Рішення від 27.03.2019 по справі 755/11036/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 березня 2019 року № 755/11036/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов?язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпровського районного суду м. Києва надійшов позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу за вислугу років з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 1006 року № 268», починаючи з 01.01.2016.

В якості підстави для позову зазначено, що з 01.01.2005 ОСОБА_1 (колишньому працівнику органів внутрішніх справ) проведено перерахунок пенсії за вислугу років, в результаті чого у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, були враховані також: надбавка у розмірі 100% від окладів та відсоткової надбавки за вислугу років, надбавка за таємність - 10% від посадового окладу, премія - 33%, надбавка за безперервну службу - 70%. В подальшому, після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (якою встановлено грошове забезпечення для поліцейських у розмірі більшому, ніж розмір грошового забезпечення працівника міліції, з якого позивачу була нарахована пенсія) у позивача виникло право на проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016. Проте, на переконання позивача такий перерахунок його пенсії з невідомих причин органом Пенсійного фонду України проведено не було. Поряд з цим позивач вказує на те, що відповідно до розрахунку його пенсії станом на 08.06.2018 (що сформований Автоматизованою системою розрахунку пенсій ПФУ), у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії відсутня премія (мається на увазі премія у розмірі 33,3%), а розмір нарахованої до виплати пенсії становить 70% від суми грошового забезпечення. Крім того, під визначення пільгової вислуги років органом Пенсійного фонду України не враховано, що пільгова вислуга років підполковника ОСОБА_1 складає 30 років 7 місяців і 14 днів, що відповідно впливає на розмір виплачуваної пенсії.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 25.07.2018 справу № 755/11036/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2018 відкрито провадження у справі №755/11036/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На виконання вимог ухвали суду від 18.10.2018 відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві за наслідками отримання відповідного повідомлення від Пенсійного фонду України були направлені до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у м. Києві списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». З 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями Головного управління МВС України в областях та м. Києві, проведені перерахунки пенсій. Однак, відповідно до ст. 8 Закону, виплата пенсій, у т.ч. додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військово-службовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. За наведених обставин представник відповідача стверджував, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснені всі необхідні дії для перерахунку пенсії, проте виплату можливо забезпечити після виділення коштів з Державного бюджету України.

В ході розгляду даної справи суд своєю ухвалою від 04.02.2019 витребував від відповідача наступні документи з матеріалів пенсійної справи позивача: довідку щодо дати, складу та розміру призначеної ОСОБА_1 вперше пенсії за вислугу років; довідку щодо складу та розміру призначеної (перерахованої) пенсії ОСОБА_1 в період до 1 січня 2016 року; довідку щодо складу та розміру пенсії ОСОБА_1, обчисленої в результаті проведеного з 1 січня 2016 року перерахунку такої пенсії; довідку щодо складу та розміру пенсії ОСОБА_1, обчисленої в результаті проведеного з 1 січня 2018 року перерахунку такої пенсії; засвідчені копій документів, на підставі яких Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено ОСОБА_1 перерахунки пенсії за періоди 2016 - 2018 років (зокрема, довідок уповноваженого органу про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії).

На виконання вимог цієї ухвали суду від 04.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надало суду лише частину запитуваних документів. А саме відповідач подав 21.02.2019 через канцелярію суду: копію висновку про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1; копії розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.12.2015, 01.01.2016, 01.01.2018 та 01.02.2019; копію перерахунку пенсії за вислугу років з 01.05.2018; копію розрахунку на доплату пенсії, копію довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №22/6-2344 від 26.03.2018, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України. При цьому, жодні письмові пояснення про причини не подання на вимогу суду інших документів, зокрема, - довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, виданої для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016, - відповідач до суду не подав, про відсутність такого документу на час розгляду справи не повідомив.

