яка станом на 01.02.2019р. становить 75272,82грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додатки до нього, приходжу до висновку про повернення зазначених матеріалів для належного оформлення, виходячи з наступних підстав:
Частина 1 статті 183-1 КУпАП встановлює відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Натомість фабула адміністративного правопорушення, викладена в протоколі лише формально, без зазначення вихідних даних щодо судового рішення та виконавчого документа, конкретного періоду часу (періоду) виникнення заборгованості по несплаті аліментів, а відтак не відповідає диспозиції ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 цього ж Кодексу, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються не тільки протоколом про адміністративне правопорушення а й поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
До протоколу не додано постанову про відкриття виконавчого провадження.
Крім цього, відповідно до ч.ч.1,2 ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП набрала чинності 06.02.2018р. Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі.
Тому, для встановлення в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, необхідно враховувати період часу несплати аліментів особою.
Наявність перелічених недоліків, унеможливлює розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Виходячи з викладеного, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 283 та 284 КУпАП, суддя,
Адміністративний протокол про вчинення ОСОБА_1 Борисовичемправопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути Калинівському районному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, для належного оформлення.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.В. Сєлін