справа № 1.380.2019.001366
про повернення позовної заяви
27 березня 2019 рокум. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., перевіривши позовну заяву Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про демонтаж прибудови та сараю, побудованих на землях комунальної власності міста,-
26.03.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1, в якій позивач просить суд:
- «зобов'язати ОСОБА_1 демонтувати самочинно побудовані прибудову розміром 3,75?4,38м до квартири № 1, в якій обладнано житлову кімнату під літ. 1-5 та сараю під літ. «Д» розміром 1,80?4,25м на вул. Гайовій, 4 у м. Львові, на землях комунальної власності».
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За правилами частини 2 статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звернення до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частини 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частиною 3 статті 55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами, в тому числі: довіреністю фізичної або юридичної особи.
При цьому в силу приписів частин 3, 6 статті 59 КАС України довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Аналіз наведених положень КАС України дає підстави вважати, що повноваження особи як керівника юридичної особи (члена виконавчого органу) діяти від її імені, у тому числі підписувати позовні заяви, брати участь у справі, мають бути передбачені безпосередньо у законі або ж підтверджуватись довіреністю, наказом, статутом, положенням тощо.
Позовну заяву від імені Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради підписано - «В. о. голови Залізничної районної адміністрації ОСОБА_2». Водночас до матеріалів позовної заяви не надано жодного належного доказу який би підтверджував повноваження такої особи.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що позов підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.
Верховний Суд у своїх ухвалах постановлених в адміністративних справах № 820/4389/17 від 19.02.2018 та №820/4389/17 від 02.05.2018, висловив наступну правову позицію, а саме вказав на те, що «звернення до суду передбачає, зокрема, надання суду належних доказів дійсної волі учасника справи на уповноваження певної особи на представництво. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути надані в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень, делегованих представнику. Представник повинен демонструвати повагу до суду, доводячи наявність повноважень на представництво».
Враховуючи те, що до позовної заяви не додано документа, який підтверджує повноваження ОСОБА_2 як представника Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, суддя вважає, що позовна заява підписана особою, повноваження якої не підтверджені відповідно до вимог ст. 55 КАС України. За наведених обставин, відсутні підстави для прийняття до розгляду вказаної позовної заяви.
Відповідно до частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Суддя зазначає, що на підставі частини 8 статті 169 КАС України позивачу надано право повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 160, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
1. Позовну заяву Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про демонтаж прибудови та сараю, побудованих на землях комунальної власності міста - повернути позивачу.
2. Роз'яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Мричко Н.І.