Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
26 березня 2019 р. № 520/1244/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Харківська міська рада (далі по тексту - позивач, ХМР) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ВДРАЦС, відділ), в якому просить суд зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни в актовий запис про смерть № 13476 від 14.09.2016 року, складений на ОСОБА_1, в якому змінити по-батькові з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", а в адресі проживання змінити номер квартири з АДРЕСА_3
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в актовому записі № 13476 від 14.09.2016 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, помилково зазначено в графі по-батькові «ОСОБА_1" замість "ОСОБА_1", а в адресі проживання номер квартири АДРЕСА_3. Позивач звернулась до відповідача із заявою про внесення змін у зазначений документ, однак листом від 26.01.2019 року № 879/15.1-04-05 звернення позивача про внесення змін повернуто.
Відповідач надав до суду письмовий відзив на позов, в якому щодо внесення змін не заперечує.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представники відповідачів в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що 14.09.2016 року Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області було складено актовий запис № 13476 про смерть, складений на ОСОБА_1, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Листом від 09.01.2019 (вих. № 133/9-19) Юридичний департамент Харківської міської ради звернувся до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з питання внесення змін до актового запису про смерть № 13476 від 14.09.2016 щодо померлої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Разом з листом було направлено:
- копію Витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань номер кримінального провадження 12016220460002461 від 11.08.2018, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_2 року за адресою: АДРЕСА_1 був виявлений труп гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., в стані гнилістних змін ЖЕО № 14242;
- копію листа з додатками Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи вих. № 02-06/1792 від 19.09.2018, яким Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи повідомляє, що ІНФОРМАЦІЯ_2 р. слідчим Слідчого відділу Фрунзенського відділення Індустріального ВП ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції ОСОБА_4 була винесена постанова про призначення судово-медичної експертизи. Постанова написана нерозбірливо, особливо номер квартири та ім'я по-батькові. Черговим санітаром відділення № 2 заповнено акт прийому трупа на ім'я «Давиденко Татьяны Георгиевны». Будь-яких документів на ім'я ОСОБА_1 до відділення № 2 ХОБСМЕ разом з трупом не передавались. Родичі до моргу не зверталися. Лікарське свідоцтво про смерть № 1601-е від 02.09.2016 на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., було здано для реєстрації смерті до відділу ДРАЦС по м. Харкову працівником ХОБСМЕ, як не витребуване та 14.09.2016 р. зроблено актовий запис про смерть № 13476;
- копію форма № 1 до заяви про видачу паспорту на ім'я ОСОБА_2, згідно до якої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., місце народження м. Іркутськ, не одружена, місце проживання - АДРЕСА_2. В службових примітках форми зазначено, що особа померла без паспорта, складено актовий запис про смерть № 13476 від 14.09.2016;
- копію актового запису про смерть № 13476 від 14.09.2016 року, складеного на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року, місцем проживання померлої особи вказано АДРЕСА_3. У відомостях про документ, що підтверджує факт смерті вказано лікарське свідоцтво про смерть № 1601-е від 02.09.2016, видане Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи трупів. У відомостях про заявника зазначена ОСОБА_5, співробітник відділення № 2 Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи. У відомостях про відмітки, зроблених в актовому записі вказано, що Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання не видано. Паспорт померлої не здано. Громадянство, місце народження та місце проживання документально не підтверджено.
Листом від 26.01.2019 року № 879/15.1-04-05 звернення позивача про внесення змін повернуто без виконання з тих підстав, що підставою для внесення змін до актів цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Таким чином, враховуючи наявність допущених працівниками Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи помилок у документації, а саме, в лікарському свідоцтві про смерть померлої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., в написанні по-батькові померлої було помилково вказане як «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1», а в адресі проживання помилково зазначена квартира № « 3» замість « 9», що не заперечується відповідачем.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3 та 4 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 а № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч. 1 ст. 15, ст. 30 Житлового кодексу УРСР відповідні сільські, селищні, міські ради, їхні виконавчі комітети здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду тощо.
Положенням ст. 1277 ЦК України встановлено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
З урахуванням вимог ст. 1277 ЦК України Харківська міська рада як заінтересована особа може вчиняти всі дії для реалізації свого обов'язку щодо подання заяви до суду про визнання квартири АДРЕСА_4 після ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року, відумерлою спадщиною. Дана правова позиція визначена у пункті 3.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 року № 12 щодо належного позивача у справах, пов'язаних зі спорами, що виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.16 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за № 55/18793 від 14 січня 2011 року, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. Рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного акту є підставою для внесення змін, які зазначені в рішенні суду (п.2.16.7 Правил).
Згідно до п. 2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актовому записі цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду. Такі зміни згідно п. 2.18. зазначених вище Правил вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Харківської міської ради до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни в актовий запис про смерть № 13476 від 14.09.2016 року, складений на ОСОБА_1, в якому змінити по-батькові з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", в адресі проживання змінити номер квартири з АДРЕСА_3
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 26.03.2019 року.
Суддя Бадюков Ю.В.