Рішення від 25.03.2019 по справі 640/2441/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 березня 2019 року № 640/2441/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовомГоловного управління Держпраці у Київській області

доФілії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця»

прозастосування заходів реагування,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Держпраці у Київській області (далі - позивач) з адміністративним позовом про застосування до Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» (далі - відповідач) заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме: припинити виконання робіт навантажувачами зав. № 723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608AB-15502, А40200670, 50614-83 за адресою м. Київ, вул. Довбуша, 22 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки було виявлено, що відповідачем порушено нормативно - правові акти з охорони праці, чим створено загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, що є порушенням вимог ст. 43 Конституції України, яка гарантує громадянам право на належні і безпечні умови праці.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.02.2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, або заяву про визнання позову.

Дану ухвалу суду відповідачем отримано 18.02.2019 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Станом на час вирішення справи, відповідачем, відзиву не надано.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу № 182 від 10.01.2019 року та направлення № 5.2/19 від 10.01.2019 року посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» AT «Українська залізниця», за результатами якої 25.01.2019 року складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №5.2/260/17А.

Актом перевірки встановлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці у виробничій лабораторії, а саме:

- не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме не організовано проведення аудиту охорони праці, чим порушено вимоги ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не забезпечено утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: не здаються зберігання ЗІЗ, закріплені за працівниками, яке повинно бути здійснено за поіменним списком працівників, які вони були видані, та після зберігання теплий спеціальний одяг і спеціальне взуття в належному стані повертаються тим працівникам, від яких вони були прийнятті на зберігання, що є порушенням вимог п.4.9 НПАОП 0.С 4.01-08 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту». надалі- НПАОП 0.00-4.01-08, чим порушено вимоги ст. 8 Закону України «Про охорону праці»;

- працівникам не в повному обсязі видаються з встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, чим порушено вимоги ст. 8 Закону України «Про охорону праці»;

- не забезпечено утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: спеціальне взуття підлягає регулярному чищенню та змащуванню для чого працівникам не забезпечено відповідні умови (місця для чищення взуття, щітки, мазі тощо), що є порушенням вимог п. 6.10 НПАОП 0.00-4.01-08 та ст. 8 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не споряджені обліковими номерами посудини, що працюють під тиском, зав.№1060, 1062, і під цим номером не обліковуються в журналі обліку суб'єкта господарювання, чим порушено п.1 глави 6 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 05.03.2018р. № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.2018р № 433/31885, надалі - НПАОП 0.00.-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутній проект встановлення посудин, що працюють під тиском, зав.№1060, 1062, чим порушено п.7 розділу V НПАОП 0.00-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: не виконуються вимоги нормативно-правового акту з охорони правці. На посудини, що працюють під тиском, зав. №1060, 1062 не заведений ремонтний журнал, що є порушенням вимог п. 2 глави 5 Розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: не розроблена виробнича інструкція для персоналу, який обслуговує посудини, що працюють під тиском, зав.№1060, 1062 на підставі інструкції з монтажу і експлуатації виробника або постачальника обладнання під тиском з урахуванням компонування устаткування, чим порушено підпункт 4 п.1 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: не виконуються вимоги нормативно-правового акту з охорони праці. Не проводиться перевірка справності роботи запобіжних клапанів посудин, що працюють під тиском, зав.№1060, 1062, що є порушенням вимог п. 1 гл. 3 Розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- відсутні змінні журнали з записами про перевірку справності роботи манометрів, запобіжних клапанів посудин, що працюють під тиском, зав.№1060, 1062, чим порушено п. 1 глава 3 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: на посудинах, що працюють під тиском, зав. №1060, 1062, відсутні таблички з такими даними: дозволений тиск, дати наступних внутрішнього (зовнішнього) огляду і гідростатичного випробування, чим порушено п. 3 гл. 2 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не одержано дозвіл на експлуатацію кран-балки зав.№ 220958, чим порушено п. 9 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів №1107 від 26.10.2011р. та ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;

- роботодавцем не споряджені обліковими номерами вантажопідіймальні крани зав.№2265, 2840, 621, 656. 8231, 0000022, 9217, 7234, 136, 772, 220958 і під цим номером не обліковуються в журналі обліку суб'єкта господарювання, чим порушено п.1 глави 1 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затвердженого наказом міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, зареєстровано в міністерстві юстиції України та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- на місці проведення робіт кранами зав.№ 656, 621 відсутні схеми стропування вантажів, а також таблиці з масою вантажів, чим порушено підпункт 9 п.10 глави 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 та ст. 14 Закону України «Про охорону праці»;

- не очищені від снігу рейкові скріплення, опорні підрейкові елементи, та відкриті перемички заземлення крана зав.№ 621, 656, 0000022, 7234, 136, чим порушено п.9 глави 5 розділу IV НПАОП 0.00-1.80-18 та ст. 14 Закону України «Про охорону праці»;

- машиністи кранів не проводять огляд наземних кранових колій кранів зав.№ 621, 656, 0000022, 7234, 136 перед кожною зміною, чим порушено п.2 глави 5 розділу IV НПАОП 0.00-1.80-18 та ст. 14 Закону України «Про охорону праці»;

- тупикові упори кранів зав.№ 621, 656, 0000022, 7234, 136 не мають інвентарних номерів, чим порушено п.31 глави 3 розділу IV НПАОП 0.00-1.80-18 та ст. 14 Закону України «Про охорону праці»;

- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (навантажувачів зав.№723094, 708FDJ35-62481, 608FD25-7I028 ), чим п.21 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів №1107 від 26.10.2011р. та ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;

- не проведено експертне обстеження навантажувачам зав.№608АВ-15502, 50614-83 після досягнення навантажувачами призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), чим порушено п.7 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 «Правила охорони праці під час експлуатації навантажувачів», затверджені наказом Міністерства соціальної політики України 27 серпня 2018 року № 1220, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2018 року за № 1082/32534, надалі - НПАОП 0.00-1.83-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- не проведено технічні огляди навантажувачів № 723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608AB-15502, чим порушено п. 6 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- не проведена реєстрація навантажувачів № 723094, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, чим порушено п. 6 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- допущені до експлуатації незареєстровані навантажувачі зав. №723094, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, чим порушено п.3 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- працівники, відповідальні за технічний стан і за безпечне проведення робіт навантажувачами зав.№723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608АВ-15502, А40200670. 50614-83, обслуговуваний і ремонтний персонал перед призначенням не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог чинного законодавства, чим порушено п.13 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 та п.3.8, 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (із змінами) та ст. 18 Закону України «Про охорону праці»;

- керівником підприємства не перезатвердженні на 2019 рік списки працівників, які мають право на видачу нарядів, розпоряджень, керівників робіт, допускачів, переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації, чим порушено п. 3.2.9. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією, не погоджений з Держпраці, чим порушено п.2.2.11. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- не проведено регламентні роботи з опосвідчення стану безпеки електроустановок, що належать підприємству, та не визначено рівень безпечного стану електроустановок, що належать підприємству, чим порушено п.8.1. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- порушується допуск відряджених працівників до робіт в електроустановках, а саме: на підприємстві відсутній лист в якому зазначено цілі відрядження та списки відряджених працівників ЕТЛ ТОВ «ЕнергоЕксплуатація», які можуть бути призначеними керівниками робіт, наглядачами і членами бригади, а також про працівників, яким може бути надане право видачі нарядів, чим порушено п.б.10.3. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» та ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: відрядженим працівникам ЕТЛ ТОВ «ЕнергоЕксплуатація», із записом у відповідні журнали з інструктажів, не проведено інструктажі з електробезпеки з урахуванням особливостей електроустановок, в яких їм доводиться працювати - отже підприємством, що допустило відряджених працівників, не було створено безпечних умов для виконання робіт в електроустановках. Порушено п. 6.10.4. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», п. 6.3, 6.4, 6.7, 6.10 1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (із змінами) та ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

Вказані правопорушення зазначені в розділі 5 Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), який був підписаний без зауважень начальником відділу ОП Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» ОСОБА_1 та директором «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» ОСОБА_2.

Також, директора «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» ОСОБА_2 попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) навантажувачами зав. № 723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608AB-15502, А40200670, 50614-83.

З огляду на виявлені порушення позивач звернувся до суду та просить застосувати до відповідача заходи реагування згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до норм ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

У відповідності до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96) державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно п. 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

В силу ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

У відповідності до ст. 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Зокрема, пп. 16 п. 4 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці, навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Згідно з пп. 6 п. 6 вказаного Положення передбачено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Відповідно до абзацу першого п. 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визначення такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" Перелік територіальних органів Державної служби з питань праці, що утворюються, утворити Головне управління Держпраці у Київській області.

Приписами норми ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Абзацом 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною 7 ст. 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.

Так, як було встановлено вище, під час перевірки Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» AT «Українська залізниця» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, позивачем встановлено порушенням вимог Закону України "Про охорону праці", зокрема порушення додержання вимог законодавства щодо правил охорони праці при експлуатації навантажувачів зав. № 723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608AB-15502, А40200670, 50614-83 за адресою м. Київ, вул. Довбуша, 22, щодо яких не проведено технічні огляди, та закінченням деяких з них граничного строку їх експлуатації.

Так, відповідно до вимог статті 13 Закону №2694-ХІІ роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що жодних доказів, які б спростовували доводи позивача викладені в адміністративному позові щодо порушення Філією «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, відповідачем до суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці у Київській області щодо застосування заходів реагування до відповідача у вигляді припинення виконання робіт навантажувачами зав. № 723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608AB-15502, А40200670, 50614-83 за адресою м. Київ, вул. Довбуша, 22 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З урахуванням наведеного в сукупності суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує чи є підстави допустити негайне виконання рішення;

Згідно ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;

2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;

3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;

4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;

5) уточнення списку виборців;

6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань;

7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1 - 4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення:

1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті;

2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства;

4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.

Отже, норми вказаної статті не дають суду можливості звернути рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до негайного виконання, у зв'язку з чим дана заява позивача до задоволення не підлягає.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Судовий збір, сплачений позивачем з відповідача стягненню не підлягає, оскільки в матеріалах справи відсутні докази понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Київській області (04060, місто Київ, вулиця Вавілових, 10 код ЄДРПОУ 39794214) задовольнити.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця» (02092, м. Київ, вул. Довбуша, 22, код ЄДРПОУ 40081373), а саме заборонити виконання робіт навантажувачами зав. № 723094, 312321, 708FDJ35-62481, 608FD25-71028, 608AB-15502, А40200670, 50614-83 за адресою м. Київ, вул. Довбуша, 22 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України. 3

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.М. Погрібніченко