25 березня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3068/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
відповідач: районна комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації (26300, Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Г. України, 5)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації (26300, Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Гайворонська, 1, код ЄДРПОУ 03197687)
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1, через адвоката ОСОБА_2, звернулася до суду з позовом до комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації Гайворонської районної державної адміністрації (надалі - районна комісія) про визнання протиправним та скасування рішення.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 є матір'ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_3, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції на сході України. У січні 2018 року позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації із заявою про призначення їй грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, додавши усі необхідні документи. Однак, протокольним рішенням відповідача від 23.01.2018 року №5 позивачці відмовлено у наданні такої компенсації з підстав, що не передбачені Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №719 від 19.10.2016 року. Стверджуючи, що ОСОБА_1 має право на отримання грошової компенсації за 15,28 кв.м. житлового приміщення, представник позивачки просить суд:
- визнати протиправним та скасувати протокол районної комісії №5 від 23.01.2018 року щодо відмови у виплаті позивачці грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення;
- зобов'язати районну комісію прийняти рішення щодо виплати позивачці грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.
Ухвалою судді від 27.11.2018 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом.
Ухвалою від 27.02.2019 року суд залучив до участі в справі Управління соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації (надалі - УСЗН Гайворонської РДА) як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що при прийнятті виконавчим комітетом Гайворонської міської ради рішення №126 від 01.12.2017 року про взяття позивачки на квартирний облік порушено вимоги чинного законодавства, що і стало підставою для відмови у призначенні їй грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення як члену сім'ї загиблого військовослужбовця. Доводячи правомірність спірного рішення, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Від третьої особи - УСЗН Гайворонської РДА - надійшли пояснення щодо позову, в яких воно просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1, стверджуючи, що та штучно погіршила свої житлові умови, зареєструвавши в липні 2017 року у квартирі, в якій проживає, невістку та онуків, що стало підставою для безпідставного взяття позивачки на квартирний облік.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані та зібрані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 є членом сім'ї (матір'ю) військовослужбовця ОСОБА_3, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та загинув під час проходження військової служби. (а.с. 17, 26, 29)
Рішенням виконавчого комітету Гайворонської міської ради №126 від 01.12.2017 року членів сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 взято на квартирний облік, зокрема його матір ОСОБА_1, прийнято рішення щодо внесення відповідного запису до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень, та включено ОСОБА_1 до списку осіб, які користуються правом одержання жилих приміщень позачергово. (а.с. 25)
У січні 2018 року позивачка звернулася до УСЗН Гайворонської РДА із заявою про призначення їй грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як члену сім'ї загиблого військовослужбовця. (а.с. 145 - 154)
УСЗН Гайворонської РДА 16.01.2018 року складено акт обстеження матеріально-побутових умов заявниці ОСОБА_1, а також подання №93/01-30/01 від 18.01.2018 року про виплату грошової компенсації позивачці, як такій, що потребує поліпшення житлових умов, яке внесено на розгляд районної комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації. (а.с. 86, 155)
На засіданні районної комісії 23.01.2018 року прийнято рішення, оформлене протоколом №5 від 23.01.2018 року, яким відмовлено ОСОБА_1, матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_3, у призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення. (а.с. 23 - 24)
Не погодившись з таким рішенням, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що його предметом є оцінка правомірності рішення відповідача щодо відмови у виплаті грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення члену сім'ї померлого військовослужбовця.
Статтею 1-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (тут і надалі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями врегульовано статтею 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до частин 1, 3 цієї статті держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У позачерговому порядку в разі потреби поліпшення житлових умов надаються жилі приміщення сім'ям військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, за місцем їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Забезпечення жилими приміщеннями в разі потреби поліпшення житлових умов сімей військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення та загинули (померли) або пропали безвісти, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 48-1 Житлового кодексу Української РСР порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей" №719 від 19.10.2016 року затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (надалі - Порядок №719, у редакції від 14.10.2017 року).
Вказаний Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих (тих, що пропали безвісти) чи померлих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 (далі - загиблий), а також для осіб з інвалідністю I-II групи, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація), та перебувають на обліку за місцем проживання як такі, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до норм Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік), та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).
Відповідно до абзацу 8 пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції від 01.07.2017 року) чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, а також сім'ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення.