З урахуванням викладеного, виходячи з положень ч. 2, 5 ст. 77, п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до наказу командуючого внутрішніми військами МВС України від 05.05.1998 №27о/с підполковника ОСОБА_1, - старшого офіцера оперативного відділу з керівництва спеціальними моторизованими військовими частинами міліції оперативного управління з керівництва спеціальними моторизованими військовими частинами міліції та військовими частинами спеціального призначення ГУВВ МВС України було звільнено з дійсної військової служби у запас Збройних Сил України за ст. 65 «в» (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу.

З 01.07.1998 пенсійним відділом Департаменту фінансових ресурсів та економіки (ДФРЕ) МВС України (що на той час здійснював організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, в т.ч. щодо призначення пенсій таким особам) позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Наразі позивач, як пенсіонер, який отримує пенсію за зазначеним Законом, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

За даними грошового атестату №7, виданого 01.07.1998 ГУВВ МВС України у зв'язку з виходом ОСОБА_1 на пенсію, та висновку про призначення пенсії за вислугу років від 17.08.1998 для обчислення первинно призначеної пенсії позивачу були враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 125 грн., оклад по військовому званню - 73 грн., процентна надбавка за вислугу років в розмірі 35% від посадового окладу - 69,30 грн., надбавка за таємність у розмірі 10% від посадового окладу - 12,50 грн., надбавка за особливі умови у розмірі 50% від посадового окладу 62,50 грн.

Відповідно до розрахунку вислуги років для пенсії ОСОБА_1, виданого 10.07.1998 управлінням кадрів ГУВВ МВС України, вислуга років для призначення пенсії складає 30 років 7 місяців та 14 днів. Аналогічні дані щодо обсягу кількості років у пільговому оформленні, - 30 років, - вказані у висновку про призначення пенсії за вислугу років від 17.08.1998.

Згідно тексту листа ДФРЕ МВС України від 28.12.2006 №15/5-П-4206, наданого у відповідь на заяву ОСОБА_1, позивачу з 01.01.2005 було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням надбавок та підвищень, передбачених Законом України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 15.06.2004 №1769-IV. Так, за результатами проведеного перерахунку розмір пенсії позивача, що підлягав виплаті, з 01.01.2006 становив 80% від суми грошового забезпечення (20 64,42 грн.), яке, у свою чергу, складалось з наступних видів: оклад за останньою штатною посадою - 200 грн., оклад за спеціальне звання - 130 грн., 35% надбавка за вислугу років - 115,50 грн., 10% надбавка за таємність - 20 грн., 100% надбавка - 445,50 грн., 70% надбавка за безперервну службу - 637,70 грн., 33,3% премія - 515,42 грн.

Як видно з наданих відповідачем розрахунків пенсії за вислугу років по пенсійній справі №2344 для ОСОБА_1, сформованих в Автоматизованій системі Розрахунку пенсій станом на 01.12.2015 та 01.01.2016, розмір призначеної (обчисленої) позивачу пенсії за вислугу років з 01.07.1998 станом на вказані дати становив 3 362,31 грн. Така пенсія, що становила 80% від грошового забезпечення 3 113,25 грн., з урахуванням підвищень визначеного Постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», була обчислена з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 1 200 грн., окладу за військове звання - 130 грн., процентної надбавки за вислугу років 35% - 465,50 грн., надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10% - 120 грн., надбавки за особливо важливі завдання 50% - 897,75 грн., премії 25% - 300 грн.

В подальшому, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві 01.05.2018 проведено перерахунок пенсії за вислугу років позивачу з 01.01.2018. При здійсненні такого перерахунку відповідачем для обчислення пенсії була використана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за №22/6-2344 від 26.03.2018, видана Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.

Разом з тим, як стверджує позивач, незважаючи на обставину виникнення правових підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідачем такі дії протиправно вчинені не були, чим порушено гарантоване ст. 46 Конституції України право позивача на отримання пенсії у належному розмірі.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46, п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Частиною 1 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII визначено, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Правом вислуги років користуються різні категорії осіб, у тому числі особи, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Так, ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (в редакції чинній станом на 13.12.2009), далі - Закон №2262-ХІІ, визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Зокрема, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. «б» ст. 12 Закону №2262-ХІІ).

