про відкриття провадження в адміністративній справі
11 березня 2019 року м. Київ № 320/1064/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Військово-лікарської комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання
Міністерства внутрішніх справ України по Київській області"
про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування протоколу,
визнання протиправною та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військово-лікарської комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області", в якому просить суд:
- визнати дії Військово-лікарської комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" протиправними щодо винесення постанови №86 від 16.11.2018 з причинним зв'язком захворювання "захворювання пов'язано із проходженням служби в ОВС" через прийняття протоколу №86 від 16.11.2018;
- визнати протокол №86 від 16.11.2018 та постанову №86 від 16.11.2018 Військово-лікарської комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" - протиправними;
- скасувати протокол №86 від 16.11.2018 засідання Військово-лікарської комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" на підставі якого приймалася постанова №86 від 16.11.2018 щодо ОСОБА_1;
- скасувати постанову №86 від 16.11.2018 Військово-лікарської комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" з причинним зв'язком захворювання "захворювання пов'язано з проходженням служби в ОВС", якою відмінено постанову №23 від 16.05.2016 з причинним зв'язком захворювання "захворювання пов'язано із захистом Батьківщини", щодо ОСОБА_1.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до частини 9 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Отже, визначення форми адміністративного судочинства, за правилами якого буде розглядатися справа, є обов'язковою умовою нового процесуального законодавства.
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).
Відповідно до положень статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною 1 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Крім того, разом з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про витребування доказів судом, а саме витребувати у ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Київській області» завірену копію Протоколу № 86 від 16.11.2018.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. (ч. 1 ст.73 КАС України).
Згідно з статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Частиною третьою статті 77 КАС України передбачено, що суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Статтею 80 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
На підставі викладеного, беручи до уваги те, що позивачем вживалися заходи щодо отримання вказаного доказу, які не дали результату, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про витребування доказів та необхідність витребування у ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Київській області» належним засвідченої копії Протоколу № 86 від 16.11.2018.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 80, 171, 243 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
2. Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
3. Призначити підготовче судове засідання на 17 квітня 2019 року о 10:00.
Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
4. Викликати для участі у підготовчому судовому засіданні учасників справи (їх представників).
5. Задовольнити клопотання позивача про витребування доказів.
6. Витребувати докази по справі від позивача:
- оригінали всіх документів, доданих до позовної заяви, для огляду у судовому засіданні;
- копію наказу про звільнення з органів внутрішніх справ;
- копію послужного списку;
- копію трудової книжки;
- копію військового квитка;
- письмові пояснення про те, за яких обставин позивач дізнався про оскаржувану постанову, і в який спосіб її отримав;
від відповідача:
- належним чином засвідчену копію Положення про Військово-лікарську комісію Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області";
- належним чином засвідчену копію розпорядчого документу про створення та склад комісії станом на 16.11.2018;
- належним чином засвідчені копії всіх матеріалів щодо ОСОБА_1 з приводу його обстеження та встановлення причинного зв'язку захворювання;
- належним чином засвідчену копію рішень, протоколів, постанов, прийнятих відповідачем з приводу встановлення причинного зв'язку захворювання позивача, зокрема, але не виключно, постанови №86 від 16.11.2018 та протоколу №86 від 16.11.2018;
- інформацію про засоби зв'язку та офіційну електронну адресу відповідача.
7. Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами
8. Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
9. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
10. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
11 Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.