26 березня 2019 року справа №360/4442/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Казначеєва Е.Г.,
секретар Кобець О.А.,
за участі представника позивача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, апеляційну скаргу ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_3 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року (повний текст складено 04 лютого 2019 року, суддя Свергун І.О.) у справі № 360/4442/18 за позовом ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
27 грудня 2018 року ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_3 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_3, обчисленої за статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, з 9666,23 грн. до 7304,26 грн. внаслідок застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% при проведенні перерахунку пенсії 01.10.2017, 01.01.2018, 13.03.2018, 18.06.2018 та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з основного розміру пенсії у сумі 9666,23 грн., обчисленої за статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, та з врахуванням збільшення інвалідам війни у розмірі 25% від основного розміру пенсії у сумі 9666,23 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», починаючи з 18.06.2018 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 01.10.2017, 01.01.2018, 13.03.2018, 18.06.2018 йому здійснено перерахунок пенсії, після чого розмір пенсії позивача зменшився з 9666,23 грн. до 7160,10 грн. у зв'язку із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, (коефіцієнт страхового стажу склав 0,37250), хоча при первинному нарахуванні пенсії позивачу застосовувалася величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % (коефіцієнт страхового стажу склав 0,50288). Також вважає, що має право на подальше отримання збільшення інвалідам війни у розмірі 25% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року у справі № 360/4442/18 у задоволенні позову відмовлено за необгрунтованістю.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржене рішення суду скасувати та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що суд першої інстанції не прийняв до уваги, що під час перерахунку пенсії, у зв'язку з набранням чинності Законом №2148-VІІІ, було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, у свою чергу коефіцієнт страхового стажу склав 0,37250, внаслідок чого основний розмір пенсії за віком був зменшений з 9666,23 грн. до 7160,10 грн., а саме на 2506,13 грн. В формулі розрахунку пенсії позивача змінився лише один показник - величина оцінки одного року страхового стажу, всі інші показники залишились незмінними. Звертає увагу суду, що жодним законодавчим актом не визначено такого поняття як доплата до попереднього розміру пенсії, тому відповідач не вправі був включати її в розрахунок пенсії. Вважає, що судом помилково не було застосовано до спірних правовідносин положення частини другої р. ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148-VIII, що свідчить про порушення норм матеріального права. Також зазначає, що збільшення інваліду війни у розмірі 25% було поглинуто доплатою до попереднього розміру пенсії, що призвело до нівелювання соціального захисту позивача, як інваліда війни.
У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, представник відповідача до суду не прибув.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, наданого відзиву, і дійшла наступного висновку.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% здійснено відповідачем правомірно, розмір пенсії після перерахунку склав 7304,26 грн., та матеріалами справи підтверджено здійснення відповідачем на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 збільшення пенсії позивача на 25%.
З висновком суду першої інстанції погоджується колегія суддів з огляду на наступне.
Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду встановлено, що ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію позивачу призначено з 23.02.2017 розпорядженням УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 14.03.2017 № 1084 на підставі особистої заяви позивача від 23.02.2017 (а. с. 10, 41-42).
Матеріали справи свідчать, що при призначенні пенсії позивачу застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, коефіцієнт стажу позивача з урахуванням кратності 1,35 % склав 0,49050 (розпорядження УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 14.03.2017 № 1084) (а. с. 41).
Відповідно до розпорядження № 847860 від 14.01.2018 УПФУ в м. Сєвєродонецьку здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, коефіцієнт стажу позивача з урахуванням кратності 1 % склав 0,37250 (а. с. 57).
При наступних перерахунках пенсії позивачу відповідачем застосовувалась величина оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %, що сторонами не оспорюється.
На звернення позивача з питання пенсійного забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листами від 08.08.2018 № 10560/02-03 та від 27.09.2018 № 607/Н-11 роз'яснило позивачу, що за набуттям чинності Закону України від 03.10.2017 № 2148- VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 пенсії перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% . Зазначена норма визначення коефіцієнту стажу з 01.10.2017 року є обов'язковою. (а.с. 14-17, 20-21).
За унормуванням статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема,:
1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;
6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки;
12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.
Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. Коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Для обчислення розміру пенсії позивача до 01.10.2017 відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховано коефіцієнт страхового стажу, який визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.
Матеріали справи свідчать, що з урахуванням наведених норм при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру його пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 № 2148-V111, який в цій частині набрав чинності з 01.10.2017, до частини першої статті 25 Закону №1058-IV були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
З урахуванням внесених Законом № 2148-VIII змін до ст. 25 Закону №1058-IV з 01.01.2017 року коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим ч.3 ст.24 цього Закону, - 0,85.
Крім того, Законом № 2148-VІІІ Прикінцеві положення Закону №1058 доповнено пунктом 4-3, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Отже, оскільки пенсія позивачу була призначена у 2017 році, відповідач правомірно здійснив її перерахунок з 1 жовтня 2017 року відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.01.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
Слід зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням більшого показника середньої заробітної плати як при попередньому перерахунку.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, тому перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним, відтак, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням збільшення інвалідам війни у розмірі 25% від основного розміру пенсії у сумі 9666,23 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення», суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 постанови кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст. 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сум індексації та інших доплат до пенсії.
Згідно розпорядженням УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 23.06.20918 № 847860 розмір пенсії позивача, з урахуванням даної постанови був збільшений з дати встановлення інвалідності, 31.05.2018 року, на 1826,07 грн.
Частиною 2 р. ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.17 р. № 2148-VIII (набув чинності з 11.10.17 р.) визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно матеріалів справи, станом на час призначення пенсії, загальний розмір призначеної пенсії позивача складав 10059,17 грн., після перерахунку пенсія позивача залишилася на попередньому рівні 10059,17 грн., що відповідає нормам Закону № 2148-VIII .
При таких обставинах доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Статтею ст.316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.
Керуючись статтями 308, 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 р. у справі № 360/4442/18- залишити без змін.
Повне судове рішення складено та підписано 26 березня 2019 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст.328 КАС України.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.Д. Компанієць
Е.Г. Казначеєв