В силу вимоги ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплату пенсій особам, зазначеним у статті 1 2 цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII вказана ст. 63 Закону №2262-ХІІ після частини другої було доповнено новою частиною третьою такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Також нормою ч. 16 ст. 43 цього ж Закону передбається, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

На виконання ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393».

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45), у редакції чинній з 01.01.2016, визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З контексту наведених вище норм права можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (що набрала чинності з 02.12.2015, далі - Постанова №988) було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.

За правилами п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

Вказане не суперечить вимогам п. 2 Порядку №45, згідно з яким Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, за змістом наведених норм права підставою для перерахунку раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера, так і повідомлення територіальним органом МВС про збільшення грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України.

Як вбачається з наданих відповідачем документів та тексту відзиву на позов, останнім не заперечується виникнення у позивача (колишнього працівника органу МВС) права на перерахунок його пенсії за вислугу років з 01.01.2016 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а саме: обставини набрання чинності з 02.12.2015 Постановою Уряду №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями) відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону від 23.12.2015 №900-VIII ), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

В силу норми ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Також відповідач не повідомив суд про обставини, що перешкоджали йому провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (зокрема, щодо не отримання відповідачем від уповноваженого органу належним чином оформленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, необхідної для перерахунку пенсії позивачу).

Водночас зі змісту наданих відповідачем розрахунків пенсії за вислугу років на 01.12.2015 та 01.01.2016 видно, що такий перерахунок пенсії позивачу не проводився. Жодних документів на підтвердження обставини проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідач всупереч вимог ухвали суду від 04.02.2019 до суду не подав та про причини відсутності запитуваних документів суду не повідомив.

З огляду на наведене суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в дійсності дії щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 безпідставно вчинені не були.

У силу приписів ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Надаючи окремо оцінку твердженням відповідача у тексті відзиву на позовну заяву про неможливість здійснення виплати пенсії позивачу в результаті перерахунку такої з 01.01.2016 з огляду на відсутність виділених для цієї мети коштів з Державного бюджету України, суд зазначає наступне.

Відсутність виділених з Державного бюджету коштів не може бути підставою для невиконання покладеного на орган Пенсійного фонду України обов'язку з проведення перерахунку пенсії.

Крім того, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушують гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном, оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005).

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві по відношенню до позивача була допущена протиправна бездіяльність, яка полягає у не проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Що стосується посилань позивача на зменшення Головним управління Пенсійного фонду України відсоткового розміру пенсії та невключення до складу грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії за наслідками перерахунку такої, премії 33,33%, то суд відхиляє їх як необґрунтовані. Оскільки як було встановлено в ході розгляду даної справи перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 відповідачем не проводився, а тому наразі відсутні підстави стверджувати про некоректність проведення такого перерахунку. Поряд з цим, повідомлені позивачем обставини були встановлені ним за наслідками отримання відомостей про розмір та склад його пенсії за результатами проведеного відповідачем перерахунку такої пенсії з 01.01.2018. У свою чергу правильність проведення відповідачем такого перерахунку лежить поза межами предмету розглядуваного спору та не кореспондується зі змістом заявлених позивачем вимог, що стосуються питання проведення перерахунку пенсії виключно з 01.01.2016.

Відповідно до норм ч. 1 і 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

При цьому, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 9 цього Кодексу суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зокрема, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог.

Як вбачається з наявного у матеріалах справи фіскального чеку відділення ПАТ «Укрпошта» від 21.07.2018 №7366, під час звернення позивача до Дніпровського районного суду міста Києва з даним позовом на казначейський рахунок районного суду сплачено судовий збір у розмірі 1 420 грн.

В контексті з наведеним суд повідомляє позивача про те, що питання про повернення йому суми судового збору, що підлягала сплаті до бюджету за подання цього позову до адміністративного суду, буде вирішено судом додатково в порядку ст. 252 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками отримання від Дніпровського районного суду м. Києва офіційних відомостей про зарахування сплаченої суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про визнання протиправними дій, зобов?язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок