ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
13 серпня 2018 року № 826/19763/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Сом П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспецсервіс" про зобов'язання вчинити дії,
за участю представників:
позивача - Михайлюк-Філімонова Є.В.;
відповідача - Герасименко О.В.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про зобов'язання ТОВ "Будспецсервіс" допустити до будівництва житлового кварталу з об'єктами соціально-громадського призначення "Новопечерські Липки" по вул. Підвисоцького (територія військового містечка) у Печерському районі м. Києва, для проведення перевірки Головним управлінням ДСНС України у м. Києві щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою суду від 17.01.2016 відкрито провадження у справі. На підставі розпорядження керівника апарату та протоколу автоматичного розподілу - справу передано судді Донцю В.А. Ухвалами суду від 08.12.2017 прийнято справу до провадження та призначено судовий розгляд справи. Відповідно до ухвали суду від 06.02.2018 - позов залишено без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 про залишення позову без розгляду, адміністративну справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. Ухвалою суду від 08.05.2018 ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Розгляд справи відкладався за клопотаннями представника позивача для надання додаткових пояснень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч пред'явленим документам та законним підставам для проведення перевірки представник ТОВ "Будспецсервіс" за довіреністю відмовився допускати державних інспекторів до перевірки житлового кварталу з об'єктами соціально-громадського призначення "Новопечерські Липки" по вулиці Підвисоцького (територія військового містечка) у Печерському районі міста Києва мотивуючи тим, що плановий захід здійснюється з порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", про що було складено акт від 29.08.2016.
Представник позивача під час судового розгляду адміністративної справи позов підтримала, просила задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях. Представник зазначила, що відповідно до пунктом 9 Розділу ІІІ "Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.11.2015 №1337, посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою, щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у додаткових поясненнях, зазначив, що ні на день звернення позивача до суду, ні станом на день розгляду справи по суті, Кодексом цивільного захисту України чи іншим нормативно-правовим актом, що має силу закону або вищу від нього юридичну силу, а також нормами процесуального законодавства, не передбачено право позивача на звернення до суду саме з позовом до юридичної особи про зобов'язання допустити працівників до проведення перевірки, у той час як приписи підзаконного акту, хоча й містили раніше відповідне повноваження позивача, однак не мають необхідного визначеного як Конституцією України, так і Кодексом адміністративного судочинства України правового статусу та юридичної сили.
Крім того, представник відповідача пояснив, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №169-р, яке набрало чинності 21.05.2017, скасовано, зокрема, підпункт 1 пункту 1 наказу МВС України від 02.11.2015 №1337, яким затверджено "Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", як такий, що не відповідає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Наказом Головного управління ДСНС України у м. Києві від 19.07.2016 №327 начальникам районних управлінь ГУ ДСНС у м. Києві наказано організувати та забезпечити проведення в серпні 2016 року планові перевірки щодо додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки згідно з додатками. До вказаного наказу було включено об'єкт перевірки - Товариство з обмеженою відповідальністю "Будспецсервіс" (пункт 51), термін проведення - 08.08-29.08.2016.
Печерським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві 26.07.2016 складено повідомлення №20/1834 про проведення планової перевірки, яке відповідно до копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вручене 28.07.2016 представнику відповідача.
Працівником Печерського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві 29.08.2016 на підставі наказу від 19.07.2016 №327, посвідчення на проведення перевірки від 08.08.2016 №615 здійснено вихід на об'єкт за адресою: вул. Підвисоцького (територія військового містечка) з метою проведення планової перевірки ТОВ "Будспецсервіс".
Посадову особу контролюючого органу не було допущено до проведення перевірки, про що 29.08.2016 складено акт про недопущення до проведення планової перевірки. Обставина недопущення представником відповідача не заперечувалась.
Як убачається зі змісту позовної заяви, наведені обставини слугували підставою для звернення до суду з вимогами зобов'язати відповідача допустити позивача до об'єктів будівництва для проведення перевірки.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно частини четвертої статті 50 КАС України (в редакції, чинній на час звернення позивача з позовом до суду) громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, встановлених законом (пункти 1-5). Аналогічні положення встановленні частиною четвертою статті 46 КАС України (чинного на час судового розгляду справи).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить прийняття законів.
Отже, для звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до суду з позовом про зобов'язання ТОВ "Будспецсервіс" допустити до перевірки з метою встановлення дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті будівництва, такі повноваження повинні бути встановлені законом.
Відповідно до пункту 12 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Не надано таких повноважень контролюючому органу Законом України " Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.
Представник позивача наголосила, що відповідне повноваження навидалось пунктом 9 розділу ІІІ "Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.11.2015 №1337, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 за №1467/27912, за яким посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
На думку суду, наведені положення Порядку не могли слугувати правовою підставою звернення позивача до суду з даним позов, позаяк цей Порядок не є законом у розумінні КАС України.
Також слід звернути увагу, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №169-р, яке набрало чинності 21.05.2017, скасовано, зокрема, підпункт 1 пункту 1 наказу МВС України від 02.11.2015 № 1337, яким затверджено Порядок, як такий, що не відповідає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Суд констатує, що позивачем не доведено, а судом не встановлено закону, який би уповноважував органи ДСНС звертатись до суд з позовами про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити посадову особу до перевірки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1378,00 грн. (платіжне доручення від 23.12.2016 №1690). Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (ідентифікаційний код 38620155, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 13).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Будспецсервіс" (ідентифікаційний код 32555547, місцезнаходження: 01103, місто Київ, вулиця Михайла Драгомирова, будинок 14, приміщення 146).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 26 березня 2019 року.
Суддя В.А. Донець