Справа № 576/494/19
Провадження № 3/576/192/19
25 березня 2019 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
Головуючого - судді Мазур С.А.,
за участі: секретаря Пугач В.Л.
особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1
прокурора Тищенка О.О.
розглянувши матеріали справи про адміністративне корупційне правопорушення, які надійшли від Управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, українки, громадянки України, одруженої, ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючої фельдшером санітарного відділу Державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Глухівського міськрайонного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, проживаючої: ІНФОРМАЦІЯ_4,
-про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Оперуповноваженим МРВ №4 Управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України ОСОБА_2 у відношенні ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, що передбачене частиною першою статті 172-6 КупАП. Даний протокол мотивується тим, що ОСОБА_1, порушила частину першу статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим порушила вимоги фінансового контролю, що відноситься до адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за, що встановлена частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, пояснивши, що вона, працюючи на посаді фельдшера санітарного відділу Державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Глухівського міськрайонного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, дійсно несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, оскільки не знала, що їй необхідно подавати декларацію, а коли з'ясувалось, що така необхідність є, виникли проблеми з отриманням ключа та постійними збоями в програмі на сайті, наміру приховувати свої доходи вона не мала. В скоєному щиро кається.
Вивчивши матеріали справи, з'ясувавши думку прокурора, заслухавши пояснення ОСОБА_1, суд вважає необхідним закрити провадження в справі у відношенні останньої за частиною першою статті 172-6 КУпАП, звільнивши її від адміністративної відповідальності внаслідок малозначності вчиненого нею діяння, з наступних підстав.
Так, відповідно до статті 245 КУпАП завданнями в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
А згідно статті 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Приміткою до статті 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно посадової інструкції фельдшера санітарного відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Глухівського міськрайонного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, п.1 п.п.1.3 - посада фельдшера санітарного відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Глухівського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області визначена штатним розписом Головного управління та безпосередньо підпорядковується начальнику відділу, а також є за посадою державним інспектором на нього покладаються функції нагляду, п.1 п.1.3 - посада фельдшера санітарний є за посадою державним інспектором, на нього покладаються функції нагляду. Метою діяльності фельдшера санітарного - реалізація на території обслуговування повноважень Держпродспоживслужби України у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Проведення державного санітарного-епідеміологічного нагляду та контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, виконанням ними санітарних та протиепідемічних заходів, п.1 п.п.1.4 - фельдшер санітар при реалізації функціональних повноважень керується: Конституцією України; Законами України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1992 р № 4004-ХІІ «Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про основні засади державного нагляду» «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VІІ, Є та іншими Законами України.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», а також Конституцією України, а саме статтею 19 зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім цього, особа, яка підпадає під дію Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язана вжити заходів, передбачених частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, що зазначено у частині першій статті 8 Закону України «Про державну службу». У частині п'ятій статті 32 цього ж Закону, на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до абзацу 15 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», п.1, підпункт «а» і «в» пункту 2, пункту 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді фельдшера санітарного відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Глухівського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом декларування.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби, що зазначено у частині другій статті 1 Закону України «Про державну службу» за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Отже, у ОСОБА_1 виник обов'язок до 1 квітня подати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, однак, зазначених дій вона вчасно не вчинила, що є порушенням вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а подала декларацію 11 квітня 2018 року.
Проте, відповідно до частини другої статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 формально вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Однак, враховуючи ті обставини, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності притягується вперше, свою вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, в скоєному щиро кається, а також приймаючи до уваги відсутність будь-яких збитків та шкідливих наслідків від її дій для суспільних інтересів, що дане правопорушення було вчинене з необережності, суд вважає за можливе звільнити її від адміністративної відповідальності внаслідок малозначності вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежитись відносно неї усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст.ст. 22, 221, 283 КУпАП,-
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежитись відносно неї усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим чи його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області.
Повний текст постанови виконано суддею 26 березня 2019 року.
Суддя С.А Мазур