Згідно з пунктом 2 Порядку №719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей загиблих, смерть яких пов'язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, статус яким надано відповідно до абзаців п'ятого - восьмого пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і які перебувають на квартирному обліку (далі - сім'я загиблого) за категоріями у такій черговості:
1) категорія I - дружина (чоловік) та малолітні і неповнолітні діти (в тому числі усиновлені до дня загибелі особи), які проживають разом з нею (ним); дружина (чоловік), якщо у загиблого немає дітей (в тому числі усиновлених);
2) категорія II - малолітні та неповнолітні діти (в тому числі усиновлені військовослужбовцем) у разі, коли на день загибелі особи він (вона) був розлучений або не був розлучений, але дружина (чоловік) позбавлені батьківських прав, або загибла особа не був розлучений і його дружина (чоловік) не позбавлені батьківських прав, але при цьому малолітні та неповнолітні діти проживають окремо від дружини (чоловіка); малолітні та неповнолітні діти загиблого;
3) категорія III - батьки загиблого;
4) категорія IV - повнолітні діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
5) категорія V - повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства та мають свої сім'ї;
6) категорія VI - повнолітні діти, обоє батьків яких загинули або пропали безвісти;
7) категорія VII - дружина (чоловік), які на момент загибелі особи були позбавлені батьківських прав відносно малолітніх та неповнолітніх дітей загиблого, у тому числі усиновлених загиблою особою, або які не позбавлені батьківських прав, але неповнолітні діти, в тому числі усиновлені загиблою особою, проживають окремо від дружини (чоловіка).
Пунктом 4 Порядку №719 передбачено, що грошова компенсація членам сім'ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості постановки на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблого, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10, а також для осіб з інвалідністю I-II групи, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, та потребують поліпшення житлових умов.
Згідно з пунктом 5 Порядку №719 за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).
Пунктом 6 Порядку №719 передбачено, що до повноважень комісії належить: перевірка наявності у особи статусу члена сім'ї загиблого та особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї загиблого; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї загиблого та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї загиблого, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації.
Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку №719 заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї загиблого, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення).
До заяви додаються копії:
1) документа, що посвідчує особу заявника, а у разі подання документів законним представником чи уповноваженою особою - документи, що посвідчують особу тих осіб, від імені яких подається заява, а також документ, який надає повноваження законному представникові чи уповноваженій особі представляти таких осіб, оформлений відповідно до законодавства;
2) посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", що підтверджує статус особи як члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю;
3) для осіб, статус яким надано відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 (інвалід війни) та абзацу восьмого пункту 1 статті 10 (сім'я загиблого, померлого, того, що пропав безвісти) Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон), - довідки встановленого зразка згідно з додатком 1 до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
3-1) для осіб, статус яким надано відповідно до пунктів 12-14 частини другої статті 7 Закону (інвалід війни), - довідки керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 "Про затвердження Порядку надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення"; для осіб, статус яким надано відповідно до абзаців п'ятого - сьомого пункту 1 статті 10 Закону (сім'я загиблого, померлого, того, що пропав безвісти), - надання довідки керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 "Про затвердження Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям осіб".
Копії документів, зазначених у цьому підпункті, додаються до заяви органом соціального захисту населення самостійно з урахуванням документів, що подані заявником для надання (встановлення) відповідного статусу; за бажанням заявника такі копії документів подаються ним особисто.
Якщо орган соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку заявника не приймав рішення про надання (встановлення) йому відповідного статусу, такий орган надсилає запит для отримання зазначених документів до органу соціального захисту населення, що приймав дане рішення. Запит надсилається не пізніше наступного робочого дня після дати подання заяви та розглядається відповідним органом соціального захисту населення протягом одного робочого дня з дати його надходження;
4) рішення про взяття члена сім'ї особи з інвалідністю на квартирний облік - у разі окремого перебуванні на квартирному обліку особи з інвалідністю та членів її сім'ї;
4-1) згода (викладена письмово у довільній формі) членів сім'ї особи з інвалідністю (крім малолітніх (до 14 років) та неповнолітніх (до 18 років) дітей), на яких нараховується грошова компенсація, щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації;
5) документів, що посвідчують родинні стосунки між заявником і загиблим, між малолітніми чи неповнолітніми дітьми і загиблим, між особою з інвалідністю і членами його сім'ї, на яких нараховується грошова компенсація, які разом з ним перебувають на квартирному обліку.
Пунктами 10, 11 Порядку №719 передбачено, що орган соціального захисту населення протягом п'яти робочих днів з дня прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови заявника, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов заявника орган соціального захисту населення протягом трьох робочих днів, а у випадку, визначеному у пункті 22 цього Порядку, протягом десяти робочих днів вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації.
Згідно з пунктами 12, 13, 14 Порядку №719 Комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті і в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
За наявності письмового клопотання комісія може розглядати питання щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації за відсутності заявника або законного представника чи уповноваженої особи. У разі відсутності такого клопотання та неявки зазначених осіб розгляд відповідного питання переноситься на наступне засідання комісії.
