Рішення від 27.03.2019 по справі 200/1891/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2019 р. Справа№200/1891/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленов А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні суду адміністративну справу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Азовмаш" про стягнення штрафу у сумі 6120грн,-

ВСТАНОВИВ:

05 лютого 2019 року шляхом надсилання поштою позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, звернулася до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства "Азовмаш" про стягнення штрафу у сумі 6120грн/а.с.3-7/.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у межах своїх повноважень Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку послуг, складено акти про правопорушення, вчинені відповідачем на ринку цінних паперів від 18 вересня 2018 року №557СХ-6-Е, №558СХ-6Е, №559СХ-6-Е. Встановлено порушення ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме: не здійснено оприлюдненння регулярної річної інформації за 2017 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні.

Постановами від 11 жовтня 2018 року №№557-СХ-6-Е, 558-СХ-6-Е, 559-СХ-6-Е до Публічного акціонерного товариства "Азовмаш" застосовано штрафні санкції у розмірі 6120грн за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг з вимогою письмово повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Нацкомфінпослуг у 15 денний строк з дня отримання постанов. Відповідачем добровільно не сплачено штраф. Просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства "Азовмаш" до Державного бюджету України штраф у сумі 6120грн.

Відзив на позовну заяву у встановлений строк подано не було. Пояснень щодо поважних причин його неподання - до суду не подано.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року відкрито провадження по справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до статей 5 та 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія, НКЦПФР). Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Повноваження Комісії накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів визначені пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Порядок та строки розгляду НКЦПФР справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства па ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 №1470, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167 (далі - Правила №1470).

У відповідності до вимог Правил №1470 уповноваженою особою НКЦПФР за результатами моніторингу розкриття Товариством інформації на фондовому ринку 03.09.2018 порушені справи за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Публічного акціонерного товариства «Азовмаш» за фактом не опублікування в офіційному друкованому виданні, нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не розміщення на власному сайті Товариства, неподання до Комісії річної інформації за 2017 рік.

Частиною 1 статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:

- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України. Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 40 п.4 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до вимог частини 6 статті 40 цього Закону строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються НКЦПФР, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.

Пунктом 4 глави 4 розділу 11 «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013р. за № 2180/24712 (далі - Положення), визначено, що до річна інформація емітента цінних паперів має здійснюватись шляхом:

- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- розміщення на сторінці в мережі Інтернет - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- подання до Комісії - не пізніше 30 квітня року, наступного за звіз ним.

За результатами моніторингу розкриття Товариством інформації на фондовому ринку встановлено, що регулярна річна інформація емітента за 2017 рік не опублікована в офіційному друкованому виданні, нерозміщена в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не розміщена на власному сайті Товариства, недодана до Комісії .

За результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою НКЦПФР у відношенні Публічного акціонерного товариства «Азовмаш» винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11 жовтня 2018 року № 557-СХ-6-Е, № 558-СХ-6-Е, № 559-СХ- 6-Е відповідно до яких застосовано штрафні санкції на загальну суму 6120грн/а.с.17,18,19/.

Вищевказані постанови відповідачем не оскаржені.

У вищевказаних постановах зазначено, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дати отримання постанови. Постанова направлена на адресу Товариства рекомендованим листом, що підтверджується відбитком поштового штемпеля та поштовою квитанцією до реєстру відправленої замовленої кореспонденції, який доданий до позивної заяви.

Пунктами 3, 4 розділу XVIII Правил №1470 передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету України; документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії).

На момент звернення до суду зазначена сума штрафів Публічним акціонерним товариством «Азовмаш» не сплачена, чим державі заподіюється шкода у вигляді ненадходження грошових коштів до державного бюджету України.

Доказів на підтвердження сплати Публічним акціонерним товариством «Азовмаш» штрафу чи оскарження постанови або розпорядження в судовому порядку, станом на день вирішення спору відповідачем до суду не надано.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку пінних паперів в Україні», у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом НКЦПФР.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Сплачений позивачем за подання даного адміністративного позову до суду судовий збір у розмірі 1921,00 гривень згідно платіжного доручення №183 від 13 березня 2018 року не підлягає поверненню Національнійї комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг в силу приписів 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул.Московська,8, м. Київ, 01010, ЄДРПОУ 37956207) до Публічного акціонерного товариства "Азовмаш" (пл. Машинобудівельників, 1, м. Маріуполь, 87535, ЄДРПОУ 30832888) про стягнення штрафу у сумі 6120грн - задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Азовмаш" (пл.Машинобудівельників, 1, м. Маріуполь, 87535, ЄДРПОУ 30832888) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 6120(шість тисяч сто двадцять) гривень.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 27 березня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Зеленов А.С.