06 вересня 2011 року 14:38 Справа № 2а-0870/6955/11
Запорізький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Малиш Н.І.,
при секретарі Пекній Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Приморського району Запорізької області до Приморської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача - Головне управління Держкомзему у Запорізькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 про скасування рішення №40 від 26.03.2010р.,
за участю представників сторін:
прокурор: Романов Р.О., посвідчення від 06.08.2008 за №83;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи на стороні позивача: ОСОБА_3, доручення від 04.01.2011 за №6;
від третіх осіб на стороні відповідача: не з'явились;
До Запорізького окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Приморського району Запорізької області (далі - Прокурор) з позовною заявою до Приморською міської ради Приморського району Запорізької області (далі - Відповідач або Приморська міська рада) про скасування рішення Приморської міської ради №40 від 26.03.2010 «Про припинення права користування ОСОБА_1 земельною ділянкою в м. Приморськ по вул. Жукова, 191 та надання її ОСОБА_2І», як таке, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Свої вимоги Прокурор виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що Прокуратурою Приморського району проведено перевірку стану додержання вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» в Приморській міській раді під час прийняття рішень щодо розпорядження землями Приморської міської ради. Перевіркою встановлено, що 26.03.2010 Приморською міською радою прийнято рішення №40 «Про припинення права користування ОСОБА_1 земельною ділянкою в м. Приморськ по вул. Жукова, 191 та надання її ОСОБА_2І».
Вважає, що вказане рішення є незаконним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Перевіркою було встановлено, що земельна ділянка площею 0,1000 га., що розташована по вул.Жукова, 191 у користуванні ОСОБА_2 не перебувала та належала до земель запасу Приморської міської ради, з огляду на що безоплатна її приватизація у відповідності до п. 6-11 ст. 18 Земельного кодексу України повинна проводитесь з розробкою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Цього зроблено не було. Крім того, з оспорюваного рішення не зрозуміло у власність чи користування надається земельна ділянка.
За результатами прокурорської перевірки, 29.06.2011 прокуратурою Приморського району винесено протест за №24/2858вих-11 про скасування рішення №40 від 26.03.2010.
Листом від 04.07.2011 за вих.№01-34/1351, Прокурора було повідомлено, що його протест було розглянуто на черговій сесії Приморської міської ради. Рішенням сесії Відповідача №18 від 22.07.2011 протест Прокурора було відхилено.
На підставі викладеного просить суд скасувати рішення Приморської міської ради №40 від 26.03.2010 «Про припинення права користування ОСОБА_1 земельною ділянкою в м. Приморськ по вул. Жукова, 191 та надання її ОСОБА_2І».
Ухвалою суду від 23.08.2011 було відкрито провадження у справі та залучені до участі в справі: в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача - Головне управління Держкомзему у Запорізькій області (далі - Третя особа на стороні Позивача або Держкомзем), а також треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - Треті особи на стороні Відповідача або ОСОБА_1 та ОСОБА_2І.).
В судовому засіданні Прокурор підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Приморська міська рада про час, дату та місце був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштової кореспонденції.
Представник Третьої особи на стороні Позивача підтримав заявлені Прокурором вимоги в повному обсязі.
Треті особи на стороні Відповідача в судове засідання не з'явились, надали суду заяви вх..№32571 та №32498 від 05.09.2011 про розгляд справи без їх участі. У задоволені заявлених вимог просять відмовити.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме - звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У судовому засіданні 06.09.2011, на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Повідомлено про термін виготовлення постанови суду у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Приписи статей 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до Преамбули Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05. 1997 за №280/97-ВР (зі змінами та доповненнями), цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання регулювання земельних відносин вирішується на пленарному засіданні ради - сесії.
Згідно з вимогами ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до п. 6-9 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Також, відповідно до п. 2-6 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Як встановлено з матеріалів справи, Прокуратурою Приморського району було проведено перевірку стану додержання вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» в Приморській міській раді під час прийняття рішень щодо розпорядження землями Приморської міської ради. Перевіркою встановлено, що 26.03.2010 Приморською міською радою прийнято рішення №40 «Про припинення права користування ОСОБА_1 земельною ділянкою в м. Приморськ по вул. Жукова, 191 та надання її ОСОБА_2І».
Також, перевіркою було встановлено, що земельна ділянка площею 0,1000 га., що розташована по вул.Жукова, 191 у користуванні ОСОБА_2 не перебувала та належала до земель запасу Приморської міської ради, з огляду на що безоплатна її приватизація у відповідності до п. 6-11 ст. 18 Земельного кодексу України повинна проводитесь з розробкою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зазначене підтверджується Клопотанням Головного Управління Держкомзему в Запорізькій області №145 від 06.05.2011 про приведення у відповідність до вимог чинного земельного законодавства рішення Приморської міської ради від 26.03.2011 №40 «Про припинення права користування ОСОБА_1 земельною ділянкою в м. Приморськ по вул. Жукова, 191 та надання її ОСОБА_2І».(а/с 10).
Стосовно того, що по зазначеній земельній ділянці землевпорядна документація не розроблялась, не заперечує і Відповідач, що підтверджується його листом на ім'я в.о. прокурора приморського району від 11.08.2011 за №01-34/1665 (а/с 12).
Таким чином, Відповідачем не додержано порядку надання у власність чи користування ОСОБА_2 земельної ділянки у м. Приморськ по вул. Жукова, 191.
Крім того, суд звертає увагу Відповідача, на некоректне викладення змісту Рішення №40 від 26.03.2010, а саме, з оспорюваного рішення не зрозуміло у власність чи користування особі надається земельна ділянка.
За результатами прокурорської перевірки, 29.06.2011 прокуратурою Приморського району винесено протест за №24/2858вих-11 про скасування рішення №40 від 26.03.2010.
Листом від 04.07.2011 за вих.№01-34/1351, Прокурора було повідомлено, що його протест було розглянуто на черговій сесії Приморської міської ради. Рішенням сесії Відповідача №18 від 22.07.2011 протест Прокурора було відхилено.
Статтею 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, встановлено основний принцип відповідно до якого повинні діяти органи державної влади та місцевого самоврядування, а саме: на підставі, в межах та у спосіб, встановлений Законом.
Пунктом 20 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Однак, питання щодо надання ОСОБА_2 земельної ділянки у м. Приморськ по вул. Жукова, 191 вирішено без дотримання вимог законодавства, а також за відсутності землевпорядної документації, необхідної для вирішення зазначеного питання по суті.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи зазначені норми, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Приморської міської ради №40 від 26.03.2010р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови було виготовлено 08 вересня 2011 року.
Суддя Н.І.Малиш