У рішенні комісії зазначаються: 1) прізвище, ім'я та по батькові заявника; 2) прізвище, ім'я та по батькові законного представника чи уповноваженої особи і документ, що підтверджує його повноваження; 3) належність загиблого або особи з інвалідністю до одного з військових формувань, визначених в абзаці восьмому, формувань, визначених абзацами шостим і сьомим, або залучення до діяльності, визначеної абзацом п'ятим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 4) факт спільного або роздільного проживання із заявником неповнолітніх та малолітніх дітей загиблого; 5) статус і категорія заявника; 6) члени сім'ї особи з інвалідністю, на яких нараховується грошова компенсація із зазначенням родинного зв'язку із заявником відповідно до пункту 21 цього Порядку; 7) кількість осіб із членів сім'ї загиблого за однією категорією, на яких нараховується грошова компенсація із зазначенням родинного зв'язку із загиблим; 8) факт перебування заявника на квартирному обліку з урахуванням норми, зазначеної у пункті 9 цього Порядку; 9) інформація про те, чи надавалося раніше заявнику житло або грошова компенсація як члену сім'ї загиблого або особі з інвалідністю; 10) інформація про те, чи надавалося раніше комусь із членів однієї сім'ї загиблого житло або грошова компенсація.
Відповідно до пункту 15 Порядку №719 комісія може відмовити заявнику в призначенні грошової допомоги з таких підстав: 1) загиблий або особа з інвалідністю не належали до одного з військових формувань, визначених в абзаці восьмому, формувань, визначених абзацами шостим і сьомим, або не залучалися до діяльності, визначеної абзацом п'ятим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 2) загиблий або особа з інвалідністю не брав безпосередню участь в антитерористичній операції (відсутня довідка, визначена в підпункті 3 пункту 8 цього Порядку); 3) заявник не є членом сім'ї загиблого, визначеним в абзацах шістнадцятому - двадцять другому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 4) заявник не є особою, визначеною у пунктах 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 5) заявник не перебуває на квартирному обліку з урахуванням норми, визначеної у пункті 9 цього Порядку; 6) заявник є членом сім'ї загиблого за категорією, нижчою, ніж категорія, до якої належить інший член цієї ж сім'ї загиблого, в разі одночасного подання ними заяви на отримання грошової компенсації; 7) заявник є членом сім'ї загиблого за категорією, нижчою, ніж категорія, до якої належить інший член цієї ж сім'ї, який вже отримав житло або грошову компенсацію, - до виплати грошової компенсації всім членам сімей загиблих, які перебувають на обліку в Реєстрі і мають першочергове право на таку виплату; 8) заявнику вже надавалося житло або вже виплачувалася грошова компенсація як члену сім'ї загиблого або як особі з інвалідністю.
Заявник має право оскаржити рішення комісії про відмову в призначенні грошової компенсації до суду. (пункт 18 Порядку №719)
Судом установлено, що розпорядженням голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області №326-р від 26.10.2016 року утворено районну комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації та затверджено її склад. (а.с. 96, 125)
На засіданні цієї районної комісії 23.01.2018 року прийнято рішення відмовити позивачці у призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення як члену сім'ї III категорії (матері) загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 у зв'язку з тим, що при розгляді документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї загиблого ОСОБА_3 порушено вимоги Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради Професійних Спілок від 11.12.1984 року №470, та постанови виконкому обласної Ради народних депутатів і президії обласної ради профспілок від 29.12.1984 року. (а.с. 126 - 124)
З протоколу засідання районної комісії №5 від 23.01.2018 року вбачається, що підставою для прийняття такого рішення стала зокрема інформація заступника начальника УСЗН Гайворонської РДА ОСОБА_5 щодо взяття на квартирний облік ОСОБА_1 Відповідно до цієї інформації рішення виконавчого комітету Гайворонської міської ради №126 від 01.12.2017 року, яким позивачку взято на квартирний облік, прийнято з порушенням вимог Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року №470, пунктом 20 якого передбачається винесення рішення щодо взяття на квартирний облік у місячний термін від дня подання громадянином необхідних документів. Так, заява ОСОБА_1 від 05.09.2017 року про взяття її на квартирний облік зареєстрована 08.09.2017 року, а рішення виконкому прийнято 01.12.2017 року. Квартира АДРЕСА_2 належить членам сім'ї ОСОБА_1 на праві спільної приватної власності (свідоцтво про право власності на житло №386, видане згідно з розпорядження виконкому Гайворонської міської ради народних депутатів від 23.07.1994 року №319), внесення виконавчим комітетом Гайворонської міської ради сім'ї ОСОБА_1 в список осіб, які користуються правом на одержання жилих приміщень позачергово, є безпідставним. До заяви ОСОБА_1 від 05.09.2017 року про взяття на квартирний облік в порушення норм чинного законодавства не додано документи, які передбачені пунктом 18 Правил, а саме: довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім'ї, видані виконавчим органом міської ради; довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради). Вказані довідки містять інформацію, яка була б суттєвою при прийнятті сім'ї ОСОБА_1 на квартирний облік і впливала б на потребу поліпшення житлових умов. Також незрозуміло з яких причин і на якій підставі сім'я сина заявниці - ОСОБА_6, в тому числі його дружина і діти, знаходиться на утриманні чоловіка заявниці - ОСОБА_7 (довідка Гайворонської міської ради від 17 липня 2017 року №3044). З домової книги квартири АДРЕСА_2 вбачається, що ОСОБА_6 зареєстрований в ній з 13.11.2015 року, а ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 зареєстровані 17.07.2017 року, тобто менш ніж за місяць до звернення заявниці ОСОБА_1 із заявою про поліпшення житлових умов. Вказане свідчить про те, що заявниця, прописавши в своїй квартирі невістку та онуків, збільшила кількість зареєстрованих членів сім'ї та відповідно зменшивши рівень забезпечення житлової площі, визначеного чинним законодавством на кожного члена сім'ї, штучно погіршила свої житлові умови, тому безпідставно була взята на квартирний облік. З цих підстав заступник начальника УСЗН Гайворонської РДА ОСОБА_5 запропонувала районній комісії відмовити заявниці в призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, враховуючи те, що виконкомом Гайворонської міської ради недостатньо було вивчене питання взяття на квартирний облік ОСОБА_1 (а.с. 128 - 129)
Перевіряючи правомірність відмови районної комісії у призначенні позивачці грошової компенсації, мотивованої тим, що її неправомірно взято на квартирний облік, суд виходив того, що відповідно до частини 1 статті 36 Житлового кодексу Української РСР облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно зі статтею 34 ЖК УРСР потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; 4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; 6) які проживають у гуртожитках. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
Статтею 39 ЖК УРСР передбачено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
Відповідно до статті 40 ЖК УРСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Пунктом 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року №470, передбачено, що квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно з пунктами 26, 27, 28 цих Правил громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті.
Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік; 6) скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; 7) отримання грошової компенсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. №719.
Громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.
Зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку). Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі з указанням підстав зняття з обліку (виключення із списку).
Суд установив, що позивачку взято на квартирний облік рішенням виконавчого комітету Гайворонської міської ради №126 від 01.12.2017 року, яким також прийнято рішення щодо внесення відповідного запису до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень, та включено її до списку осіб, які користуються правом одержання жилих приміщень позачергово. Вказане рішення позивачка додала до заяви про призначення їй грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, яку вона подала у січні 2018 року до УСЗН Гайворонської РДА. Зазначене рішення є чинним, докази його скасування чи зняття позивачки з обліку потребуючих поліпшення житлових умов відсутні.
Районна комісія, розглядаючи подані позивачкою документи про призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, цих обставин не врахувала та безпідставно вдалася до оцінки правомірності взяття ОСОБА_1 на квартирний облік, всупереч своїх повноважень, передбачених пунктом 6 Порядку №719, а рішення про відмову позивачці у призначенні грошової компенсації прийняла з підстав, які не передбачені пунктом 15 Порядку №719. Відтак, спірне рішення районної комісії, оформлене протоколом №5 від 23.01.2018 року, є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи позовну вимогу про зобов'язання районної комісії прийняти рішення про виплату позивачці грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, суд виходив з того, що відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №719 у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з відповідних нормативів та за відповідною формулою.
За правилами частини 4 статті 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оскільки відповідачем не приймалося рішення про призначення позивачці грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, тому суд не може зобов'язати відповідача прийняти конкретне рішення про виплату їй такої компенсації. У межах спірних правовідносин, з огляду на визнання протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні ОСОБА_1 грошової компенсації, оформленого протоколом №5 від 23.01.2018 року, належним способом захисту прав позивачки є зобов'язання відповідача повторно розглянути на засіданні районної комісії питання щодо призначення позивачці грошової компенсації та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. При цьому відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним.
Сторони у даній справі судові витрати, які б підлягали розподілу, не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до районної комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації (26300, Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Г.України, 5) задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення районної комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації про відмову в призначенні ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, оформлене протоколом №5 від 23.01.2018 року.
Зобов'язати районну комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації повторно розглянути на її засіданні питання щодо призначення ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш